İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gazetecilerin davası 22 Ocak’a ertelendi

Gazeteci Sibel Hürtaş ve Hayri Demir’in de aralarında bulunduğu  11 kişinin sosyal medya paylaşımları nedeniyle Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları dava 22 Ocak’a ertelendi. Duruşmada, Avukat Arkın Hürtaş, salonda polislerin bulunmasına itiraz ederek, “Salonda telsiz seslerinin gelmesi adil yargılama hakkının ihlalidir” dedi.

Hâlâ Gazeteciyiz

Sitemiz Genel Yayın Yönetmeni Sibel Hürtaş ile Gazeteci Hayri Demir’in de aralarında bulunduğu 11 kişinin sosyal medya paylaşımlarından dolayı, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” iddiasıyla Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları davanın ikinci duruşması bugün görüldü. Sanıklar sosyal paylaşımların düşünce özgürlüğü olarak değerlendirilmesini isterken, salonda polislerin bulunması da “adil yargılamaya müdahale” olarak tepki çekti.

İnsan hakları savunucularının da bulunduğu sanıklar, sosyal paylaşımlarında yaptıkları tek şeyin “barış istemek” olduğunu ifade ettiler. “Biz sadece düşüncelerimizi ilettik, asla örgütle bağlantı kurulamaz” diyen sanıklar, yapılanın düşünce özgürlüğü olduğunun altını çizdiler.

Gazeteci Hayri Demir, dosyaya yeni paylaşımların “suç” unsuru olarak girdiğini, kendisine tebliğ edilmediğini ifade etti. İlk ifadesinde söylediği gibi Afrin ile ilgili paylaşımlarını 19 Ocak’ta yaptığını, Afrin operasyonunun ise 20 Ocak’ta başladığını kaydeden Demir, “Başlamayan bir operasyonu nasıl karalamış olabilirim” diye sordu. Paylaşımlarının haber içerikli, gazetecilik kapsamında olduğunu kaydeden Demir, beraatini istedi.

Gazeteci Sibel Hürtaş da dosyaya giren yeni paylaşımlara işaret ederek, Afrin ile ilgili attığı iki tweet olduğunu söyledi. Bunların haberlerinin tweetleri olduğunu da hatırlatan Hürtaş, sanığın lehinde ve aleyhinde delil toplaması gereken yetkililerin bunu yapmadığını, sadece aleyhe delil toplama gayretinde olduğunu söyledi. Hürtaş, emniyetten gelen belgeleri incelemediklerini de hatırlattı.

Sanıkların avukatların dosyaya konulan yeni belgelerin incelenmesi için süre istedi. Duruşma ertelenirken, Avukat Arkın Hürtaş usül hakkında söz almak istedi. Mahkeme Başkanı söz vermeyip, duruşmayı bitirmek isteyince Avukat Hürtaş, avukatların ortak savunmasına katılmadığını söyledi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı söz verdi. Hürtaş da salonda bulunan çok sayıda polisi kast ederek, “Duruşma salonunda polisler vardır, polis telsizleri açıktır. Telsiz sesleri duyuluyor. Bu durum adil yargılama hakkının ihlalidir” diyerek, salona polislerin girmesine tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı da “Salonda telsiz seslerinin duyulmadığına yönelik tespitin zapta geçirilmesini” istedi. Duruşma, sanıkların Terörle Mücadele Şubesi’nden  (TEM) gönderilen belgelerin incelenmesi için 22 Ocak 2019 saat 13.30’a ertelendi.

Yorumlar kapatıldı.