İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KHK’li akademisyenler pasaportlarını istedi

KHK’yle ihraç edilen ve pasaportlarına tahdit konulan akademisyenler Ankara İl Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak pasaportlarını istediler. Pasaportlarındaki tahditlerin kaldırılması başvurusu yapan akademisyenlere milletvekilleri de destek verdi.

Hala Gazeteciyiz

KHK’lar ile yurt dışı çıkışlarına tahdit gelen akademisyenler, pasaportları için harekete geçti. Ankara İl Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak pasaportları üzerindeki tahditlerin kaldırılmasını isteyen akademisyenlere KHK ile üniversitedeki görevlerinden ihraç edilen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu ile CHP ve HDP’li milletvekilleri Gamze Taşcıer, Süleyman Bülbül, Ali Şeker, Saliha Aydeniz ve Gülüstan Koçyiğit de destek verdi.

SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ ENGELLENİYOR’

Önce nüfus müdürlüğüne dilekçelerini vererek, pasaportlarını isteyen akademisyenler ardından, “Pasaportlarımızı Geri İstiyoruz” diyerek açıklama yaptılar. Akademisyenler adına açıklamayı Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent yaptı. Demirkent, “OHAL sona ermiş olmasına rağmen sürdürülen pasaport tahditlerinin derhal kaldırılmasını” istedi.

Demirkent, “Olağanüstü Hal döneminde çıkarılan KHK’lerle ihraç edilmiş akademisyenler olarak, OHAL sona ermiş olmasına rağmen sürdürülen pasaport tahditlerinin derhal kaldırılmasını istiyoruz. Mahkeme ya da hâkimlik kararına dayanmayan pasaport tahditleri sadece biz akademisyenler için değil öğretmenler, mühendisler, doktorlar gibi farklı mesleklere sahip ihraç kamu çalışanları açısından da telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratmaktadır. Bu tahditlerle eğitim, çalışma ve seyahat hak ve özgürlüklerimiz engellenmektedir” dedi.

‘EĞİTİM OLANAKLARI ENGELLENİYOR’

Dinçer Demirkent, “Pasaport tahditleri nedeniyle yurtdışındaki bilimsel etkinliklere katılamadıkları; lisansüstü eğitimlerini henüz tamamlamamış olanların yurtdışındaki eğitim olanaklarından faydalanamadıkları; ihraçtan sonra yurtdışındaki üniversitelerden burs kazanmış ya da iş teklifi almış olanların kariyerlerini bir üniversite çatısı altında sürdürme olanağından mahrum bırakıldıkları”nın altını çizdi.

MAHKEME KARARI DA YOK AMA…

Şunu vurgulamak isteriz ki, yurtdışına çıkışımızı yasaklayan bir hâkimlik ya da mahkeme kararı bulunmamaktadır. Sürdürülmekte olan pasaport tahditleri İçişleri Bakanlığı’nın idari bir kararına dayanmaktadır. Bu kararın meşru ve haklı bir nedeni yoktur” diyen Demirkent, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, 15 Kasım 2018’de Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda pasaport tahditleri ile ilgili bir soruya; “Özellikle idari tahditler konusunda da elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, diğeri kanun meselesidir. Yani adli tarafın verdiği, mahkemelerin verdiği kararla ilgili düzeltmeyi mahkemeler yapmak durumundadırlar…” yanıtını hatırlattı.

Soylu’nun başka bir soruya verdiği; “Bu konuda hemen hemen birçok mesele gerek istihbari gerek adli olarak vuzuha kavuşmuştur ve burada idari olarak bizim üzerimizde mümkün olduğunca pasaport şerhlerinin kaldırılması noktasında bir tavır sergilediğimizi ve bunu uzun zamandan beri yaptığımızı, bunun birçok örnekleriyle birçok arkadaşımızın da karşılaştığını bir şekilde ifade etmek isterim” yanıta da yer veren Demirkent, bütün bu açıklamalara rağmen pasaportları üzerindeki tahditlerin sürdüğünü söyledi.

 

‘AĞIR BİR HUKUKSUZLUKLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Ağır bir hukuksuzluk ve haksızlıkla karşı karşıya olduklarını kaydeden Demirkent şunları söyledi:

Bugüne kadar iktidara ve politikalarına eleştirel bir perspektiften karşı çıkan; akademik-bilimsel çalışmalarını insan, toplum ve doğa yararına sürdüren ve içinde barış bildirisi imzacısı biz akademisyenlerin de yer aldığı çok sayıda bilim insanının ağır bir hukuksuzluk ve haksızlıkla karşı karşıya olduğu açıktır.

Akademisyen ihraçlarının başladığı 1 Eylül 2016 tarihinden bu yana 28 ay geçmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre boyunca bir hâkimlik veya mahkeme tarafından konmuş bir yurtdışı yasağı yokken, pasaportlarımıza konulan şerhlerin ve yeni pasaport alma başvurularımızın gerekçesiz bir şekilde reddedilmesinin nasıl bir meşru nedeni olabilir? Pasaport tahditleri neden sürdürülmektedir?”

Demirkent konuşmasını şu taleplerle bitirdi: “Bu gayri-hukuki ve gayri meşru tahditler kaldırılmalı, pasaportlarımız geri verilmeli ve yeni pasaport almak üzere yaptığımız başvuruların gereği yapılmalı.”

VEKİLLER HUKUKU HATIRLATTI

KHK’lı Milletvekili CHP’li İbrahim Kaboğlu da “Burada sorun, ülkemiz anayasal devlet olacak mı olmayacak mı? Anayasa madde 23’e göre herkesin seyahat özgürlüğü vardır ve tek sınır mahkeme kararının olmasıdır. Mahkeme kararı olmayan bu tahditlerin kaldırılması, Türkiye’nin anayasal devlet olduğuna dönük bir adım olacaktır” diye konuştu.

Yine KHK’lı milletvekili, HDP’li Gergerlioğlu da ikibuçuk yıldır süren bu haksızlığın biran önce bitirilmesini istedi. Bu talebin tüm ihraç edilenlerin ortak talebi olduğunun altını çizen Gergerlioğlu, “Hepimiz duyarlı insanlar olarak en kısa sürede bu yasağın kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Yorumlar kapatıldı.