İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP’li vekile, Buldan’a ‘tepki göstermedin’ fezlekesi

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen milletvekili Bedia Özgökçe Ertan hakkında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşmasına tepki göstermediği gerekçesiyle “dokunulmazlığının kaldırılması” talebiyle fezleke hazırlandı.

HAYRİ DEMİR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin “dokunulmazlıklarının kaldırılması”yla ilgili geçtiğimiz günlerde 83 yeni fezleke Meclis’e ulaşmıştı. Söz konusu fezlekelerden birisi de 31 Mart’ta Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Bedia Özgökçe Ertan hakkında idi. Halagazeteciyiz.net’in  ulaştığı söz konusu fezlekenin içeriği ise dikkat çekici.

Ertan’ın “dokunulmazlığının kaldırılması” talebiyle hazırlanan fezlekeye gerekçe, Ekim 2018’de Diyarbakır’da gerçekleşen bir konferansta HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yaptığı konuşmaya “tepki göstermemesi” olarak gösterildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Meclis Başkanlığı’na gönderilen fezlekede, Buldan’ın yaptığı konuşma “örgüt propagandası yapmak” suçu kapsamında değerlendirildi. Ertan’ın da bu konferansa katıldığına yer verilen fezlekede “Pervin Buldan’ın bu beyanlarına bir tepki göstermediği” gerekçesiyle “örgüt propagandası yapmak” suçunu işlediği ileri sürüldü. Bu kapsamda Ertan’ın, partisinin eş genel başkanını konuşmasını dinlemekten dolayı “dokunulmazlığının kaldırılması” talep edildi.

Fezlekenin Meclis’e ulaşmasından sonra değerlendirmelerde bulunan Ertan, karşı karşıya kaldığı durumu “Gerçekten de komedi” diye değerlendirdi.

Ertan şunları söyledi: “Her zamanki gibi HDP’lileri kriminalize eden bir yaklaşımla karşı karşıyayız. Bu fezleke de bunun bir kanıtı niteliğinde. Fezlekenin bağımsız yargı ile değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu, partimize yönelik uzun süredir sürdürülen algı yönetiminin bir parçasıdır. Bağımsız olması gereken yargının talimat çerçevesinde hareket ettiğinin göstergesidir.”

‘SUÇ UYDURANLAR HAKKINDA ŞİKAYETÇİ OLACAĞIZ’

Aynı zamanda hukukçu olan Ertan, söz konusu suçlama gerekçesini hukukta nereye konulacağını bilemediğini ifade etti. Ertan; “Düzenlenen fezlekeyi AKP politikasının bir parçası olarak görüyorum. Bunun yargıda bir yeri yoktur. Bir siyasetçiyim ve eş genel başkanımın katıldığı bir toplantıda onu dinlemişim. Bu hedef göstermekten başka bir şey değildir. Ne yazık ki dokunulmazlığımız olsun ya da olmasın siyasi faaliyetlerimizin tamamı suç olarak değerlendiriliyor. Buradaki iş suç uydurmadır. Savcının, hukukta yeri olmayan bir durumu fezlekeye dönüştürmememesi gerekir. Bunu yapanlar suç uydurduğu için yargılanmalıdır. Bu konuda şikayetçi olacağız” dedi.

Belediye başkanı seçilen Ertan’ın mazbaatını almasından sonra dokunulmazlığı sona erecek. Bu nedenle de söz konusu fezleke için yargı süreci başlayacak ve Ertan’ın bu gerekçeyle yargılanmasına başlanacak.

Yorumlar kapatıldı.