İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Çocuklar Okusun’ diyen 150 ressam buluştu: Geliri çocukların eğitimi için kullanılacak resim sergisi

Anadolu Kültür Sanat Derneği Ankara’da örnek bir etkinliğe imza atarak, geliri maddi durumu iyi olmayan öğrencilere aktarılacak, “Çocuklar Okusun Diye” adlı sergide 150’yi aşkın ressamın eserlerini buluşturdu.

Altan Burgucu

Anadolu Kültür Sanat Derneği (Anküsader), 150’den fazla ressamın eserlerini, “Çocuklar Okusun Diye” konulu  karma  resim sergisinde buluşturdu. Zafer Çarşısı’nda açılan ve Cuma gününe dek sürecek serginin geliri, devlet okullarında okuyan çocukların ihtiyaçları için kullanılacak.

Kızılay Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Zafer Çarşısı Sanat Galerisi’nde 150’den fazla ressamın eserlerinin sergilendiği “Çocuklar Okusun Diye” adlı serginin açılışına Tayvan Büyükelçisi Yaser Tai-Hsiang Cheng ile eseri sergilenen ressamlar katıldı. Serginin açılışı şölen havasında ve halk oyunları etkinliği ile yapıldı.

SAĞLIKLI BİR EĞİTİM HAYATI İÇİN’

Geliri, devlet okullarında okuyan çeşitli illerden çocukların ihtiyaçlarının karşılanması, soğuk kış günleri başlamadan önce kışlık kıyafetlerin alımı için kullanılacak sergide eserleri bulunan ressamlar ilgiden memnun olduğunu ifade etti. Anküsader Başkanı Nesrin Taner, çocukların “sağlıklı” bir eğitim hayatı geçirmesi için herkesin desteğini beklediklerini belirtti.

Nesrin Taner

Serginin Şanlıurfa, Gaziantep, Erzurum gibi kentlerde okuyan çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için yapıldığını ifade eden Taner, halagazeteciyiz.net aracılığıyla seslendi: “Resim sanatına ilgi duyan çocuklarımız ve yetişkinler için bu sanatın tanıtılması, sevdirilmesi ve icrasına yönelik uygun ortamı hazırladık. Daha sonrasında çocukların eğitime, sağlığa, kılık kıyafete yönelik ihtiyaçlarını tespit ettik. Şimdi bu sergiye gelip destek olma ve çocukları sevindirme zamanı” dedi.

‘TAMAMI GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE’

Sergilerinin Cuma gününe dek yardımseverlerin ve sanatseverlerin ziyaretine açık olacağını ifade eden Taner, “Çok titiz çalışmalar sonucunda eserlerimiz hazırlandı. Tamamı gönüllülük esasına göre katılan ressamlarımız da burada, eserlerinin başında satın alacak kişileri bekliyor” diye konuştu.

TÜRKAN SAYLAN’I RESMETTİ

Sergiye  resmettiği Türkan Saylan eseri ile katılan ressam Sema Erdoğan ise “Türkan Saylan, çocuklar okusun diye canı pahasına çalıştı. Böyle anlamlı bir sergide ancak onun resmini yapabilirdim” dedi.

Yardıma muhtaç çocuklar ve aileleri için yapılması gereken her şeyin kış mevsimi etkisini göstermeden  yapılması gerektiğinin altını çizen ressam Erdoğan, “Sanatın her alanı, destek için kullanılabilir. Aylar süren bu eseri yapmamdaki temel neden de tamamen insani. Şimdi emeklerimizin karşılığında eserlerimizi sanatseverlerle buluşturacağız ve sanatseverlerden elde edilecek gelir de köy okullarında okuyan çocuklarımızın yüzünü güldürecek. Tıpkı Türkan Saylan gibi” dedi.

EMEKLİ RESİM ÖĞRETMENİ DE SERGİDE

Sergide eseri yer alan başka bir sanatçı da 67 yaşındaki ressam Ali Çağlayan. Emekli resim öğretmeni olduğunu ve ömrünün okullarda geçtiğini bildiren Ali Çağlayan, “Öğretmenlik dönemimde yardıma muhtaç öğrencilerin durumuna bire bir şahit olmuştum. Şimdi onlar için düzenlenen bu etkinlikte yeteneklerimi kullanmazsam olmazdı” dedi.

Vincent van Gogh’un bir tablosunu yeniden tuvale aktardığını söyleyen ressam Çağlayan, “Beş ayımı alan bu eseri çocuklara adadım. Onlar bizim geleceğimiz ve elimizden gelen tüm yardımı yapmalıyız. Sanatımızla destek olabiliyorsak ne mutlu. Maddi durumu yerinde olan herkes çocuklarımıza destek olmalı ve sergiye gelmeli” çağrısında bulundu.

 

 

Yorumlar kapatıldı.