İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekonomik kriz ikinci el araba pazarında

Her ne kadar ‘kriz yok’ denilse de krizin en çok yansıdığı yerlerden biri ikinci el araba pazarları. Keçiören Ovacık’taki ikinci el pazarında konuştuğumuz satıcılar da “kriz işte burada” diyor.

Altan Burgucu

Ankara’nın ikinci el otomobil pazarının kurulduğu Keçiören’in Ovacık semtine gelen insanlar, yüksek faizli kredilerden şikayetçi.
Maddi zorlukları nedeniyle araçlarını satmak için sabahın erken saatlerinden itibaren otomobil pazarına akın eden vatandaşlar, araç almak için gelenlerin sayısının az olduğunu ve pazarlık sırasında fiyatların çok fazla tutarda aşağı çekilmeye çalışıldığını ifade ediyor.
Son model araçlarla birlikte 1990’larda üretilen araçların birarada alıcı beklediği pazar yerine girmek isteyen araç sahipleri 25 lira  ücret ödediklerini, bir depo yakıt tükettiklerini ancak araçlarının ellerinde kaldığını belirtiyor. İkinci el araç satıcılarının ortak tespitine göre, Ovacık Otomobil Pazarı’nın tek kazananı, araç başına 25 lira toplayan arsa sahipleri.

‘KRİZ İŞTE BURADA’

Oğuz Güzelyaz

Halagazeteciyiz.net olarak maddi durumları yetersiz olduğu ve borçlarını ödeyebilmek için Ovacık Otomobil Pazarı’nda  araçlarını satmaya çalışan insanlarla konuştuk.
Borçları olduğu için 2012 model aracını satmaya çalıştığını anlatan Oğuz Güzelyaz alıcı bulamamaktan şikayetçi. Aracını satmak istediği fiyattan 5 bin lira aşağıya almaya çalışan insanlardan  yakınan Güzelyaz, “Kimsede para olmayınca pazarlığa girişiyorlar. Burada herkes mağdur. Zaten ekonomik kriz var. Piyasalar kötü. Kriz yok diyorlar ama kriz işte burada. Kimse aracını satamıyor. Biz aracımızı satamadık ama satılan bir araç da göremedik. Giriş ücreti 25 lira. Arsa sahibi kazanıyor sadece. Devletin bir düzenleme yapması şart” diyor.

BURAYA GELENİN KREDİ BORCU VAR’

Mustafa İkiz

12 bin lira bedelle haftalardır aracını satmaya çalıştığını ancak alıcı bulamadığı için fiyatı 10 bin 500 liraya düşürdüğünü anlatan Mustafa İkiz de bu fiyat düşüşünün de işe yaramadığını belirtiyor. İkiz, “10 bin lira veriyorlar. 250 lira daha verip arabayı alamıyorlar. Vergiler
artıyor. Kredi kullanamıyor vatandaş. Kredi kullanamayınca piyasada iş yapamıyorsun ki. Buraya gelenlerin genelinin kredi borcu var. Biz de borçtan dolayı satıyoruz. Üç haftadır bir aracı satamıyorum” diyor. İkiz, krizi her yerde hissettiğini de ekliyor. İkiz, “ Piyasada bir markete giriyorsun bir şey almadan çıkıyorsun ama 100 lira para harcıyorsun. Ben düşen bir şey görmedim. Fiyatlar ha bire çıkıyor. Hükümet artık baskı mı yapacak ticaret yapanlara yoksa kendi mi satacak bilmiyorum ama bir şeyler yapması lazım” diye konuşuyor.  Kısa süre önce aldığı ticari aracını borçları nedeniyle elden çıkarmak için gelen ancak otomobil pazarında “aracının kapısını dahi açıp bakacak” bir alıcı bulamadığını ifade eden Satılmış Özgün de, “Ancak malımıza gücümüz yetiyor. Onu da satamıyoruz” diyor.

Satılmış Özgün

Yorumlar kapatıldı.