İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TBMM Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması ile açıldı…

Meclis üyeler lokantası gazetecilere kapatıldı

TBMM 27. Dönem ikinci yasama yılı çalışmalarına başladı. Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Demokrasinin ve parlamenter sistemin merkezi olarak gösterdiği TBMM’nin çare kapısı olduğunu söyledi. Milletin ekonomik sorunlar konusunda biraz daha sabretmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ABD ile stratejik ortaklık konusunda olumlu gelişmeler olacağı mesajını verdi. Açılış resepsiyonu, ‘tasarruf’ gerekçesi ile yapılmazken, milletvekilleri ile gazetecilerin birlikte yemek yediği üyeler lokantası gazetecilere kapatıldı.

 Cengiz Aldemir

TBMM 27. Yasama Dönemi 2. Yasama Yılı, Atatürk Anıtı önüde yapılan törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’e gelişinde resmi tören düzenlendi. Yeni yasama yılının ilk genel kurul toplantısı, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın birleşimi açması ve konuşması ile başladı. Yıldırım, demokrasinin ve parlamentonun önemine vurgu yaptı. Meclis’in her zaman çare kapısı olduğunu söyleyen Yıldırım, “Yüce Meclis Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu meclisidir. Meclisimiz ülkenin en zor günlerinde tarihi kararlar almış ve uygulamıştır” dedi. Ülkenin ekonomideki küresel sorunlardan kaynaklı sıkıntılar yaşadığını belirten Yıldırım, kısa sürede bu sorunların aşılacağını savundu. Yıldırım gelecekte kadın milletvekili sayısının artacağını da ileri sürdü.

ABD İLE İLİŞKİLER ISINACAK MI?

 Daha sonra; AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin ayakta alkışları ile kürsüye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geldi. CHP ve HDP milletvekilleri Cumhurbaşkanı salona girerken ayağa kalkmadı, alkışlamadı.

Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini devrim niteliğinde bir değişim olarak değerlendiren Erdoğan, ülkenin dünden bugüne yaşadığı değişimleri anlattı. İktidar ve muhalefetten gelecek kanun tekliflerinin önemli olduğunu savunan Erdoğan, konuşmasının büyük bölümünü dış politikaya ve ekonomiye ayırdı.

Erdoğan, Türkiye’nin Suriye politikası konusunda söz söyleyen bir ülke durumuna geldiğini ifade etti. Dışişleri konusunda iniş ve çıkışların yaşanmasını ‘normal’ olarak değerlendiren Erdoğan, ilerleyen günlerde ABD ile stratejik ortaklık konusunda olumlu gelişmeler olacağı da mesajını da verdi. Yaşanan ekonomik sorunların aşılacağını söyleyen Erdoğan, milletten biraz daha sabretmesini istedi.

HABER: Enis Berberoğlu Meclis’te yemin etti

BAKANLAR KURULU SIRALARI ARTIK YOK

Öte yandan Meclis Genel Kurulu yeni değişikliğe de sahne oldu. Milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkmasıyla başta Genel Kurul Salonu olmak üzere, TBMM Ana Bina ve Yeni Halkla İlişkiler Binası’ndaki çalışmalar tamamlandı. Halkla İlişkiler Binası’ndaki bazı basın toplantı salonları ile bazı komisyon başkanlarının makam odalarında tadilat yapılarak, milletvekili oda sayısı artırıldı. Genel Kurul Salonu, 600 milletvekili için yeniden düzenlendi. Başkanlık Divanı’nın her iki tarafında bulunan toplam 50 sandalyelik Bakanlar Kurulu ile komisyon sıraları kaldırıldı. Yeri değiştirilen komisyon için 10 sıra konuldu, Bakanlar Kurulu sıralarının olduğu bölüm ise boş bırakıldı.

ÜYELER LOKANTASI BASINA KAPATILDI

TBMM’nin kuruluşundan bu güne kadar milletvekilleri ile parlamentoda görev yapan gazetecilerin birlikte yemek yediği “üyeler lokantası” gazetecilere kapatıldı.  Meclis tören salonunun altındaki alanı lokanta haline getiren yönetim, bu alanı gazetecilerin kullanımına açtı. Yeni uygulamaya, “Eski köye yeni adet. Meclis yap boz tahtasına döndü” sözleriyle tepki gösteren gazeteciler, Meclis Başkanı Binali Yıldırım’dan bu yanlış düzenlemenin bir an önce kaldırılmasını istedi. Düzenlemeye sadece gazeteciler değil milletvekilleri de tepki gösterdi. Bazı milletvekilleri de “TBMM yaz boz tahtası oldu. Başkanın bunu düzeltmesi gerekir” diye tepki gösterdiler.

İÇ TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ BU HAFTA

AK Parti’nin milletvekillerinin konuşma sürelerini iyice kısıtladığı yeni iç tüzük değişikliğinin de bu hafta netleşmesi bekleniyor. TBMM Başkanı Yıldırım, 5 siyasi partinin grup başkanvekilleriyle yaptığı toplantıda ‘teknik uyum’ içeren değişikliğin, bu hafta ortak imzayla Meclis gündemine getirilmesi üzerinde uzlaşıldığını söylemişti. Ancak partilerin ortak imzayla içtüzük değişikliği verip veremeyeceği net değil.

AF MECLİS GÜNDEMİNE GETİRİLECEK

Meclis’in tartışmalı diğer bir gündem maddesi ise, MHP’nin geçen hafta verdiği af yasa teklifi. Siyasi partiler, af önerisinin içeriğiyle ilgili incelemelerini tamamlayarak tavırlarını belirleyecek. Ancak CHP ve HDP’nin teklifin bu haline kesinlikle karşı oldukları da biliniyor.

TBMM 27. Dönem 2. Yasama Yılı açılışı Halagazeteciyiz.net’in deklanşörlerine böyle yansıdı:

Yorumlar kapatıldı.