İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MHP, EYT’liler için teklifinin arkasında durursa yasa çıkar

Emeklilikte Yaşa Takılanların durumu ülke gündeminden düşmüyor. Erdoğan’ın 46 yaşında emekli olduğunu hatırlatan muhalefetin sandalye sayısı yasayı çıkartmaya yetiyor. Erdoğan’ın, “Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz” açıklaması gözleri MHP’ye çevirdi. AK Parti ile ittifak içinde olan MHP, EYT’liler için verdiği kanun teklifinin arkasında durursa yasa geçecek.

Cengiz Aldemir

Yaklaşık 700 bin kişinin beklediği EYT yasası ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Prim gününü dolduran ve yaş hariç diğer şartları yerine getiren vatandaşlar kendilerine emeklilik yolunun açılmasını talep ediyorlar. Yapılan değerlendirmelere göre SSK’lıların 4447 sayılı kanun öncesi hakları verilirse 3 seçenekle emekli olmaları mümkün olabilecek. Peki, emeklilikte yaşa takılanlar için güncel bir düzenleme var mı? EYT için hükumet kanadından yapılan son açıklamalar neler? Ekim ayı içerisinde EYT yasası çıkacak mı? sorularını yanıtlayan siyasiler Halagazeteciyiz.net’e konuştu.

CHP Grup Başkanvekilleri TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığına yazılı başvuruda bulunarak, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin verilen kanun tekliflerinin görüşülmesi için komisyonu toplantıya çağırdı. Ancak meclis başkanlığı, verilen kanun tekliflerinin hiç birisini komisyona göndermedi. EYT Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak ise siyasilere, önümüzdeki seçimleri hatırlatarak, 24 haziran  seçimlerinde kendilerine söz verdiklerini ve bu sözlerini yerine getirmelerini istiyor.

MHP DESTEK VERİRSE YASA MECLİSTEN GEÇER

Cumhurbaşkanı Erdoğan yasa teklifine sıcak bakmıyor ve gündemden düşmesini istiyor. Ancak muhalefet pek de öyle işin peşini bırkacak gibi görünmüyor. TBMM’de halen görev yapan 596 milletvekilinden 290’ı AK Partili. Dolayısıyla, diğer partilerin sandalye sayısı, yasa teklifini geçirmeye yetiyor. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem’in, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin talimatıyla verdiği Emeklilikte Yaşa Takılanların durumuyla ilgili yasa teklifiyle birlikte, CHP’li Gürsel Tekin’in ve HDP’lilerin verdikleri aynı konudaki toplam 5 yasa teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilmiş durumda. Komisyon çalışmalarının ardından teklifin Genel Kurul’da önümüzdeki günlerde oylanması bekleniyor.

ERDOĞAN 2012 YILINDA SÖZ VERMİŞTİ

Gürsel Erol

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, yaklaşık 5 milyon Suriyeli’yi barındıran Türkiye Cumhuriyeti’nin, kendi vatandaşlarının mağduriyetini gidermesi gerektiğini söyledi. Halagazeteciyiz.net’e konuşan Erol, “Üzülerek söylüyorum ki artık Türkiye’de  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ayrıcalıklı değil. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların ayrıcalıkları, devletin imkanlarının onlara tanınması, kendi yurttaşlarımızdan daha fazla. Suriyelilere var, kendi vatandaşının sosyal  güvencesine gelince yok. Erdoğan 2012 yılı başbakanlık döneminde,’sizi İMF mağdur etti. Biz sizi mağdur etmeyeceğiz. sorununuzu çözeceğiz’ demişti. Nerede kaldı o sözler? Suriyeliler sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanırken, bunlara sabit her ay ücretler ödenirken, diğer taraftan primini ödeyip emeklilik hakkını kazanan insanların bu şekilde mağdur edilmesini çok doğru bulmuyorum” dedi.

‘ERDOĞAN 46 YAŞINDA EMEKLİ OLURKEN SORUN YOK’

Serpil Kemalbay
Serpil Kemalbay

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 46 yaşında emekli olduğunu hatırlatan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, sosyal güvenlik sorununun ağır bir yara olduğuna ve güvencesiz çalışmanın herkesi tehdit ettiğine dikkat çekti. Halagazeteciyiz.net’e konuşan Pekgözegü, “Türkiye’de hukuk güvenliği en önemli sorunların başında geliyor. Bir çalışan SGK ile yaptığı bir sözleşmeyi kendi çalışma yaşamının sonuna kadar sürekli olarak muhafaza edemiyor. Başka bir hükümet gelip yeni yasa çıkardığında kazanılmış hakları gasbedilebiliyor. Emeklilikte yaşa takılanların sorunları da işte bununla ilgilidir. Erken emekliliğe karşı çıkan Erdoğan kaç yaşında emekli olmuştu? Basında da yer aldı. Kendisi 46 yaşında emekli olurken sorun yoktu. Şimdi ne oldu?” diye konuştu. Pekgözegü, HDP olarak konunun takipçisi olacaklarının da altını çizdi.

‘BİZ BU KONUDA SAMİMİYİZ’

Lütfü Türkkan

Bu konuda kanun teklifi veren partilerin, türibünlere oynamak istemiyorsa komisyon ve sonrasında genel kurula getirilmesi için taşın altına ellerini koyması gerektiğini söyleyen İYİ Parti Gurup Başkanvekili Lütfü Türkkan, bu sorunun çözülmesini istediklerini söyledi. Türkkan, “Hem kanun teklifi vereceksin, hem seçimlerde söz vereceksin, sonra arkasında durmayacaksın. Biz bu konuda samimiyiz ve EYT’lilerin sorununu çözmek için konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

EYT’liler ile ilgili kanun teklifi veren partilerden MHP ise Erdoğan’ın açıklamaları sonrası sessiz ve temkinli. Bazı milletvekilleri bu konuda net yanıt vermekten kaçınırken, bu konuda karar merci olarak parti yönetimini işaret ediyor. CHP, HDP ve İyi parti bu konuda kararını net ortaya koyuyor. MHP ise verdiği kanun teklifinin arkasında durursa yasa teklifi yasallaşacak. Önümüzdeki yerel seçimleri hatırlatan EYT’lilerin gözü şimdi, MHP’nin vereceği karara çevrilmiş durumda.

——————–

700 bin EYT’li var

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, emeklilikte yaşa takılanlarların 7 milyon 200 bin kişi civarında ve kamuya maliyetinin 400 milyar lira olduğunu söylüyor. Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanların ülkeye yıllık ilave maliyetinin 26 milyar lira olduğunu ve  erken emeklilikten yararlanacakların tamamı göz önüne alındığında bu rakamın 750 milyar lirayı bulacağını belirtiyor. EYT Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman ise Türkiye’de 2 milyon 500 bin çalışandan,  yılda 220 milyar civarında bir pirim toplandığı bilgisini veriyor. Hemen emekli olacakların yaklaşık 250 – 300 bin kişi olduğuna dikkat çeken Ali Duman, 700 bin EYT’linin bugün emekli olmaları durumunda kamuya maliyetini rahatlıkla karşılayacak bir bütçenin olduğu görüşünde.

Yorumlar kapatıldı.