İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara Sanat Tiyatrosu’ndan bir ilk

Ankara Sanat Tiyatrosu 56. yılında ilk defa Vigor Event işbirliği ile İstanbul’da perde açıyor! Başkentte kurulan tiyatro bu yıldan itibaren İstanbul’da da “varız”  diyor. AST, Pulitzer ödüllü yazar Marsha Norman’ın ‘”İyi Geceler Anne” oyununu Ekim ayında İstanbullu sanat severlerle buluşturuyor.

Hâlâ Gazeteciyiz

Ankara ve tiyatro deyince ilk akla gelen Ankara Sanat Tiyatrosu’dur. Adını da başkentin isminden alan tiyatro 56. yılını kutladığı bu yıl İstanbul’da da perde açıyor. AST, Ekim ayında İstanbul’da; Pulitzer ödüllü Marsha Norman’ın, “iyi Geceler Anne” adlı oyunu ile perde açacak.

“İyi Geceler Anne”, bir anne-kız ilişkisi üzerinden hayat, umut, umutsuzluk, ölüm meselelerine derinlemesine inen bir oyun. İki kadının, evde ve birbirlerinde sıkışmış hayatları tansiyonu yüksek bir psikodrama yoluyla seyirciyi özel bir oyunculuk yolculuğuna çıkarıyor. Oyunda Lale Mansur ve Gizem Aldemir yer alırken, yönetmenliğini Yeşim Özsoy yapıyor.  Işık Tasarımı Yüksel Aymaz’a, Sahne Tasarımı Selim Cinisli’ye ve Müzik Tasarımı da Çağrı Beklen’e ait.

OYUNDAN BİR KESİT

Anne (Thelma) ve kızı (Jessie) gündelik işlere dalmıştır.

Ama bu gece farklıdır. Ve iki saat sürecek olağan dışı bir gece onları beklemektedir.

Oyun ilerledikçe Jessie’nin, annesi Thelma ile olan ilişkisini, anne kızın ayrı ayrı evliliklerini, hayatlarını, yaşam amaçlarını, birbirlerine duydukları sevgiyi, sevgisizliği, yaşam ve ölüme olan tavırlarını, kısaca her şeyi masaya yatırdıkları bir geceye şahit oluruz. Evin, mutfağın ve gündelik işlerin içinde sıkışmış hayatları arasında yaşarken birbirlerini görmediklerini, hayatın geçip gittiğini fark ederler. Tüm bunlar arasında geri dönüşsüz bir geceyi yaşadıklarını anladıkça birbirlerine daha fazla tutunabilecekler mi bilemeyiz.

PULİTZER ÖDÜLLÜ BİR  MARSHA NORMAN OYUNU

1983 senesinde Amerika’da Broadway’da Tom Moore tarafından sahnelenen oyun, Amerikalı oyun yazarı, aktivist ve eğitimci Marsha Norman’ın en fazla sahnelenen oyunlarından biridir. New York Times tarafından “iki çorak karakteri alıp klasik bir trajedi kadar amansız bir dramatik formata oturttuğu” için övgü toplayan oyun, sanat alanında dünyanın en önemli ödüllerden biri olan Pulitzer Ödülü dışında pek çok adaylık ve ödül kazanmıştır ve yazarın en fazla çevrilen oyunlarından biridir.

NORMAN HAKKINDA

Pulitzer, Blackburn, Hull Warriner, Drama Desk ve Tony ödüllü Marsha Norman Amerika’nın en önemli Gösteri Sanatları Okulu olan Julliard’da da Bölüm Başkanlarındandır ve Drama Birliği (Dramatists Guild) Yönetim Kurulunda görev almaktadır. Tiyatro dışında film ve televizyon alanlarında da çalışmaları olan Norman’ın Oyun Yazarlığı alanında Inge Hayat Boyu Başarı Ödülü dışında pek çok ödülü bulunmaktadır.

Yorumlar kapatıldı.