İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Gelin lösemi hastalarının ‘Öykü’lerini’ değiştirelim’!

Lösemi hastası Öykü Arin’e uygun donör bulmak için tüm Türkiye harekete geçti. Bunlardan biri de cam kemik hastalığı nedeniyle küçük yaştan beri onlarca operasyon geçiren, ailesi de kan arayışı için çırpınan Elif Gamze Bozo. Bozo 15 Şubat Cuma günü açılacak resim sergisinde donör olma çağrısı yaparak, “Gelin lösemi hastalarının ‘Öykü’lerini değiştirelim!” dedi.

HÂLÂ GAZETECİYİZ

Henüz 3,5 yaşında Öykü Arin lösemi tedavisi görüyor. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (deü) juvenil myelomonositik lösemi (jmml) tanısı konulan Öykü Arin’in tedavisi, löseminin az görülen bu türünde sadece ilik nakli ile mümkün. Türkiye’nin dört bir tarafında, Öykü Arin yaşasın diye donör olma kampanyaları düzenleniyor. Bu kampanyalardan birini de Ankara’da, kendisi de cam kemik hastalığı tedavisinde çok sıkıntılar çeken, ailesinin kan bağışı için çırpındığı; fotoğraf sanatçısı, ressam, yazar Elif Gamze Bozo düzenliyor.

15 Şubat Cuma günü saat 12.00’de Armada AVM’de açılacak fotoğraf ve resim sergisinde donörlük çağrısı da yapacak olan Elif Gamze Bozo, “Cam Kemik hastalığım nedeniyle, küçük yaştan beri pek çok operasyon ve tedaviler gördüm ve halen de görmekteyim. Bu süreçte ailemin benim için kan arayışında bulunduğu dönemler de kan bulunamaması nedeniyle, tedavilerim zor bir sürece girmişti. O günlerin izini ve şimdi diğer hastaların da izlerini silmek, öykü’lerini değiştirmek amacındayım” diyor.

‘ONLARA SES OLALIM’

Elif Gamze Bozo, “Engelsiz Sanat Platformu’nun ötekileştirilmiş insanların toplum yaşamına katmak ve onların sesi olabilmek için başlattığı ‘Yorgan Altında Kimse Kalmasın’ kampanyası ile ön yargıları kırmak, fark yaratmak ve bu hareketin sesi olmak için ben de yola çıktım” diyor. Şimdi de 15 Şubat’ta başlayıp, üç gün sürecek sergi ile Öykü ve onun gibi lösemi hastalarına ses olmak isteyen Bozo, “Kendime Engel Olamıyorum” projesiyle başlattığı gezici belgesel fotoğraf-resim çalışmalarını 15, 16, 17 Şubat 2019’da Öykü Arin ve diğer lösemili hastalar için sergileyeceğini ifade ediyor. Bozo, amacının kök hücre bekleyen, kan bekleyen hastalara ses olabilmek olduğunun da altını çiziyor.

Kızılay Kan Merkezlerine giderek insanların kök hücre ve kan bağışında bulunmalarını ve tüm lösemili hastalara umut olmalarını isteyen Bozo, ayrıca serginin olduğu günlerde kan vermek ve kök hücre bağışında bulunmak isteyenler için de Armada AVM içerisinde Kızılay görevlilerinin olacağını söylüyor.

ÇİÇEK YERİNE FİDAN

Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu ve Armada Alışveriş Merkezi Yönetiminin destekleriyle gerçekleşecek olan sergiye herkesi beklediğini belirten Bozo, “Gelin 15 Şubat 2019’da saat 13.00 ‘da Ankara Armada AVM’ de buluşalım” diye sesleniyor. Bozo ayrıca sergiye çiçek getirmek isteyenlere de “lösemili hastalar için Çekül Vakfına fidan bağışlanması” çağrısı yapıyor.

Elif Gamze Bozo, “Öykü Arin’ler yaşasın”, “Tüm lösemi hastaları iyileştip, hayata karışsın”,  “lösemi hastalarının ‘Öykü’lerini değiştirelim” diyen herkesi 15 Şubat Cuma günü saat 13.00’de Armada AVM’de sergiye ve donör olmaya çağırıyor. Gelip hep birlikte bu sese kulak verelim, Öykü’lerimiz yaşasın!

Yorumlar kapatıldı.