İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Jean Monnet: Türkiye’den Avrupa’ya Eğitim Köprüsü

“AB’ye tam üyelik hedefi çerçevesinde uzmanlaşmış kişi sayısının arttırılmasını” hedefleyen Jean Monnet Burs programı 1990 yılından beri yürütülüyor. Bugüne kadar 2 bin bursiyerin AB ülkelerinde eğitim görmesininin yolunu açan program, Türkiye’de AB finansmanı ile uygulanan en uzun soluklu ve prestijli projelerden biri sayılıyor. 2019-2020 akademik yılında 180 bursiyerin AB ülkelerine gönderilmesi hedefleniyor.

Hala Gazeteciyiz

Bursiyerlerin Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan üniversite veya üniversiteye eş değer kuruluşlarda lisansüstü eğitim yapmasını destekleyen Jean Monnet Burs Programı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından uygulanıyor. Program kültürlerarası etkileşimi desteklerken aynı zamanda Türkiye ve AB arasında diyaloğun geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Bursiyerler;  İngiltere, Hollanda, Fransa, Belçika gibi ülkeleri ağırlıklı olarak tercih ederken,  İtalya, Almanya, İspanya, İrlanda, Portekiz gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 18 ülke, programın uygulama süreci boyunca Jean Monnet bursiyerlerine ev sahipliği yaptı.

Bursiyerlerin yüzde 44’ü 17 ilde bulunan 44 farklı üniversiteden,  yüzde 39 ‘u bakanlıklar ve bağlı kuruluşlar başta olmak üzere 111 farklı kamu kuruluşundan,  yüzde 17’si ise ticari işletmeler, hukuk büroları, basın yayın kuruluşları ve bankalar gibi özel sektör kuruluşlarından başvurarak burs almaya hak kazandı. Ek olarak, Ticaret ve Sanayi Odaları, Birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşları, iş dünyasını temsil eden dernekler, kadın dernekleri, yardım dernekleri ve düşünce kuruluşları gibi 28 farklı sivil toplum kuruluşundan başvuran kişiler de burstan faydalandı.  Bugüne kadar burstan faydalanan kişilerin yüzde 54’ünü kadınlar oluşturdu.

KARİYER FIRSATI

Bursiyerler,  çevreden enerjiye, hukuktan finansa AB müktesebatıyla ilgili birçok konu başlığında uzmanlaşma fırsatı buldu.  Bursiyerler ayrıca, Avrupa Birliği uyum süreci, AB müktesebatı, AB politikaları ve ilgili kurumların işleyişi hakkında bilgi ve tecrübe sahibi oldu. Bu kapsamda,  AB sürecine dair farklı bakış açıları ve donanıma sahip 2 bin kişilik uzman bir grup farklı kurum ve görevlerde çalışarak, Türkiye’nin AB sürecini destekliyor.

Eski bursiyerler kamudan sivil topluma, özel sektörden üniversitelere kadar birçok kurumda üst düzey görevlerde kariyerlerini sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TÜSİAD Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve ATAUM Başkanı Prof.Dr. Sanem Baykal,  Antalya Ticaret Odası Genel Sekteri Vildan Demer, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye İletişim Koordinatörü Faik Uyanık, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz Jean Monnet bursiyerlerinden birkaçı.

BAŞVURULAR NASIL?

Programa;  kamu ve özel sektör çalışanlarının yanı sıra,  lisans son sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencileri başvurabiliyor. Bu kapsamda kamuya yüzde 50, üniversitelere yüzde 30, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu çalışanlarına yüzde 20 oranında kontenjan ayrılıyor. Eğitimlerin başlamasından yaklaşık bir yıl kadar önce burs programının resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden başvuru koşulları duyuruluyor. Başvuru sonrası gerekli şartları sağlayan adaylar yazılı sınava tabi tutuluyor. Sınavlarda başarı sağlayanlar, en az 3 en fazla 12 aylık dönemlerde AB üyesi ülkelerdeki, üniversite veya eş değer bir kuruluşta yüksek lisans eğitimi almaya veya araştırma programlarına katılmaya hak kazanıyor. Bursiyerlerin yıllık eğitim ücretleri yirmi bin avroya kadar karşılanırken, gidilen ülkeye göre değişen aylık yaşam ücreti de sağlanıyor. Ayrıca; vize, seyahat, eğitim araçları, sigorta gibi ek masraflar için de sabit bir ödenek tahsis ediliyor.

2018-2019 döneminde bursa hak kazanmış olan yaklaşık 180 bursiyer hali hazırda AB üye ülkelerinde eğitimlerine devam ediyorlar.  2019-2020 akademik yılında ise 180 bursiyerin daha AB ülkelerine gönderilmesi hedefleniyor.

Yorumlar kapatıldı.