İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AK Parti Yerel Seçimleri Erkene Almanın Planını Yapıyor!

Erken Yerel Seçim CHP ya da HDP’yle Mümkün!

Ekonomide yaşanan olumsuzlukların yerel seçimleri etkileyeceği endişesi yaşadığı ileri sürülen hükümetin, seçimleri öne almak için formül arayışında olduğu konuşuluyor.  Seçimleri erkene alabilmenin yolu ise TBMM’nin üçte ikisinin desteği ile olabiliyor. Bu durumda hükümetin erken seçime gidebilmesi için İYİ Parti de yetmiyor; CHP ya da  HDP’nin de onay vermesi gerekiyor.

Cengiz Aldemir

Ankara kulislerinde Dolar ve Euro’daki durdurulamayan yükselişle birlikte, yeni ekonomik tedbirleri masaya yatıran iktidarın, döviz ve cari açıktaki kötü gidişin yerel seçimleri etkileyebileceği endişesi yaşadığı konuşuluyor.  Bu kötü gidişi durdurmak ve kemer sıkma politikalarını bir an önce hayata geçirebilmek için de hükümetin seçimleri erkene çekme hazırlıkları yaptığı ileri sürülüyor. 2019 yılı Mart ayında yapılacak olan yerel seçimleri bir kaç ay öne almayı planlayan hükümetin, bunun için CHP ya da HDP’nin anayasa değişikliğini onaylamasına ihtiyacı var.

ÇALIŞAN VE EMEKLİDEN ‘FEDAKARLIK’ İSTENECEK

Hükümetin uygulamaya geçirmeyi planladığı tedbirler arasında çalışan işçi ve memurun yanı sıra emekliler dahil toplumun bütün kesimlerinden ‘fedakarlık’ istenecek. Bunun için de bazı düzenlemeleri masaya yatırdığı konuşulan hükümetin, doların sabitlenmesi, kambiyo sisteminin değiştirilmesi çalışmaları yaptığı kulislere yansıyan bilgiler arasında.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR

Yerel seçimlerin ekonomik olumsuzluklardan etkilenmesini önlemek için, AK Parti ve Hükümetin ekonomi kurmayları yeni tedbir arayışında. 2019’un Mart ayında yapılacak olan yerel seçimleri 4-5 ay öne çekerek, bu yılın Ekim ya da  Kasım ayı içinde yapmayı planlayan AK Parti’nin elini zora sokan ise bunun için Anayasa değişikliğinin gerekliliği. Bunun için de 24 Haziran’da oluşan 600 üyeli parlamentoda 400 vekilin desteği anlamına geliyor. 360 ila 400 vekilin desteğinin alınması ise, Anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesini öngörüyor.

İYİ PARTİ’NİN DESTEĞİ DE YETMİYOR

Mevcut koşullarda seçimlere Cumhur ittifakı olarak giren AK Parti ve MHP’nin oyları, Anayasa değişikliği için yetmiyor. İki partiye İYİ Parti’nin destek vermesi halinde bile, doğrudan Anayasa değişikliğini Meclis’ten geçirecek olan 400 sayısına ulaşılamıyor. Mevcut parlamento aritmetiğinde AK Parti ve MHP’nin yerel seçimleri öne alabilmek için CHP’nin ya da HDP’nin desteğine ihtiyacı var.

CHP DEĞİŞİKLİĞE DESTEK VERMİYOR

CHP’nin bu desteği vermeyeceği, parti sözcüsünün, “CHP olarak halihazırda bir Anayasa değişiklik hazırlığımız var. Yargıyı gerçekten bağımsız yapmak için biz varız. Ancak yerel seçimlerin erkene alınması konusunda olası bir değişiklik teklifine, CHP destek vermeyecektir” açıklaması ile ortaya koymuştu.

HDP: KAFAMIZDA SORU İŞARETLERİ VAR

HDP’nin destek verip vermeyeceği henüz net değilken; HDP Milletvekili Selçuk Mızraklı’nin sözleri de muğlaklığın sürdüğüne işaret ediyor, Mızraklı, “Bizler bir an önce özellikle kayyumlardan yani işgalcilerden belediyelerimizi geri almak için hiçbir seçimden geri durmayız. Seçim olduğu vakit bu halk bütün örgütlü yapılarıyla, partisiyle beraber yeniden böyle bir sürece hazırdır. Ama Türkiye’nin siyasal konjoktörü, yaşamış olduğu ekonomik kriz Kasım ayında yapılmasına işaret edilen seçime ne kadar gireceği konusunda kafamızda soru işaretleri var” diyor.

Her ne kadar seçimlerin erkene alınmasına yönelik anayasa değişikliği için iktidar destek bulamasa da muhalefetin kadrolarına, “erken yerel seçime hazır olun” uyarısı yaptığı da konuşulanlar arasında.

 

Yorumlar kapatıldı.