İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hafriyat kamyonları ölüm saçıyor

2018 yılında 253 kişinin hafriyat kamyonu ve beton mikseri altında can verdiği raporlara yansırken;İçişleri Bakanlığı da bu ölümleri doğruladı.  İçişleri Bakanlığı da 2018 yılının son 4 ayında Türkiye genelinde hafriyat kamyonları yüzünden her 2 günde bir ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazası meydana geldiğini teyit etti.

HALA GAZETECİYİZ

Berdan Dere, 2016 Mayıs’ında kızı Şule İdil Dere’nin Yoğurtçu Parkı’nda hafriyat kamyonu tarafından yaşamdan koparılmasının ardından, konuyu sürekli gündemde tutup, 2018 yılında 253 kişinin hafriyat kamyonu ve beton mikseri tarafından öldürüldüğünü raporlaştırmıştı. İçişleri Bakanlığı Berdan Dere’nin tespitlerini teyit etti. Bakanlık verilerine göre 2018 yılının Eylül-Aralık ayları arasında her 2 günde bir ölümlü ya da yaralanmalı hafriyat kamyonu ‘kazası’ meydana geldi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CİMER aracılığı ile yaptığı başvuruda 2018 yılında, hafriyat kamyonlarının toplam kaç kaza yaptığını ve bu kazalarda kaç vatandaşın hayatını kaybettiğini sordu.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Ali Çelik imzasıyla verilen yanıtta; 1 Eylül 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında polis sorumluluk bölgesinde hafriyat kamyonlarının 67 ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına karıştığı belirtildi.

Bu kazalar neticesinde 2 kişinin olay yerinde hayatını kaybettiği, 104 kişinin de yaralandığı bilgisine yer verilen yazıda ayrıca, kaza tutanaklarında “Hafriyat kamyonu” ayrımının 1 Eylül 2018 tarihinden önce yapılmadığı da ifade edildi.

Konuyu değerlendiren Murat Emir, “Hafriyat kamyonlarının yarattığı tehlike her geçen gün daha da artıyor. Özellikle Ankara, İstanbul gibi inşaat yoğunluğunun fazla olduğu kentlerde vatandaşlar sokak aralarında bile hafriyat kamyonlarının altında can veriyor. Kamyonların trafikte seyir saatleri, sürücülerin ne koşullarda çalışmaya zorlandığı gibi konular yeterince denetlenmiyor. Durum böyle olunca hafriyat kamyonları ve iş makinalarının sebep olduğu kazalar kaçınılmaz oluyor” dedi.

Sadece 4 ayda her 2 günde bir ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasının meydana geldiğinin altını çizen Emir,  “ciddi bir önlem alınması gerekliliğini” dile getirdi. Emir, ağır tonajlı araçların trafiğe çıkış saatlerinin titizlikle takip edilmesini istedi.

Berdan Dere tarafından Ocak ayında yayınlanan rapora göre, sadece İstanbul’da 2016 yılında 23, 2017 yılında 22 kişi (Türkiye genelinde 141 kişi)  hafriyat kamyonu ve beton mikserinin karıştığı ‘kaza’da yaşamını yitirmişti. 2018 yılında ise bir önceki yıla göre bu ‘kaza’larda yüzde 80’ler oranında artış yaşanmış; Türkiye genelinde 253 kişi yaşamdan koparılmıştı. Bu ölümlerin durdurulması için Meclis Genel Kurulu’na muhalefet milletvekilleri tarafından verilen araştırma önergeleri ise AK Parti ve MHP’lilerin oyları ile reddedilmişti.

Yorumlar kapatıldı.