İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TBMM ‘Demokrasi Müzesi’ kuşlara yuva oldu

TBMM’de 15 Temmuz Demokrasi Müzesi yapılan alan kuşlara yuva ve barınak oldu. Yaklaşık iki yıl süren düzenleme ile müze yapılan alanı görenler şaşkınlıklarını, “Demokrasi Müzesi, 15 temmuz kuş barınağına dönüşmüş” sözleri ile ortaya koydu. Bazı vatandaşlar ise meclis yönetimini ciddiyetsizlikle eleştirdi.

Cengiz Aldemir

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 15 Temmuz darbe girişinde bombalanan alanı 2016 yılında Demokrasi Müzesi olarak düzenlendi. Müze, TBMM Ana binası şeref holü ile Başbakanlık odasının bulunduğu ve onun çevresindeki bomba izlerinin saklandığı alanı kapsıyor. Aradan geçen iki yıl içinde müze yapılan bölüm, bugünlerde kuşlara barınak ve yuva alanı olmuş gibi görünüyor.

Meclisi gezen vatandaşlar gördükleri manzara karşısında, “Demokrasi Müzesi, 15 temmuz kuş barınağına dönüşmüş” diye tepki gösterdiler. Vatandaşlar, “Bunca zaman böyle bir şey için mi uğraşıldı. Bu ne biçim düzenleme. Buraya müze demek zor. Yönetim bunu görmüyor mu?” sözleri ile tepkilerini ifade ettiler. Önlem alınmazsa görünümün çirkinliğinin yanı sıra, duvarların da kuş gübresinden dolayı zarar göreceği tepkileri de dile getirildi.

TBMM ana binası, 1938’de açılan proje yarışmasını kazanan Avusturyalı mimar Prof. Clemens Holzmeister tarafından tasarlanmış, 6 Ocak 1961’de inşaatı tamamlanarak açılmıştı. 15 Temmuz darbecileri tarafından bombalanan bina çok büyük bir hasar görürken, yanlış ve bilinçsiz tadilatlar yüzünden de orijinal özelliğinden çok şeyler kaybetti.

Halagazeteciyiz.net’in deklanşörlerine yansıyan ve kuşlara barınak olan TBMM Demokrasi Müzesi’nin işte o görüntüleri:

Yorumlar kapatıldı.