İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meclis’te ‘tel örgü’ dönemi

TBMM çalışanlarını ve milletvekillerini uzun süredir rahatsız eden inşaat çalışmalarına, şimdi de trafik, tel örgü ve otopark sorunu eklendi. Milletvekilleri ve bürokratlara ayrı yol, çalışanlara ayrı yol anlayışı ise personeli oldukça rahatsız ediyor. Meclis bahçesine çekilen yüzlerce metre panel çiti gören ziyaretçiler ise, “Meclis’te tel örgü dönemi” yorumu yapıyor.

Cengiz Aldemir

Meclis yönetiminin kampüs içinde otopark ve yol düzenlemesi, sorunları çözeceği yerde, sıkıntıların kaynağı haline geldi. Yaklaşık 2 yıldır devam eden inşaat çalışmalarına şimdi de tahsisli yol ve tel örgü çalışması eklendi. Daha önce giriş ve çıkışlarda bir sorun yaşanmazken, personel için düzenlenen yeni tahsisli yol ile hem yayalar hem de sürücüler sıkıntılı anlar yaşıyor. Sadece çalışanlar değil, bu durumdan TBMM’de görev yapan polis memurları da şikayetçi.

BÜROKRATLARA MİLLETVEKİLİ AYRICALIĞI

TBMM kampüsü içindeki bir çok alan panel çit ve polis engeli ile çevrildi. Çalışanların park alanları kafes görünümüne büründü. Kilometrelerce yeşil alanın etrafına çevrilen çitler yüzünden araçların park etmesi de zorlaştı. Otopark sorununa çözüm getirmesi gereken bürokratların, milletvekilleri ile aynı otoparkları kullanmaları ise çalışanlar arasında, “bürokratlara milletvekili ayrıcalığı” eleştirilerine yol açtı.

KAZALARA DAVETİYE ÇIKARTACAK DÜZENLEME

İsmail Kahraman’ın Meclis Başkanlığı döneminde başlatılan ve Binali Yıldırım döneminde faaliyete geçirilen, “memura ayrı, milletvekili ve bürokrata ayrı yol tahsisi” sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor. TBMM Çankaya girişine yakın yapılan ve çalışanlarının araç girişi olarak düzenlenen yol sıkıntıları da beraberinde getirdi. Daha önce Meclis Çankaya Kapısından giriş yapan TBMM çalışanları, yeni açılan araç yolundan giriş yaparken hem kent trafiğini engelliyor, hem de kazalara davetiye çıkarıyor. Yapılan yeni yol girişinde yayaların can güvenliği de düşünülmemiş.

AYRANCI KAPISINDA UZUN KONVOYLAR OLUŞUYOR

Çankaya kapısında bunlar yaşanırken bir diğer sıkıntı da Ayrancı semtinde bulunan Meclis Güvenlik Kapısında yaşanıyor. Özellikle trafik yönünden sıkıntılı olan Aşağı Ayrancı Güvenlik Caddesi, Meclis personelinin mesai çıkışında trafiği durma noktasına getiriyor. Trafik polisinin olmayışı nedeni ile Meclis kampüsünden çıkamayan araçlar ise Meclis bahçesi  içinde uzun konvoylar oluşturuyor.

DİKMEN KAPISI OTOPARKI POLİSLERE TAHSİS

Meclis Dikmen Kapısının hemen alt bölümünde yer alan ziyaretçi otoparkı da artık, Meclis’te görev yapan polis memurları tarafından kullanılır hale geldi. Bu durum hem kent trafiğini, hem de otoparka giremeyen ve araçlarını yol kenarına park etmek zorunda kalan ziyaretçileri zora sokuyor.

Polis kontrol alanları ve yüzlerce metre panel çit ile örülen Meclis bahçesi, hem çalışanları hem de vatandaşları rahatsız ediyor. Daha önce yeşil alan olan kısımlarda hiç bir çit yokken şimdi her tarafın tel örgüler ile çevrilmesine anlam verilemiyor. Bir tarafta polis kontrol noktaları, bir tarafta tel örgüler Meclis’in yeni görüntüsü haline geldi.

Halagazeteciyiz.net’in objektiflerine yansıyan ve “TBMM’de telörgü dönemi” yorumuna neden olan kampüsün telörgülü ve polis kontrollü o fotoğrafları:

Yorumlar kapatıldı.