İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muhalefet Krize Karşı Meclis’i Toplantıya  Çağırıyor

Siyasi partiler ekonomik kriz için harekete geçti. Muhalefet, TBMM’nin acil toplantıya çağırılmasını isterken; Meclis Başkanı, çağrılara yanıt vermedi. CHP ve İyi Parti, krizden sorumlu tutulan ABD’ye tepki gösterdi.

Sibel HÜRTAŞ

EKONOMİK kriz muhalefetin de gündeminde. Kriz nedeniyle Hükümeti sert dille eleştiren muhalefet liderleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin acilen toplantıya çağırılmasını istedi. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, bu çağrılara yanıt vermedi. Muhalefet Partileri, ekonomik krizden Hükümeti sorumlu tutsa da krizi başlattığı öne sürülen ABD’ye de tepki gösterdi.

Türk Lirası’nın Dolar ve Euro karşısında değer kaybı sürerken, muhalefetin çözüm reçetesi ise Parlamento oldu. MYK toplantılarını ekonomi gündemiyle yapan muhalefet partilerinden peş peşe “Parlamento acilen toplansın” çağrıları geldi.

CHP: BU ÖNLEMLER KRİZİ ÇÖZMEZ

Ana Muhalefet Partisi CHP, MYK’sını ekonomi gündemiyle topladı. Ekonomi kurmaylarının brifing verdiği toplantının ardından açıklama yapan CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Meclis’in ekonomi gündemiyle acilen toplanması çağrısında bulundu.

Öztrak, “Kaptan köşkünde oturanlar küreklerini millete çektirdikleri gemiyi kayalıklara doğru sürmektedirler. Köprülerde ve otoyollarda döviz cinsinden iş yapanlar asıl döviz baronlarıdır. Kamu kuruluşlarının sattıkları malın parasını dövizle ödetenler döviz baronlarıdır” diye konuştu.

Başsavcılıkların sosyal medya hesaplarına yönelik soruşturmalarını eleştiren Öztrak, “Yastık altı döviz ve tehdit yaklaşımı ve alınan polisiye önlemler sorunu daha da büyütmekten başka bir işe yaramaz. Polisiye önlemlerle bir kriz çözülmez. Bir an önce güveni artırma zamanıdır. Tedbirler likidite sorununu bastırmaya dönüktür. Etkisi çok uzun devam etmez” dedi. Öztrak, çözüm olarak “Atatürk Kurtuluş Savaşı’nın en zor döneminde bile Meclis’ten hükümeti yönetmiştir. Meclis derhal toplantıya çağrılmalıdır” önerisini sundu.

HDP: TEK SORUMLU HÜKÜMET

Meclis’in toplanmasına ilişkin bir çağrı da HDP’den geldi. HDP MYK toplantısının ardından açıklama yapan HDP Sözcüsü Saruhan Oluç’un da hedefinde Hükümet ve ekonomi politikaları vardı. Oluç, “Cumhurbaşkanı Erdoğan sık sık bir “ekonomik savaş” olduğunu dile getiriyor. En son ‘ekonomik teröristler var’ dedi. Net olarak ifade edelim ki, ortada bir ekonomik savaş yoktur, ‘yerli ve milli mücadele sürdürülmesi’ lafı tamamen hamasettir. Ekonomik teröristler de yoktur. Olan, hükümetin ve istikrar getireceği ilan edilen tek kişi yönetiminin, ekonomide, iç ve dış politikada aldığı yanlış kararlardan, yanlış tercihlerden kaynaklanan bir krizdir. Tüm kararların ve tercihlerin müsebbibi ve uygulayıcısı Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekonomi danışmanlarıdır, bakanlardan oluşan ve ona bağlı olan kuruldur. Tek sorumlu onlardır” diye konuştu.

Oluç da Meclis’in acilen toplanması çağrısında bulunurken, şunları söyledi:

“Denge-denetleme ve fren mekanizmalarının olmadığı, kuvvetler ayrılığının ortadan kaldırıldığı bu dönemde bu krizin daha da derinleşmemesi için TBMM’nin acilen toplanması gerektiğini düşünüyoruz. Meclis, denetim mekanizması olarak işlev görmeli, gelişmekte olanlar karşısında hangi adımların atılması gerektiğini özgürce tartışmalıdır. Aksi takdirde bu denetlenemeyen gidişat karşısında karşı karşıya kalınacak durum toplumun tamamı açısından son derece sıkıntılı sonuçlar yaratacaktır.”

İYİ PARTİ’DE TOPLANTI

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de piyasalardaki hareketlilik ve yapılması gerekenleri görüşmek üzere ekonomi ve dış ilişkiler kurmaylarını topladı.

Muhalefetin “Meclis toplansın” çağrılarına TBMM Başkanı Binali Yıldırım ise yanıt vermedi.

ABD’YE TEPKİ

Öte yandan muhalefet liderlerinin ekonomik krizden sorumlu tutulan ABD’ye yönelik tepkileri de dikkat çekti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin aşağılanmasına, ülkemizin haysiyetinin ayaklar altına alınmasına teşebbüs dahi edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Milletimizle omuz omuza bunun karşısında dimdik duracağız” değerlendirmesi geldi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise ABD ile yaşanan krizde Erdoğan’a sahip çıktı. Akşener, “İktidarı eleştiririz ama bizim oğlanı da dövdürmeyiz” diyerek, Rahip Brunson ile başlayan kriz konusunda Hükümet’e açık çek verdi.

Yorumlar kapatıldı.