İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Basılmayan gazetenin satırına 15 TL

Tasarruf gerekçesiyle kağıt basımına son verilen Resmi Gazete’nin her satırı için 15 TL ilan ücreti alınacak. İlanın yayımlanması için 59 satırlık bir ilan olması gerektiğinden her bir ilan için 750 TL alınacak.

Hayri Demir

Cumhurbaşkanlığı; başkanlık sistemine geçiş ile birlikte, tasarruf gerekçesiyle kağıt basımına son vererek, internet ortamından yayımlamaya karar verdiği Resmi Gazete’nin ilan ücret tarifesini belirledi.

Kamu kurum ve kuruluşlarından, basılmayan Resmi Gazete’deki her bir satır için 15 TL ücret alınacak. Bir ilanın yayınlanması için 50 satırlık bir sayfayı kaplaması gerekeceğinden Cumhurbaşkanlığı, kamudan her bir ilan için 750 TL toplayacak, karşılığında fatura da kesmeyecek.

7 Ekim 1920’de kurulan ve ilk sayısını 7 Şubat 1921’de çıkaran Resmi Gazete; 98 yıl boyunca; TBMM, cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından çıkarılan kararname, yönetmelik, yasa ve genelge gibi kararları yayımladı. Gazete, 27 Haziran 2000 tarihinden itibaren internet üzerinden de günlük olarak yayımlanmaya başladı.

ÖNCE MATBAA KAPANDI

Başkanlık sistemine geçiş ile birlikte, Resmi Gazete’nin Başbakanlık değil Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanması sağlandı. Eylül 2018’de, gazetenin basıldığı Başbakanlık Basımevi kapatıldı. Başbakanlığa bağlı her birim gibi Başbakanlık matbasında çalışan personel de diğer kurumlara gönderildi. 14 Eylül 2018’de de matbaa çalışanlarına son iş günü bildirimi yapıldı ve Resmi Gazete basılı yayına son vererek, tamamen dijital platforma taşındı.

TİRAJI DÜŞMÜŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, daha önce, CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, “Resmi Gazete’nin 2000 yılından itibaren internet ortamında yayımlanmaya başlaması ile birlikte abone ve baskı sayılarında ciddi bir düşüş meydana gelmiştir. 2000 yılında 22 bin 496 olan abone sayısı Başbakanlık Basımevi’nin kapatıldığı Temmuz 2018 tarihinde 446’ya; 32 bin 81 olan baskı sayısı ise 821’e düşmüştür” açıklamasını yapmıştı. Oktay, Resmi Gazete’nin internet ortamında  yayımlanması ile birlikte kaynakların daha etkin ve verimli kullanılmasının sağlandığını belirtmişti.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, tasarruf gerekçesiyle kağıt baskısına son verilen Resmi Gazete’de yayımlanacak ilanların tarifesini de belirledi.

SATIRI 15 TL, EN AZ 750 TL

Resmi Gazete’de yayınlanan tarifeye göre; kamu kurum ve kuruluşları, bankalar, kamuya yararlı dernekler ve vergi muafiyeti tanınan vakıflar Resmi Gazete’de yayınlanmasını istediği ilanlar için satır başına 15 TL ödeyecek. Resmi Gazete’de yayımlanan ilanlarda bir sayfa 50 satır olarak kabul ediliyor. Bir sayfadan az yer kaplayan ilanlar yayınlanmıyor. Bu durumda ilanını yayınlamak isteyen kurum ve kuruluşun Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’na en az 750 TL ödeme yapması gerekiyor. Karara göre Cumhurbaşkanlığı, verilen ilan ücretinin karşılığında herhangi bir fatura da kesmeyecek.

Yorumlar kapatıldı.