İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

100 bin işçinin tehlikeli mesaisi sürüyor

 Suriyeli beş işçinin yanarak can verdiği Mobilyacılar Sitesi’nde 100 bin işçi “facia tehlikesine” karşın çalışmayı sürdürüyor.  On binlerce işçi her gün yanıcı ve parlayıcı maddelerle çalışmak zorunda kalırken, dükkanların tamamına yakını iş güvenliğinden yoksun, yangın merdiveni bile olmayan binalardan oluşuyor. Bu durum da adeta yeni facialara davet gibi…

Altan Burgucu

Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Mobilyacılar Sitesi’nde 16 Ocak’ta koltuk üretimi yapılan dört katlı fabrikanın ikinci katında çıkan yangında Suriyeli beş işçi yaşamını yitirirken, beş işçi de itfaiyenin müdahalesinin ardından son anda kurtarılmıştı. Yangının ardından gözler sitelere çevrilirken, fciadan geriye ise düşük ücretlerle, her an yangın tehlikesi altında çalışan 100 bin işçi kaldı.

Yangının ardından yaklaşık on binlerce işçi her gün yanıcı ve parlayıcı maddelerle çalışmaya devam ediyor. Çalıştıkları dükkanların tamamına yakını iş güvenliğinden yoksun, yangın merdiveni bile olmayan binalardan oluşuyor. 15 bin iş yerinin durumu bu şekildeyken bu iş yerleri arasında Altındağ Belediyesi’nin yaptırdığı iş merkezlerinin de bulunması dikkat çekiyor. Bu durum da belediyenin dahi imar kurallarına uymadığını, denetimsizliği gözler önüne seriyor.

‘HER DÜKKAN RİSK SAÇIYOR’

Mobilyacılar Sitesi esnafı, “her dükkanın risk saçtığını” ve yangın tehlikesinde kurtarılamayacaklarını bilerek çalıştıklarını ifade ediyor. Esnaf yaz aylarında tehlikenin azaldığına ancak kış aylarında çoğu dükkanın elektrikli sobalarla ısındığı için tehlikenin arttığına dikkat çekiyor. Bu durumun felakete yol açabilecek yeni yangınlara sebep olabileceğini belirten esnaf, ancak yatırım eksikliği nedeniyle bu şartlarda çalışmaya mecbur olduklarını söylüyor. Birçok esnaf, yatırım eksikliğinin nedenleri arasında “arada kalmayı” da gösteriyor.  Esnaf, Altındağ, Mamak, Keçiören ve Pursaklar ilçelerinin ortasında bulunan Mobilyacılar Sitesi’nin bu nedenle hiçbir ilçeden “tam yardım” alamadığına dikkat çekiyor.

HAFTALIK 400 TL

100 bin işçiden Türkiyeli olanların en düşüğünün asgari ücret oranında ücret aldığını ifade eden site esnafı, yabancı uyruklu çalışanların ise son yıllarda hızla arttığını, iş bilmeyen personelin bu süreçte görevlendirildiğini ve bunların düşük ücretlerle çalıştırıldığını anlatıyor. Suriyeli, Iraklı, Afgan ve Özbek işçilerin yoğunlukla Mobilyacılar Sitesi’nde çalıştırıldığını hatırlatan esnaf, bu çalışanların en fazla haftalık 400 lira aldığını, hiçbirinin yasal bildirimlerinin yapılmadığını ifade ediyor.

ZİFİRİ KARANLIKTA YOLA KOYULUYORLAR

Yangında beş arkadaşını kaybeden Suriyeli ve diğer yabancı uyruklu işçiler ise her şeye rağmen henüz gün doğmadan bulundukları ilçeden Mobilyacılar Sitesi’ne gelmeyi sürdürüyor. Çoğunluğu belediye otobüsü ve minibüsle işe gelirken, aralarında kilometrelerce yolu yürüyerek kat edenler de bulunuyor.

İş güvenliğinin olmamasına ve düşük ücretlere rağmen “çalışmak zorunda” olduklarını ifade eden yabancı uyruklu işçiler, amele pazarı gibi yerlerde çok daha düşük ve zaman zaman hiç ödenmeyen ücretlerle çalıştıklarını, burada en azından “alım garantilerinin olduğunu” ve bu yüzden her şeye rağmen burada çalışmaya devam ettiklerini söylüyorlar.

Yorumlar kapatıldı.