İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gazetecilik yargılamasında ikinci duruşma

Gazeteci Sibel Hürtaş ve Hayri Demir’in sosyal medya paylaşımları nedeniyle, “terör örgütü propagandası yapmak” ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddialarıyla yargılandıkları davanın ikinci duruşması 22 Kasım Perşembe günü 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.40’da görülecek.

Hala Gazeteciyiz

Sitemiz Genel Yayın Yönetmeni, gazeteci Sibel Hürtaş ile Gazeteci Hayri Demir, 22 Kasım günü saat 10.40’da Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci kez hakim karşısına çıkacaklar.

Gazeteciler, yaptıkları haberler ile ilgili sosyal medya paylaşımları nedeniyle, “terör örgütü propagandası yapmak” ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla yargılanıyorlar.

Gazeteciler hakkında haberleri ve sosyal paylaşımları nedeniyle 10 yıl altı aya kadar hapis cezası isteniyor.

Genel Yayın Yönetmenimiz Sibel Hürtaş, Artı TV’deki programları ve programın twetlerini retwetlediği için 22 Ocak 2018’de gözaltına alınmış ve 4 gün gözaltında kalmıştı. Hürtaş ile birlikte aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan gazeteci Hayri Demir’in de aralarında bulunduğu 11 kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşması görülecek.

İlk duruşmada savunma veren Sibel Hürtaş, “suç” olarak gösterilen iki tweetin yaptığı haberlerin paylaşımı olduğunu söylemiş ve uluslararası standarlarda tarafsız gazetecilik yaptığının altını çizmişti. Uzun yıllar yüksek yargı muhabirliği yaptığını hatırlatan Hürtaş, yargılamada delil toplanırken, sanıkların aleyhinde olduğu kadar lehindeki delillerin de toplanması gerektiğini, ancak savcının bu ilkeye uymadığını dile getirmişti. Hürtaş’ın yargılandığı dava dosyasına, suç unsuru olarak oğlu bir yaşında iken katıldıkları Hrant Dink anmasındaki fotoğrafının da konulması dikkat çekmişti. Hürtaş savunmasında gazetecilik yaptığının altını çizerek, “Gazetecilik suç değildir” demişti.

Gözaltına alındığı dönem Mezopotamya Haber Ajansi Muhabiri olan, Hayri Demir de attığı tweetler nedeniyle yargılandığını ve 10 yıl hapsi istendiğini hatırlatmış ve “Soruşturma konusu twetlerimin toplamı 111 kelime, 700 karekterden oluşuyor. 700 harf için hakkımda istenen hapis cezası toplamda 3 bin 780 gün. Her bir harf için neredeyse 6 gün hapis isteniyor. Gazetecilik faaliyeti bu kadar ‘ağır’ bir ‘suç’ mu?” diye sormuştu.

Yorumlar kapatıldı.