İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan’dan yeni kabine hazırlığı; bazı bakanlar koltuğunu kaybedebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel seçimler öncesi bazı bakan ve bakan yardımcılarını görevden alacağı iddia edildi. Alınacaklar arasında dışarıdan atananların yanı sıra Bakan Albayrak’a yakın isimler de yer alıyor. Yeni sistemden şikayetçi olan AK Partili milletvekilleri, Cumhurbaşkanı gibi, bakanların da partili olmasını istiyor.

Cengiz Aldemir

Yerel seçimler öncesi çocuklarına ve yakınlarına iş talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar, milletvekili odalarında ve meclis bahçesindeki trafiği artırıyor. Sorunlarını çözmekte sıkıntı yaşayan AK Parti milletvekilleri, “Bakanlardan randevu alamıyoruz, yerel seçimlerde bir çok ili kaybedebiliriz” endişesi yaşıyor. Seçmenlerin sorunlarını çözemeyen vekiller çareyi, telefonlarına çıkmayan Bakan ve Bakan Yardımcılarını Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şikayet etmekte buluyor.

‘OLMAYACAK ŞEYLER TALEP EDİYORLAR’

Yerel seçimler öncesi seçmenlerin tepkisini toplamak istemeyen Erdoğan’ın, siyasilerin şikayetlerini görmezden gelmediği ve sıkıntı yaratan bazı bakanların görevden alınması için çalışma başlattığı ileri sürülüyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelen şikayetler üzerine bakanlarla ayrı ayrı görüşerek, “neden milletvekilleri ile görüşmüyor ve sorunları çözmüyorsunuz?  Sorunları çözemeyecekseniz çözen arkadaşları görevlendiririz” uyarısında bulunduğu da kulislere yansıyan bilgiler arasında. En çok şikayet edilen bakanlar arasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca birinci sırada yer alıyor. Koca’nın Erdoğan’a, milletvekillerinin kendisinden olmayacak şeyler talep ettiklerini, konu üzerinde ısrar eden milletvekillerinin ise telefonlarına bu yüzden çıkmadığını söylemesi, parti kulislerinde, “Bakan Koca yakında görevden alınabilir” şeklinde yorumlanıyor.

AK PARTİ’DE BAŞKANLIK SİSTEMİ RAHATSIZLIK YARATTI

İktidar partisine mensup bazı milletvekilleri 24 Haziran seçimleri sonrası yürürlüğe giren Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminden rahatsız. Yüksek sesle söyleyemeseler de milletvekillerinin, “Cumhurbaşkanı partiliyse, bakanlarımız da partili olmalı” sözleri kulislere yansıyor.  Yeni sistemde dışarıdan atamalara sıcak bakmayan birçok milletvekili, partilerini ve milletvekillerini tanımayan bu kişilerin bakan olarak atanmasının sorun yarattığı görüşünde. Bir başka sorun ise, eski milletvekili olan bazı bakan yardımcıları ve bürokratların yetkisiz bırakılması.

PAKDEMİRLİ İZMİR ADAYI MI?

Parti genel merkezine yakın kaynaklara göre, görevini bırakacak bakanlar arasında Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli de yer alıyor.  Ancak Pakdemirli’nin görevini bırakmasının istenmesinin arka planında, şikayetlerden çok, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı yatıyor. Erdoğan’ın Pakdemirli ile görüştüğü ve İzmir’e aday olmasını istediği söyleniyor. Erdoğan’ın bazı bakanların çalışmasından memnun olmadığı ve bu bakanları bizzat çağırıp uyardığı da gelen bilgiler arasında.

GÖREVDEN ALINACAK DİĞER BAKANLAR

Görevden alınması beklenen diğer isimlerin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk olduğu ileri sürülüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yakın bazı bakanların da koltuğunun tehlikede olduğu konuşuluyor.

Yorumlar kapatıldı.