İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hollanda ile yeni sayfa: Nazi gitti, portakal geldi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist” sözleri ile Hollanda ile ilişkilerde iki yıllık bir boşluk yaşayan Ankara, bu söylemi düzeltmek için ilk adımı attı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz Hollanda halkı için Nazi benzetmesini kullanmadık” dedi.

HalaGazeteciyiz

16 Nisan 2017’deki anayasa değişikliği referandumu öncesinde Hollanda yönetimi Türk siyasilerin Hollanda’da siyasi etkinlik yapmasına izin vermeyince Ankara-AB hattında uzun süredir yaşanan gerilim büyük bir krize dönüşmüştü. Türk halkının portakallarla özdeşleştirdiği Hollanda’ya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist” sözleriyle çıkışmıştı. İşte o sözlerin ardından nerdeyse iki yıldır Türkiye ile Hollanda arasında ikili ilişkiler tamamen durmuştu. İki ülke büyükelçilerini geri çekerken, geçen süre boyunca hiç iletişim kurmadı.

24 Haziran seçimleri sonrası AB ile ilişkileri canlandırma kararı alan Ankara, bir yandan demokratik reform sürecini hızlandırmaya çalışırken, bir yandan da ikili ilişkilerde ‘normalleşme’ dönemini açmakla uğraşıyor. Bu uğraşıların sonuç verdiği ülkelerden biri de Hollanda oldu. Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, ikili ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında Türkiye’ye düzenlediği iki günlük ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile biraraya geldi.

İkilinin düzenlediği basın toplantısında Tayyip Erdoğan’ın Nazi benzetmesi hatırlatılınca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu benzetme ile yaşanan gerginlikte medyanın olumsuz rol oynadığını söyledi. Türkiye’nin Hollanda halkını suçlamadığını belirten Çavuşoğlu, “Biz asla Hollanda halkı için Nazi benzetmesi kullanmadık. Biz, bize karşı yapılanların Nazi dönemindeki gibi olduğunu söyledik” dedi.

Çavuşoğlu, 16 Nisan 2017 anayasa referandumu öncesinde kendisini taşıyan uçağın Hollanda’ya iniş yapmasına izin verilmediğini hatırlatarak, o dönemde Türkiye’ye yapılanların kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Çavuşoğlu, Erdoğan’ın tüm seçimleri kazandığı halde Hollanda’da ‘diktatör’ olarak eleştirildiğini de dikkat çekerken, “Neden bu eleştiri yapılırken sorun görülmüyor” çıkışında bulundu.

“AB ile ilişkilerimizi canlandırmak istiyoruz”

Çavuşoğlu ile Hollandalı Bakan Blok, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini de değerlendirdiklerini belirtirken, ikili ilişkiler kadar bu süreci de canlandırma konusunda ortak çalışacakları mesajı verdi. Hollandalı Bakan Blok, Türkiye’nin reform sürecine odaklanması gerektiğini belirtirken, “Türkiye’nin AB üyelik müzakere süreci durdu. Özellikle hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanlarında Türkiye’nin yükümlülükleri var. Bu konularda çalışılması şart” diye konuştu.

Stef Blok’un Türkiye ziyareti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya yaptığı ziyaretin hemen arkasından gerçekleşmesi açısından önem taşıyor. Türkiye’nin AB ile ilişkileri canlandırmaya kararlı olduğunu sürekli dile getiren Erdoğan’ın, Avrupa ülkelerini eleştirirken daha önce kullandığı sert çıkışlardan vazgeçtiği gözleniyor. Ankara’daki diplomatik yetkililer, “Kavga yok artık. AB ile ilişkilerde daha çok diyaloga odaklanacağız” diyor.

Yorumlar kapatıldı.