İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden Millet Bahçesi’ne tepki: ‘Millet Bahçesi değil, rant projesi’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Hükümet tarafından önemli bir proje gibi kamuoyuna sunulan “Millet Bahçesi” nin tam anlamıyla bir “Rant Projesi” olduğunu söyledi.

Halagazeteciyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz seçim döneminde en önemli vaatlerinden biri olarak kamuoyuna sunduğu “Millet Bahçesi” projesi, yerel seçimler yaklaşırken yeniden tartışma konusu oldu. Hükümetin kentle ilgili bütün projelerinin, rant odaklı olduğunu ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kamuoyunu yeşil alan yaratıyormuş gibi yanıltan Hükümetin “Millet Bahçesi” projesinin de tam anlamıyla bir rant projesi olduğunu savundu. .

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde düzenlenen toplantıda “Millet Bahçesi” projesine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Tezcan Karakuş Candan, AKP Hükümeti’nin iktidara geldiği günden bu yana Cumhuriyet’in değerleriyle hesaplaştığının altını çizerek, Ankara’nın Başkent kimliğini ve kentteki Cumhuriyete ait dokuyu silmek için her türlü projeyi hayata geçiren bir iktidarın, yeşil alan söylemini de ciddiye almadıklarını ifade etti. Candan, “Aslında amaçları, yeşil alan yaratıyormuş gibi masum bir kılıfla, neoliberal politikalarını hayata geçirmek” dedi.

MİLLET BAHÇESİ PROJESİ FİYATLARI UÇURDU
İktidarın “ Millet Bahçesi” olarak planladığı bölgelerdeki emlak fiyatlarında çok ciddi fiyat artışlar olduğuna dikkat çeken Candan “Aslında amaçları millet bahçesi değil, rant projelerinin satışını kolaylaştırmak. Zaten bunu, Ankara Pasifik İnşaat tarafından yapılan EGO hangarlarının yıkılıp, yerine yüz katlı yapılar yapılarak günde 30 bin kişinin giriş çıkış yapabileceği büyük ölçekli projelerden görüyoruz. Millet Bahçesi’nin de Pasifik İnşaat’ın bu büyük ölçekli projesi projelendirilirken, önünün açılabilmesi için teklif edildiğini maalesef biliyoruz” dedi.

Kamusal alan kavramının herkese açık bir kavram olduğunu dile getiren Candan, “ Buraya millet de gelir, devleti yönetenler de gelir. Park kavramı zaten herkesi bir arada tutan bir kavram. Saltanat dönemi, Hasbahçe dönemi gibi yine sınıfsal kavramlara gidiyor. Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletin ise zaten bütün alanlar da millete aittir” diye konuştu.

Murat Bardakçı’nın Mimarlar Odası’nı hedef alan yazısına da tepki gösteren Candan, kentleri mahvedenlerin, mimarlar ve mühendisler değil, bu ülkeyi yönetenler olduğunu ifade ederek, “Kimse çakma Selçuklu- Osmanlı mimarisi ile övünmesin. İnsanıyla, doğasıyla bütünleşik yaşayabilen, kentin merkezinde yöneticiyle yönetileni buluşturan, doğal bir mahalle kültürü yaratabilen kaç tane Saraçoğlu mahallesi vardır AKP döneminin? Şimdi bütün bunları siz görmezden geleceksiniz. Ondan sonra da Cumhuriyet döneminin mimari eserleri yok diyeceksiniz. Cumhuriyet mimarisinin sembolu yok diyeceksiniz. Bunun için kör olmak ya da aklını başka yere devşirmiş olmak gerekiyor” dedi.
Mimarlar Odası MYK üyesi Ali Hakkan da Gençlik Parkı, Güven Park, Meclis Parkı, Eymir Gölü, Mogan Gölü ve Gezi Parkı gibi gerçek millet bahçelerinin Hükümet tarafından yok edildiğini vurgularken, Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ise, “Millet Bahçesi” projesinin, krizin yaşandığı ve inşaat sektörünün küçüldüğü bir dönemde devletin rant devşirme mekanizması olduğunu savundu.

Yorumlar kapatıldı.