İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karlov suikasti davası başlıyor

Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesiyle ilgili 9’u tutuklu 28 sanık hakkında açılan davanın görülmesine başlanıyor. Davanın bir numaralı sanığı Fethullah Gülen. Suikast davasıyla ilgili iddianamede Gülen “FETÖ kurucusu, yöneticisi ve elebaşısı” olarak tanımlanıyor.

Hala Gazeteciyiz

Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un, Ankara’da 19 Aralık 2016 tarihinde katıldığı bir sergide, polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesiyle ilgili, aralarında Fetullah Gülen’in de bulunduğu, 9’u tutuklu 28 sanığın yargılaması 8 Ocak’tan itibaren başlayacak.

Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıklar Fetullah Gülen, Şerif Ali Tekalan, Emrullah Uslu, Hamza Sevinç, Temel Alsancak, Murat Tokay, Ahmet Kılınçarslan, Salih Yılmaz, Şahin Söğüt, Ramazan Yücel, Cengiz Özkan, Cemal Karaata, Hüseyin Kötüce, Vehbi Kürşad Akalın, Hayreddin Aydınbaş ve Mustafa Timur Özkan’ın, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’, ‘terör amaçlı, tasarlayarak kasten öldürme’ ve ‘terör amaçlı kasten öldürmeye teşebbüs etme’ suçlarından cezalandırılması isteniyor.

Diğer sanıklar Sercan Başar, Kadir Şamlı, Oğuzhan Öztürk, Sefa Kurnaz, Hasan Tunç, Ufuk Gül, Doğukan Söylemez, Bilal Dereli, Kaan Bülbül, Abdulsamet Kekeç, Burak Yusmak ve Ayşe Söğüt’ün ise ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan cezalandırılması talep ediliyor.

‘PLANLI SALDIRI’

Karlov’un Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesiyle ilgili, savcı Adem Akıncı tarafından hazırlanan iddianame, Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. Mahkemenin incelemesi sonrası kabul edilen iddianamede, “önceden planlanan saldırının, FETÖ/PDY üyesi, Ankara Çevik Kuvvet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından gerçekleştirildiği, bunun için 6 ay öncesinden hazırlıklar yapıldığı, Altıntaş’ın bilinçli olarak başka örgütlerle ilişki kurduğu ve hedef şaşırtıldığı, nihayetinde saldırının Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkileri bozmak, Türkiye’nin güvenli bir ülke olmadığını, terör örgütlerinin Türkiye’nin en güvenlikli yeri olan Çankaya ilçesinde, canlı yayında bir büyükelçiyi öldürebildiği algısını oluşturarak kaosun hedeflendiği” anlatıldı.

BİR NUMARALI SANIK: GÜLEN

İddianamede bir numaralı sanık olarak Fethullah Gülen gösteriliyor. İddianamede Gülen için Karlov suikastiyle ilgili şu değerlendirme yapılıyor:

Fethullah Gülen: FETÖ/PDY kurucusu, yöneticisi ve elebaşı. ABD/PensiIvanya’daki çiftliğinden, örgütün Türkiye’deki ve dünyanın diğer ülkelerindeki tüm faaliyetlerini yönetiyor. Karlov’un öldürülmesi ve bu yönde hazırlık yapılması yönünde örgütün “MİT Türkiye imamı”na, “Emniyet Türkiye imamı”na ve örgütün Türkiye yapılanmalarında etkisi bulunan dış ülke istihbarat servisleri ile de üst düzey ilişkisi olan şüpheli Şerif Ali Tekalan’a talimat verdi.

Davanın ilk duruşması 8 Ocak Salı günü Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Yorumlar kapatıldı.