İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşa, Keşfet, Eğlen, Öğren

Yenimahalle Belediyesi’nden çocuklara özel interaktif müze: “Evrensel Değerler Çocuk Müzesi”. Müze her gün onlarca çocuğa hizmet veriyor.

Halagazeteciyiz

Yenimahalle Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete açılan “Evrensel Değerler Çocuk Müzesi”,  her gün onlarca çocuğa hizmet veriyor. Belediyeye ait Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nin alt katında 600 metrekare alan üzerinde kurulan müze, Türkiye’de bu alanda bir ilk olma özelliğine de sahip. Entomoloji  (Böcek bilim), Planetaryum (Gökevi), -ışık-deney atölyesi, yenilenebilir enerji atölyesi, kuvvet mekanik deney atölyesi, veteriner atölyesi gibi pek çok eğitici ve öğretici alanın yer aldığı müze,  aynı zamanda engelli öğrencilerin kullanımına da uygun şekilde düzenlendi.

Müze hakkında halagazeteciyiz’e bilgi  veren Evrensel Değerler  Çocuk Müzesi Müdürü Nurdane Gözaçık,  4-13 yaş arası çocuklara hitap eden müzede,  çocukların, alanında uzman eğitmenler tarafından 75 dakika süren, eğlenceli ve interaktif bir macera yaşadıklarını ifade etti.

23 Nisan 2017’de çocuklara armağan edilen müzenin Türkiye’de ilk ve alanında tek olduğunu söyleyen  Gözaçık,  “O zamandan bu yana da pek çok çocuğumuz bu müze sayesinde dokunarak, eğlenerek, oynayarak ve görerek çok yeni ve güzel bilgiler edindi.  Zaten müzenin en güzel özelliği interaktif bir müze olması.  Bu da çocuklarda farkındalık yaratıyor.  Ayrıca burada, her yaş grubuna yönelik  farklı eğitimler yer alıyor. Bu eğitimler de müzemizdeki eğitmenler tarafından çocuklara aktarılıyor. Çocuklar müzemizden gerçekten son derece mutlu bir şekilde ayrılıyorlar. Her seferinde müzede iki keşif alanı seçebildikleri için, buraya tekrar gelmek istiyorlar” dedi.

Ankara dışından da çok sayıda okulun ziyaretçi akınına uğrayan müze, sadece yaz döneminde bireysel gruplara hizmet veriyor. Müzenin giriş ücreti ise 5 tl.

 

 

Yorumlar kapatıldı.