İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engel de neymiş, engel insanların beyninde

Cam kemik hastaları” Elif Gamze Bozo ve Cüneyd Özen’in “human” adlı sergisi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sanatseverleri bekliyor.

HALAGAZETECİYİZ

Kimi insan vardır ki, hayatta hiçbir engel tanımaz, “engellerin insanın kendi beyninde, kafasında olduğunu” düşünür. Bu insanlardan biri de “Cam kemik hastası” Elif Gamze Bozo. Adeta “on parmağında on marifet”. Şimdi sevdiği insan, kendisi gibi “cam kemik hastası” Cüneyd Özen’le birlikte Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Human” adlı sergiyle sanatseverlerin karşında.

Elif Gamze çizdiği resimleriyle, Cüney de karikatürleriyle ortak sergilerini açtılar. 30’a yakın resim ve karikatürün yer aldığı sergi gezenlerin beğenisi ile karşılanırken, sergi için gelenleri gözlerinin içi gülerek karşılıyor Gamze ve Cüneyd. Tabi yanlarında, “herkesin böyle annesi olsa” dedirten anneleri ile…

Yıllardır fotoğraf çeken, resim yapan, şiir yazan, kitapları olan Gamze, “Aşkın da topluma mesajı olmalı. Sanatı aşkla beslemeli. Biz de dünyaya ürettiklerimiz ile sesleniyoruz” diyor.

2015 yılında tekerlekli sandalyesi binanın önündeki, engelliler düşünülmeden yapılan mazgala takılınca düşen ve aylarca kırık kemiklerle mücadele veren Gamze, çektiği acıları, resim yapmaya başlayarak unutmaya çalışıyor. Aylarca eve kapanınca annesi Zübeyde Bozo’nun da teşvikiyle resim yapıyor Gamze; kendi deyimi ile “Hayallerini renkli mandallarla tuvalin üzerine asıyor.”

13 yıldır birlikte olduğu Cüneyd’le beraberliklerini ortak sergi ile de taçlandırdıklarını ifade eden Gamze, “Biz bütün ön yargıları kırarak üretiyoruz” diyor.

21 Kasım’a kadar yolunuz mutlaka Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki “Human” sergisine düşsün. Hem üretmenin hiçbir engel tanımadığını görün, hem de üretilen eserlerle gözleriniz bayram etsin.

Yorumlar kapatıldı.