İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali başlıyor

Başkent tiyatroya doyacak

TAKSAV’ın düzenlediği 23. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali 23 Kasım’da perdelerini açıyor. TAKSAV Yönetim Kurulu üyesi Kahraman, “Festivalimiz uluslararası oyunları ile tüm tiyatro severleri salonlara bekliyor” diyerek tiyatroya çağrı yaptı.

Altan Burgucu

Ankara’nın uzun yıllardır düzenlenen başlıca sanat etkinlikleri arasında yer alan Uluslararası Tiyatro Festivali’nin 23’üncüsü, 23 Kasım, 3 Aralık tarihleri arasında gösterime başlayacak. Başkent’teki pek çok tiyatro salonunda oynanacak oyunlar, her yıl olduğu gibi bu yıl da ilgiyle takip edilecek.

23 Kasım akşamı Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Selva Erdener ve İbrahim Yazıcı konseriyle başlayacak festival boyunca 38 oyun sahnelenecek TAKSAV Yönetim Kurulu üyesi Abdullah Kahraman, festivale ilişkin halagazeteciyiz.net’e değerlendirmelerde bulundu. Festivalin yeterli ilgiyi görmeyen sahne sanatlarına yönelik “can suyu” olduğunu ifade eden Kahraman, “Kurucularımız Oğuzhan Müftüoğlu, Can Yücel, Rıfat Ilgaz, Emil Galip Sandalcı, Sümmani Can, Fikret Başkaya, Korkut Boratav, Halit Çelenk, Ali Asker, Aytaç Arman, Haluk Gerger, Hayri Kozanoğlu ve daha bir çok ismin emeği, katkısı ve özverisiyle, daha yaşanılır bir dünya için zengin bir gelenek yarattı” dedi.

4 ÜLKEDEN OYUNLAR

Kahraman, “TAKSAV 25 yıldır siyasal, kültürel, sanatsal bir çok uğrakta toplumsal sorunlara bilim ve sanatla müdahale etme çabasında. Görünenin ardındaki gerçeği sanatın, bilimin ışığında aydınlatmanın yollarını arıyor” diye konuştu.

23.Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nin 23 Kasım – 03 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleşeceğini kaydeden Kahraman, festivale bu yıl Hollanda ve İngiltere de dahil olmak üzere 4 yurtdışı oyunun katılacağını söyledi. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi ve TEDU olmak üzere 2 üniversite, Diyarbakır ve Bornova belediye tiyatroları, Mimbaz Tiyatro, SSITEJ Genç

Sahne ve Çizgi Kukla çocuk tiyatrolarının da aralırnda olduğu Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Muğla gibi çeşitli illerden 31 özel- amatör tiyatro grubunun festivalde yer alacağını aktaran Kahraman, “Festivalde ayrıca 4 atölye çalışması ve bir konferans yapılacak. Sanat, toplumları evrensel değerlere ulaştıran en barışçı ve kalıcı yoldur. Çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliğin bir arada ve iç içe yaşandığı, herkesin kaygısızca katılıp izleyebildiği, hayatın kendisinin yaşandığı, yaratıcı, üretici özelliklerin geliştirildiği festivaller; gerek ulusal, gerekse de uluslar arası toplumsal ilişkiler açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

Kahraman festivale bu yıl festivalimize 30’a yakın yurt dışı oyun başvurusu yapıldığını da söyledi.

‘ŞEVKET ÇORUH’A ÖDÜL’

Devlet Tiyatrolarının önceki yıllara göre daha sınırlı salon tahsis ettiğini belirten Kahraman, ekonomik ve teknik nedenlerin de etkisiyle Hollanda ve İngiltere’den iki topluluğun katılacağını söyledi. Kahraman festivalde geleneksel olarak 22 yıldır verdikleri “Festival Onur Ödülü”nü bu yıl Levent Ülgen’in alacağını ifade etti. Kahraman “Festival Emek Ödülü”nun ise tiyatroya yıllardır emek veren Şevket Çoruh’a verileceğini duyurdu. Kahraman bütün Ankaralıların festivale katılarak oyunları izlemeleri, atölye çalışmalarına katılmaları çağrısı da yaptı.

 

Yorumlar kapatıldı.