İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AK Parti sürpriz isimlerle yerel seçimlere hazırlanıyor

Yerel seçimlerin Kasım ayında mı, olağan tarihi olan Mart ayında mı yapılacağı tartışılırken, AK Parti şimdiden yerel seçim hazırlıklarını başlattı. AK Parti’den belediye başkanı olmak isteyenler harekete geçti. AK Parti’de sürpriz isimlerin çıkacağı, adaylar arasında eski bakan ve milletvekillerinin isimlerinin de ön planda olacağı  konuşuluyor.

Cengiz Aldemir

AK Parti, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin ardından, yerel seçimler için de startını verdi. Kasım ayında yapılacağı konuşulan seçimler için belediye başkan adayları şimdiden AK Parti’nin kapısını çalarken, sürpriz isimlerin çıkması bekleniyor.

İstanbul ve Ankara’nın da aralarında olduğu AK Partili belediye başkanları görevden alınıp, yerine yeni isimler atanırken, bölge illerinde de onlarca belediye başkanı görevden alınarak, yerine kayyum atanmıştı. Halen Doğu ve Güney Doğu Anadolu’nun bazı illerinde belediyeler halen kayyum olarak atanan valiler tarafından yönetiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bölgede kayyum ile yönetilen belediyeleri AK Parti’nin alması için aday olacak isimler üzerinde titiz bir çalışma yürüttüğü kulislere yansıyan bilgiler arasında.

AK PARTİ’NİN ADAY KRİTERLERİ

AK Parti, 2014 yılı yerel seçimlerinde kazanamadığı Adana, Mersin, Manisa gibi büyükşehir belediyeleri dahil olmak üzere bütün büyükşehir belediyelerini almak için stratejisini sürpriz isimler üzerine kuruyor. AK Parti’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, adaylar konusunda daha hassas ve titiz bir şekilde çalışma yapacaklarını açıkladı. Belediye Başkanı olacak adaylarda aranacak kriterlerin, “yolsuzluk ve şaibeye bulaşmamak. proje üretmek, bölge halkı tarafından sevilmek” olduğu ifade ediliyor.

ANKARA VE İSTANBUL’A ESKİ BAKANLAR

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in görevden el çektirilmesinin ardından Mustafa Tuna; İstanbul’da da Kadir Topbaş’ın yerine Mevlüt Uysal atanmıştı.  Uysal’ın adı yeniden adaylar arasında geçmezken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları arasında eski Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı ile eski Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun adları geçiyor. Eroğlu ismine daha sıcak bakıldığı konuşuluyor. Ankara için adı geçen ve halen görevde olan Mustafa Tuna’nın partililer tarafından, “şehrin sorunları ile yeterince ilgilenmediği” nedeniyle şikayet edildiği, o nedenle de adaylığının tehlikede olduğu kulislere yansıyan bilgiler arasında. Ankara için iki sürpriz isimden bahsediliyor. Bunlardan birisi eski Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile eski Kültür ve Turizm Bakanı, İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş.

ELAZIĞ’DA  KADRO ÇALIŞMASI

Doğu Anadolu bölgesinde belediye başkan aday adaylarının çalışmaları hız kazandı. Elazığ’da AK Partili 3 isim adaylıklarını ilan etti. Bu adaylardan birincisi şu anki belediye başkanı Mücahit Yanılmaz, ikincisi AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gül Göze ve üçüncüsü ise Avukat Murat Erdoğan. Murat Erdoğan’ın Elazığ’da 60 kişiden oluşan büyük bir kadro ile çalıştığı, Elazığ için büyük projeler hazırladığı, bu nedenle parti merkezi tarafından isminin öne çıktığı söyleniyor.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın milletvekili seçilmesinden dolayı, vekaleten başkanlığa atanan Hacı Uğur Polat’ın yeniden başkan olmak için hazırlandığı da konuşulanlar arasında. Bingöl’de ise daha önce MİT başkanını referans olarak gösteren ve halen Belediye Başkanı olan Yücel Barakgazi’nin tekrar belediye başkanlığına aday olacağı öğrenildi.

AK PARTİ’DE HUMMALI ÇALIŞMA

Halen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olan Enver Yılmaz’ın Zekeriya Öz olayına adı karıştığı için tekrar aday gösterilmeyeceği de söyleniyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na eski Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın, belediye başkanı görevden alınan Bursa’ya ise eski bakan Faruk Çelik’in aday gösterilmesine sıcak bakıldığı da konuşulanlar arasında.

AK Parti’de Kasım ayında seçim olacakmış gibi tüm illerde hummalı bir çalışma yürütüldüğü, aday olacak isimler konusunda oldukça titiz olunduğu ve adayların Erdoğan’ın onayını beklediği de gelen bilgiler arasında.

 

Yorumlar kapatıldı.