İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Açlık grevi kritik aşamaya geldi

HDP milletvekili Leyla Güven’in ‘Öcalan avukatları ve ailesi ile görüştürülsün’ talepli açlık grevi 90’ıncı gününe geldi. Leyla Güven’in kızı, gazeteci Sabiha Temizkan, “annesinin sağlık durumunun kritik aşamada” olduğunu söyledi.  295’i cezaevinde olmak üzere halen 315 kişi açlık grevini sürdürüyor.

İrfan Uçar

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in İmralı Cezaevi’nde bulunan Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile düzenli görüşme yapabilmesi için başlattığı açlık grevi 5 Şubat 2019 tarihi itibariyle 90’ıncı gününe girdi. Güven’in gazeteci kızı Sabiha Temizkan “Annemin sağlık durumu kritik aşamada” derken, HDP grubu Meclis Genel Kurul Salonu’nda sabaha kadar oturma eylemine başladı.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde iken 8 Kasım 2018 tarihinde açlık grevine giren Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi kritik aşamaya geldi. İmralı’da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan ile avukat ve ailelerinin düzenli görüş yapması amacıyla açlık grevi başlatan ve 26 Ocak 2019’ta tahliye edilen Leyla Güven, açlık grevine Diyarbakır’daki evinde devam ediyor.

Leyla Güven’in gazeteci kızı Sabiha Temizkan, halagazeteciyiz.net‘e yaptığı açıklamada annesinin sağlık durumuna ilişkin şu bilgileri verdi:

“Annemin sağlık durumu kritik aşamada. Tansiyonu sürekli düşük. Baş ağrıları, mide krampları oluyor. Sıvı almakta güçlük çekiyor. Çok halsiz, yürümekte, konuşmakta güçlük çekiyor. Uyku bozukluğu var. Kilo kaybetmeye devam ediyor.”

Annesinin tedavi ve muayeneyi kabul etmediğini ifade eden Temizkan, her gün düzenli olarak ateşi, tansiyonu ve kilosunun ölçüldüğünü söyledi. Temizkan annesinin açlık grevi gerekçesini de “Annem Öcalan’ın avukatları ile görüştürülmesini istiyor. Türkiye’de toplumsal barışın sağlanması için bu görüşmelerin önemli olduğunu söylüyor. Annemin amacı bu topraklarda barışın yeşermesi, halkların bir arada, haklarıyla eşit bir yaşam kurması” şeklinde aktardı.

Annesinin açlık grevi eylemine toplumun farklı kesimlerinden yeterince destek verilmediğini belirten Sabiha Temizkan, “Meclis’teki diğer muhalefet partileri annemin açlık grenine dair tek kelime etmediler. Bu üzücü. Bir milletvekili 90 gün açlık grevi yapıyor ve bu görmezden geliniyor. Umarım bu ayıp son bulur” diye konuştu.

Annesinin açlık grevine başladıktan sonra tahliye edilmesini değerlendiren Temizkan; “Tabi ki çok mutluyum. Annem zaten hukuksuz bir şekilde hapis tutuluyordu. Ama zamanlamasına bakılınca bu kararı ‘adalet yerine geldi’ diye yorumlamak zor. Çünkü annem milletvekili seçildikten sonra bile 7 ay serbest bırakılmadı. Bu da gösteriyor ki bu karar annemin açlık grevi ile yakından ilgili. Yani annemin açlık grevine cezaevinde devam etmesini istemediler” dedi.

KURTULAN: 315 KİŞİ AÇLIK GREVİNDE

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan da halagazeteciyiz.net’e yaptığı açıklamada cezaevindeki 48’i kadın 295 tutuklunun süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde olduğunu söyledi. HDP Erbil Temsilciliği ile Avrupa’da Galler ve Strazburg kentlerinde 19 siyasetçi ve aktivistin de aynı amaçla açlık grevinde bulunduğunu dile getiren Kurtulan “Bugün için Leyla Güven ile birlikte 315 kişi açlık grevinde. Güven’in dışında 16 Aralık 20018 tarihinden katılan ilk grup 52. gününde. Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve geçmiş dönem Hakkari Milletvekili Selma Irmak da 15 Ocak 2019 tarihinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladı” dedi.

‘TALEP HUKUKUN YERİNE GETİRİLMESİ TALEBİDİR’

Sorunun çözümünün, 3 yıldan bu yana iletişimi kesilen Öcalan’la avukatları ve ailesinin düzenli ziyaretin sağlanması olduğunu belirten Kurtulan, “Bu talep yasadışı bir talep değildir. Aksine yasanın, mevzuatın uygulanması talebidir. Nasıl ki diğer tüm tutuklular aileleri ve avukatları ile görüşüyorsa Öcalan ile de görüşme imkanının sağlanması talebidir” dedi. Kurtulan, açlık grevinin ancak bu talebin karşılanması ile mümkün olduğunu söyledi.

HDP milletvekillerinin tutuklu eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ı ziyaret konusunda bile sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Kurtulan, “Milletvekillerinin cezaevini ziyaret etme konusunda bize ayrımcılık yapılıyor. Örneğin CHP rahat bir şekilde cezaevini ziyaret edebiliyorken, biz kendi arkadaşımızı ziyaret edemeyebiliyoruz” diye konuştu.

MECLİS’TE OTURMA EYLEMİ

HDP Grup Başkanvekili Kurtulan, sorunun çözümü konusunda hükümet yetkilileri ile görüşüp görüşmediği yönündeki sorumuza, “Meclis Genel Kurulu’nda, Grup konuşmalarımızda, mitinglerde ve kamuoyuna yaptığımız açıklamalarda yapılması gerekenleri zaten ifade ediyoruz. Meclis’in bu duruma el atması lazım. Hükümetin, Adalet Bakanı’nın bu ambargoyu gözden geçirmesi lazım. Avukatların ve ailenin engellenmesi durumu ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

Kurtulan, Meclis Genel Kurulu’nun bitimiyle birlikte Ankara’da bulunan tüm milletvekilleri ve Eş Genel Başkanlar ile birlikte bu duruma dikkat çekmek amacıyla Meclis’te oturma eylemi yapacaklarını açıkladı.

AV. ÖZTÜRK: DİSİPLİN CEZALARI VERİLİYOR

Özgürlükçü Hukukçular Platformu adına Avukat Raziye Öztürk de bize yaptığı açıklamada cezaevlerinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevini sürdüren tutuklular hakkında disiplin cezaları verildiğini söyledi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan kişilerin tek kişilik hücrelerde tutulduğuna dikkat çeken Öztürk, “Bu kişilerin yanında refakatçi olması gerekiyor. Ama refakatçiye izin verilmiyor” dedi. Açlık grevini sürdürenlerin düzenli olarak kilo, nabız ve tansiyonlarının ölçülmesi gerektiğini de kaydeden Avukat Öztürk, “Kimi cezaevleri açlık grevini yapanları revire gelmeye zorluyor” diye konuştu.

Öztürk, Bolu cezaevinde açlık grevinde bulunanlara B vitamini verilmediğini, Silivri’de ise yarı oranında verildiğini belirterek, “Açlık grevindekiler karbonat alması gerekiyor ama pek çok cezaevinde bu verilmiyor. Talep edilmesine rağmen cezaevi kantinlerine karbonat alınmıyor” dedi.

Yorumlar kapatıldı.