İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya’da ne oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 yıllık bir aradan sonra Türkiye’den Almanya’ya ilk devlet ziyaretini gerçekleştirdi. Peki Almanya’da ne oldu?

Hilal Köylü

Protestolar, Can Dündar krizi, yoğun güvenlik önlemleri derken, iki ülkenin de gündeminde olması beklenen Türkiye-AB ilişkileri, ekonomik kriz ve Suriye konuları unutuldu gitti.

Oysa Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ekim’de Rusya, Türkiye ve Fransa liderleriyle bir Suriye zirvesi yapılacağını açıkladı. Konu yine İdlib. İdlib’deki kriz tırmanıyor ve Almanya Türkiye’nin hem Amerika’yla hem de Rusya’yla ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışıyor. İdlib’e askeri operasyonda kararlı olan Rusya, Ankara’nın göç endişesini şimdilik yatıştırmış olsa da bu durum Almanya’nın hiç de içine sinmiş değil. Sonuçta Merkel’in İdlib dosyasında “İnsanlar kaçıyor, nereye kaçıyor?” sorusu gündemini koruyor.

AB KRİTERLERİ

Türkiye-AB ilişkilerindeki inişleri, çıkışları, Almanya’nın desteğini, desteksizliğini, Ankara’nın çabasını, çabasızlığını satır başlarıyla bile yazsak Ankara’dan Berlin’e yol olur. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’nın vize serbestisi için AB kriterlerini tek tek yerine getireceğini Berlin’de bir kez daha söyledi. Ankara bu kriterleri yerine getirir mi, getirir. Peki sonuç: Yine de Türklere vize serbestisi çıkmaz. Peki neden? Çünkü teknik kriterler yerine gelse bile Almanya Türkiye’nin ‘normalleşmesi’ne takmış durumda. Erdoğan’ın ziyareti öncesi “Tutuklu Alman vatandaşlarının iadesi hemen olsun, tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın” diye tutturan Almanya, Türkiye’ye bir türlü güvenemiyor. Almanya’dan Ankara’ya “Biz size güvenmiyoruz” mesajlı notlar çoktan ulaştı.

‘ADINI KOY ARTIK’

Almanya normal mi sanki? Ankara da Berlin’e bu soruyu yöneltiyor. Hayır, değil. Türkiye’yle ‘çıkar ortaklığı’mı yoksa ‘AB’ye aday ülke ortaklığı’ mı yapılıyor. Ankara “Bunun adını koy artık. Netleş” diye bas bas bağırıyorsa, haksız da değil. Türk ekonomisinin güçlenmesi için destek vereceğini söyleyen Almanya, bunu sadece söylüyor. Hareket nerede? Böyle bir hareket planı yok. Yani her şey sözde. Her şey görüntü.

Her şey görüntü mü, gerçekten? Evet. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Can Dündar krizine karşın Başbakan Merkel ve Cumhurbaşkanı Steinmeier’la tam da planladığı gibi görüştü, basının karşısına çıktı. Merkel ve Steinmeir Türkiye’de hükümet muhalifleri üzerindeki baskının ortadan kaldırılmasını söylerken, Erdoğan da Almanya’da PKK ve Fetö mensuplarının elini kolunu sallayarak, rahatça dolaştıklarından yakındı; “Can Dündar gibi bir ajanı neden el üstünde tutuyorsunuz” çıkışı yaptı. Kısacası; Alman tarafı da Türk tarafı da Erdoğan’ın Berlin ziyaretinde içlerini döktü, istediklerini söyledi. Son noktada, Ankara ve Berlin hattındaki sıcak temas, sıcaklığını daha da koruyacak. Bu ziyaretin üstünden taraflar onlarca kez geçecek, değerlendirmeler yapacak. Ziyaretin protestosu, krizi uçup gidecek.

 

Yorumlar kapatıldı.