İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Enis Berberoğlu Meclis’te yemin etti

TBMM’nin yeni yasama yılı, Meclis’te düzenlenen tören ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından resmen açılmış oldu. 16 ay cezaevinde kalan ve milletvekili seçilmesinin ardından cezaevinden çıkan Enis Berberoğlu Meclis’te yemin ederek, milletvekili olarak görevine başladı.

Meclis Genel Kurulu’na, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte gelen Enis Berberoğlu, vekiller tarafından ilgiyle karşılandı. Berberoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından,Meclis iç tüzüğünde yer alan, “Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri katıldıkları ilk birleşimin başında ant içerler” hükmü gereğince yemin etti.

MİT tırları davasında aldığı ceza nedeniyle 16 aydır cezaevinde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Yargıtay’ın cezasını onaması ve infazını milletvekilliğinin sona ermesine bırakmasının ardından tahliye edilmişti.

Yemin ederek yeniden dokunulmazlık kazanan Berberoğlu’nun dosyası Meclis Başkanlığı’na sunulup, Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın dosyayı, TBMM Genel Kurulu’na sunması ve okunması halinde Berberoğlu’nun milletvekilliği düşecek. Ancak Yıldırım’ın dosyayı, dönem sonuna kadar Başkanlıkta tutabileceği söyleniyor. Cezaevinde bulunan HDP milletvekili Leyla Güven’in durumu  da Berberoğlu ile benziyor. Güven’in de serbest bırakılıp bırakılmayacağı, milletvekili olarak yemin edip edemeyeceği de merak ediliyor.

Yorumlar kapatıldı.