İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Milletvekilleri tedirgin: 45-50 milletvekilinin üyeliği sona erebilir

Dokunulmazlıkların kaldırılması ile yargının siyasiler hakkında verdiği kararlar tartışma konusu olmaya devam ediyor. Yargıtay’ın Berberoğlu için verdiği kararın emsal olması durumunda, HDP’den 20, CHP’den de yaklaşık 30 milletvekili hakkında yargı süreçlerinin devam etmesinin önünde bir engel kalmıyor. Kararın bu yönü ise 27. dönemde parlamentoda görev yapacak 45-50 civarında milletvekilini tedirgin ediyor.

Cengiz Aldemir

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na, durdurulan MİT TIR’ları görüntülerini Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a ilettiği iddiasıyla yargılandığı davada, “gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı. Berberoğlu, 24 Haziran seçimlerinde tekrar milletvekili seçilmesine rağmen yasaya aykırı bir şekilde 3 ay cezaevinde tutuldu. Yargıtay, 3 aydan sonra Berberoğlu’nun ‘milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve serbest bırakılmasına’ karar verdi. Bu karar başta CHP olmak üzere yargı çevrelerinde, “hukuka aykırı bir karar” olarak değerlendirilirken, CHP verilen bu kararı yargıya taşımaya hazırlanıyor.

50 KADAR VEKİL İÇİN EMSAL OLABİLİR Mİ?

Bu durum ise siyaset kulislerinde, Berberoğlu hakkında verilen kararla yargı aşamasının durdurulmaması, kararın onanarak yargı sürecinin sonuna kadar işletilmesi ve dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra tekrar seçilen vekiller hakkında da emsal niteliği taşıyabilir şeklinde yorumlanıyor. 24 Haziran’da tekrar seçilen CHP ve HDP’li bazı milletvekilleri hakkında yargılama süreci devam etmiş, mahkemeler duruşma tarihlerini eylül ve ekim aylarına ertelemişti. Yargıtay’ın verdiği bu kararın emsal olması durumunda HDP’den 20, CHP’den de yaklaşık 30 milletvekili hakkında yargı süreçlerinin devam etmesinin önünde bir engel kalmıyor. Kararın bu yönü ise 27. dönemde parlamentoda görev yapacak 45-50 civarında milletvekilini tedirgin ediyor.

TEZKERELER MECLİS’TE OKUNURSA…

Yargı sürecinin işletilmesiyle birlikte milletvekilleri hakkında verilecek olası ceza kararlarının kesinleşmesi, TBMM’de başka bir tartışmalı duruma daha neden olabilecek gibi görünüyor. Bu durumda hazırlanacak tezkerenin genel kurulda okunmasıyla cezası kesinleşen vekillerin parlamento üyeliği sona erebiliyor. Muhalefetin 50 milletvekilini kaybetmesi durumunda TBMM’deki sandalye dağılımı da değişiyor. Böyle bir tablo ise 24 haziran seçimlerinde yüzde 8 oy kaybeden AK Partinin, parlamentodaki ağırlığını tekrar kazanmasını sağlayacak bir resmi ortaya koyuyor.

İNİSİYATİF TBMM BAŞKANLIĞI’NDA

Tezkerelerin okunup okunmaması konusunda inisiyatifin tamamen TBMM Başkanlığı’nda bulunması siyasi kulislerde, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın bu konuda  demokrasi sınavından geçeceği, ayrıca dokunulmazlıklar konusunda vereceği kararın, demokrasi ve parlamenter sistem açısından da önemli bir karar olacağı konuşuluyor.

KARAR 26. DÖNEMİ BAĞLIYOR

Milletvekilleri hakkındaki yargılama kararı 26. dönemde dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğine dayanıyor. Daha önce aynı yasama döneminde haklarında verilen cezanın kesinleşmesi nedeniyle HDP’li toplam 7 üyenin milletvekilliği düşürülmüştü. Yine aynı dönemde 29’u AK Parti’li, 55’i CHP’li, 53’ü HDP’li, 10’u MHP’li ve 1’i bağımsız olmak üzere toplam 148 milletvekiline ait 787 dosya üzerindeki dokunulmazlık kalkmıştı. Geçici maddenin yürürlüğü söz konusu dönemle sınırlandırılmış, bu dönemden sonra vekillerin yargılanması yine dokunulmazlık zırhı kapsamına alınmıştı.

Berberoğlu kararı sonrası şimdi gözler 1 Ekim tarihinde açılacak olan Meclis Genel Kurulu’na ve TBMM Başkanlığı’nın vereceği karara çevrilmiş durumda.

Yorumlar kapatıldı.