İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bürokrasi mercek altında

Vali ve Büyükelçilerde CEO dönemi

Önümüzdeki hafta çıkması beklenen yeni kararnamelerle yaklaşık 60 ilin valisi ve 50 civarında ilin emniyet müdürleri değişecek. Bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzeylerinde görev yapacak olan kişiler, istenirse özel sektörden transfer edilebilecek ve CEO’lar gibi görev yapacak. Bazı bakanlıklarda torpilli atamaların yanı sıra genel müdür düzeyindeki bürokratlar tekrar mercek altına alındı. Yaşananlar, Ankara kulislerinde, “Bürokrasi tekrar mercek altına alınıyor” şeklinde yorumlandı.

Cengiz Aldemir

Daha önce devletin yeniden yapılandırılması doğrultusunda “uyum” çalışmaları ile yapılan değişiklikte Cumhurbaşkanı ile gelip gidecek kadrolar oluşturulup; birleştirilme ile lağvedilen bazı kurum ve makamlar da ortaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde seçilen cumhurbaşkanıyla gelip beş yıl sonra görev süresi bitince gidecek olan kadro 500 üst düzey bürokratı kapsıyor.

ÖZEL SEKTÖRDEN TRANSFER

Üst düzey bürokrat olarak belirtilen grupta bakan yardımcıları, müsteşarlar, genel müdür ve yardımcıları, valiler ile büyükelçiler de yer alıyor. Sisteme göre bu bürokratlar istenirse özel sektörden de transfer edilebilecek ve sektör CEO’ları gibi görev yapacak.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRLERİNİN YERLERİ DEĞİŞECEK

Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı’nda valiler ve emniyet müdürleri kararnameleri hakkında hassas bir çalışma yapılıyor. Önümüzdeki günlerde yaklaşık 60  ilin valisi değişecek. Valiler kararnamesinden sonra ise 50 civarında ilin emniyet müdürlerinin de yerleri değiştirilecek.

Kulislerde değişecek olan emniyet müdürleri arasında Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın da adı geçiyor. Bu iki ismin başka bir ile atanacağı ve İstanbul Belediye Başkanlığı’na hazırlandığını iddia edilen Bakan Soylu’nun, bakanlığın önemli makamlarında görev yapan bazı bürokratları değiştirmeyi ve bazı vali ve emniyet müdürlerini de merkeze alacağı konuşuluyor.

TORPİLLİ ATAMALAR 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, bazı AK Parti milletvekillerinin pratisyen hekim olan eşlerinin hastanelere yönetici olarak atanması ve bununla ilgili çıkan haberlerden rahatsız olduğu kulislere yansıdı. Toplumun bir çok kesiminde tepkilere yol açan atamalara bir tepki de TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi ve CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’ndan geldi. Yapılan atamaların etik olmadığını söyleyen Hancıoğlu Halagazeteciyiz.net aracılığı ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslendi. Hancıoğlu, “Ankara 29 Mayıs Hastanesi ve bazı sağlık kurumlarına sadece milletvekili eşi olduğu için haketmedikleri konumlara torpille atamalar yapılıyor.  Özellikle bu konularda siyasiler daha hassas davranmalı. Hangi partiden olursa olsun milletvekillerinin birinci derece yakınlarının bu şekilde atanması ne ahlakidir ne de etiktir. Bakan Koca bu gibi atamalar için gereğini hemen yapmalı ve yapılan yanlışları bir an önce düzetmelidir” sözleri ile tepki gösterdi.

USULSÜZLÜKLERDEN BAKAN KOCA DA RAHATSIZ

Yapılan atamalardan rahatsız olduğu ifade edilen Bakan Koca’nın kurmayları ile toplantılar düzenlediği, tepkilere neden olan atamaları mercek altına aldığı ve sağlık bürokrasisinde değişikliğe hazırlandığı konuşuluyor. Bakan Koca’nın bu gibi olumsuzlukların üzerine gitmekte kararlı olduğu, torpilli atamaların yanı sıra, medikal alımlarda usulsüzlük yapıldığı iddia edilen bazı illerin Sağlık Müdürlerini de değiştirmek için düğmeye bastığı öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da bakanlık bürokrasi üzerinde çalışma başlattı. Diğer bakanlıklarda görev yapan bütün genel müdürler hakkında tekrar soruşturma başlatılması ise Ankara kulislerinde,”Bürokrasi mercek altına alınıyor”  diye yorumlanıyor.

Yorumlar kapatıldı.