İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

3 bin 600 ek gösterge için AK Parti harekete geçti!

Siyasi partilerin 24 haziran seçim vaadlerinden olan 3 bin 600 ek gösterge ülke gündeminden düşmüyor. Çıktı çıkacak derken seçimlerden bugüne 3 ay geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ek gösterge konusunda çalışma talimatı verdiği iddia ediliyor.

Cengiz Aldemir

24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da vaadleri arasında yer alan 3 bin 600 ek gösterge konusunda seçimlerden bu yana 3 ay geçmesine rağmen bir şey yapılmadı. Yerel seçimleri çok önemseyen Erdoğan’ın, ABD’ye yolculuğu öncesi polis, öğretmen, hemşire ve din adamlarını kapsayan 4 meslek grubu ile ilgili detaylı bir çalışma başlatma talimatı verdiği konuşuluyor.

YEREL SEÇİM ÖNCESİ ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Muhalefet 3 bin 600 ek göstergenin peşini bırakmıyor. Bu konuda iktidara destek vereceklerini söyleyen muhalefet parti kurmayları, “iktidar çıkartmazsa muhalefet olarak bu yasayı 1 Ekim’den sonra Meclis’e biz getirelim” diyor. Daha önce 3 bin 600 ek gösterge ile ilgili bütün partiler kanun teklifi vermişti. İktidar yerel seçimler öncesi konuyu Meclis’e getirmek için harekete geçti. Parti yönetimi ile koordineli meslek kuruluşlarından oluşturulacak uzmanların yanı sıra, bazı bakanlıklarda konu ile ilgili mutfak çalışması başlatıldığı kulislere yansıdı.

SENDİKALAR ‘TÜM MESLEKLERİ KAPSASIN’

Sendikalar, 2 milyon 600 bin kamu görevlisinin içinde, 1 milyon 500 bin çalışanı kapsayan bir düzenlemenin doğru bir düzenleme olmayacağını savunuyor. İktidarın mutfak çalışması ile ilgili harekete geçen Kamu-Sen ve Memur-Sen yöneticilerinin AK Parti kurmayları ile görüşerek,yapılacak bir düzenleme ile ek göstergenin tüm meslek grupları ve emeklilerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi için bir öneri götürdükleri öğrenildi.

EK GÖSTERGE 600 TL ARTIŞ SAĞLIYOR

3 bin 600 ek gösterge maaşları nasıl etkileyecek? Şu anki ek göstergesi 3 bin olan bir öğretmenin 3 bin 600’e yükseldiğinde,  emekli maaşında 600 TL’lik bir artış olacak. Emekli olmayıp çalışan memurun da maaşı artacak ama bu miktar oldukça az. Önümüzdeki günlerde Meclis gündemine getirileceği konuşulan düzenlemenin kimleri kapsayıp kimleri kapsamayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Yorumlar kapatıldı.