İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Demirtaş kendisine ceza veren mahkemeden şikayetçi oldu

AİHM’nin tutuklu Selahattin Demirtaş hakkında, “sırbest bırakılması” yönünde verdiği karar uygulanmayıp, ceza davasının üst mahkemedeki süreci hızlandırılırken; Demirtaş’ın avukatları İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkan ve üyeleri hakkında hem Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu hem de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 Hayri Demir

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında AİHM tarafından “serbest bırakılması” yönünde karar verilmesine rağmen tahliye edilmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “karşı hamlemizi yaparız” söylemi sonrası Demirtaş’ın hapis cezası aldığı farklı bir davanın dosyası ise istinaf mahkemesinde öne alındı. Bu cezanın onaylanmasıyla hükümlü pozisyona düşecek olan Demirtaş’ın tahliye yolu da uzayabilir. Demirtaş’ın avukatları ise söz konusu kararı veren mahkeme hakkında şikayetçi olup, cezalandırılmasını talep etti.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu eski  Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) serbest bırakılması ve tutuksuz yargılanması yönünde karar vermişti.

Ancak karar açıklandıktan hemen sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bizi bağlamaz, karşı hamlemizi yapar işi bitiririz” açıklaması yapmıştı.  Hemen sonrasında ise Demirtaş’ın yargılanıp ceza aldığı dosyanın istinaf mahkemesinde öne çekilerek, karar için raportör hakime gönderildiği ortaya çıktı.

TAHLİYE YOLU KAPANABİLİR

İstinaf mahkemesinin bu dosyayı karara bağlayıp onaylaması durumunda ise Demirtaş, aldığı 4 yıl 8 ay hapis cezası nedeniyle 1 yıl 6 ay daha cezaevinde kalacak. Hükümlü duruma gelmesi nedeniyle de AİHM kararının uygulanmasının önünün bu şekilde alınacağı belirtiliyor.

Demirtaş’ın avukatları ise hafta başında söz konusu hapis kararını veren İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkan ve üyeleri hakkında hem Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu hem de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

HEYET ÜYELERİ HAKKINDA CEZALANDIRILMA TALEBİ

Demirtaş’ın avukatlarından Fırat Epözdemir’in ilk kez halagazeteciyiz.net ile paylaştığı suç duyurusunda mahkeme heyetinin görevlerini kötüye kullandığı iddiasıyla HSK’dan verilen gerekli izinle birlikte haklarında soruşturma başlatılması ve kamu davası açılması talep edildi.

Demirtaş, eski Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile yargılandığı bu davada 2013yılında çözüm süreci başladığı dönemde İstanbul’da yaptığı bir konuşmadan dolayı yargılanmış, 7 Eylül 2018’de “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme heyeti hakkında yapılan suç duyurusunda, mahkemenin Demirtaş’ın usulüne uygun sorgusu dahi yapılmadan  ve mütalaanın da müdafilere tebliğ edilmeden karar verildiği kaydedildi.

‘20 DAKİKADA 207 SAYFA DELİL İNCELENEMEZ’

Başvuruda kararı veren mahkemenin kararını daha önceden aldığı ileri sürülerek, karar duruşmasında 207 sayfalık delilin dosyaya sunulduğu ve 20 dakikalık aranın ardından kararın açıklandığı anımsatılarak, bu süre içerisinde bu kadar delilin incelenmesi ve 1,5 sayfalık kararın yazdırılmasının “hayatın olağan akışına aykırı” olduğuna dikkat çekildi.

Yine başvuruda yargılamaya konu hususun “örgüt propagandası yapmak” suçu ile ilgili olduğu anımsatılarak, Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama kapsamındaki 18 fezlekenin de aynı içerikte olduğu belirtildi. Bu nedenle dosyaların birleştirilmesi gerektiği halde bu durumun göz ardı edildiği ve böylelikle bir an önce cezalandırılmak istendiği ifade edildi.

‘KARAR POLİTİK SAİKLE VERİLDİ’

Avukatlar tüm bu nedenlerle mahkeme heyetinin Demirtaş’a karşı tavırlarının “muhalif görüşleri susturma amacı” taşıdığı ve “politik saikle” karar verildiğini ileri sürerek, heyetin “görevi kötüye kullanma” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’na yapılan suç duyurusunun kabul edilmesi durumunda söz konusu yargılamanın da yeniden yapılmasının önü açılacak.

YARGI SÜRECİNDE NE OLDU

Demirtaş, 4 Kasım 2016’da 12 milletvekili ile gözaltına alınıp tutuklandı. O tarihten bu yana halen Edirne E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ana dosyası kapsamında tutuklu bulunuyor. Tutuklamadan hemen sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvuruya dair karar ise geçtiğimiz günlerde açıklandı. AİHM kararında, “hak ve özgürlüklere getirilen sınırlamalar ancak öngörülen amaçlar için uygulanabilir” içerikli 18’inci maddesinin ihlal edildiğine hükmetti ve Demirtaş’ın tutukluluğunun en kısa zamanda sonlanmasını talep etti.

Ancak kararın üzerinden bir hafta geçmesine rağmen henüz kararın uygulanmasına dair bir adım atılmadı. Avukatların Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı tahliye başvurusuna da henüz bir yanıt verilmedi.

Yorumlar kapatıldı.