İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

10 soruda İstanbul düğümü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı düğümünün çözülmesi için gözler Maltepe’de… Maltepe’deki sayım biter bitmez İl Seçim Kurulu, Ekrem İmamoğlu’na mazbatasını verecek. AKP, olağanüstü itiraz başvurusunu mazbata verildikten sonra yapabilecek. YSK seçimin iptaline karar verirse, yeni seçim 2 Haziran’da gerçekleşecek.

Seçimlerin üzerinden 2 haftayı aşkın süre geçmesine karşın İstanbul düğümü çözülemiyor. Ardı ardına gelen itiraz süreci, İstanbul’da mazbata işlemini kilitledi. Cevap bekleyen sorular ise kriz nasıl tırmandı? Düğüm nasıl çözülecek?

Halagazeteciyiz.net 10 soruda İstanbul krizini masaya yatırıyor:

1- İSTANBUL’DA KRİZ NASIL TIRMANDI?

İstanbul’daki sayım krizi, Yüksek Seçim Kurulu’nun 9 Nisan Salı günü, İstanbul’un 21 ilçesindeki 51 sandıkta oyların yeniden sayılmasına karar vermesiyle tırmandı. YSK kararı ile İstanbul’da 51 sandıkta oyların yeniden sayımına başlandı.

2- MALTEPE’DE NE OLDU?

Maltepe’deki sayımlarda AKP ve MHP’nin itirazları üzerine süreç düğümlendi. 12 Nisan günü Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sayımlar sürerken, İlçe Seçim Kurulu sayımın hızlanması için 20 kurul daha oluşturulmasına karar verdi. AKP ve MHP’liler bu duruma itiraz etti. AKP ve MHP’nin itirazı üzerine İlçe Seçim Kurulu, sayımı durdurdu. CHP de İlçe Seçim Kurulu’nun kararına itiraz etti. Yüksek Seçim Kurulu, 15 Nisan’da, sayımın kaldığı yerden devamına karar verdi. Şimdi gözler son sandıkların sayımında…

3- SAYIM BİTİNCE NE OLACAK?

Maltepe’deki sayım tamamlandıktan sonra, sayıma ilişkin tutanaklar İl Seçim Kurulu’na sunulacak. Böylece tüm kentteki sayımlar bitmiş olacak. İl Seçim Kurulu seçim sonuç belgesini tasnif edecek.

4- MAZBATA VERİLECEK Mİ?

İl Seçim Kurulu’nun, seçim sonuç belgesinin tasnifi ile birlikte mazbatayı da sahibine vermesi gerekiyor. Seçimlerde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu önde göründüğünden, İl Seçim Kurulu’nun Maltepe’deki sayımın bitmesi ile eş zamanlı olarak İmamoğlu’na mazbatasını vermesi gerekiyor.  Olağanüstü itiraz süreci, mazbatanın verilmesini engellemiyor.

5- OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Olağanüstü itiraz için İl Seçim Kurulu’nun il birleştirme tutanaklarını hazırlaması şartı var. Olağanüstü itiraz, seçim sonuç belgesinin tasnifini izleyen 1 hafta içinde Yüksek Seçim Kurulu’na yapılacak. Yasa, YSK’nın karar vermesi için bir süre öngörmüyor.

6- AKP NASIL İTİRAZ EDECEK?

AKP’nin hazırlayacağı olağanüstü itiraz dilekçesinde Büyükçekmece’de, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın seçmen kayıtlarına ilişkin usulsüzlük iddiasıyla başlattığı soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği’nin talimatıyla gerçekleşen operasyonlarda elde edilen delillerin yer aldığı iddia ediliyor. AKP olağanüstü itiraz dilekçesinde bu deliller üzerinden İstanbul seçimlerinin iptal edilmesini talep ediyor.

7- YSK NE KARAR VERECEK?

298 Sayılı Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun, seçmen kütüklerine karşı yapılan itirazları süreye bağlıyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun, bu kanun kapsamında 31 Mart seçimlerine ilişkin yayımladığı seçim genelgesinde seçmen kütüklerine karşı yapılacak itiraz süresi 31 Ocak’ta sona eriyordu. Hukukçulara göre, süre sona erdiğinden Yüksek Seçim Kurulu, seçmen kütüklerine ilişkin yapılan bu itirazları gündemine alamaz. YSK’nın olası başvuruda ret kararı vermesi bekleniyor.

YSK AKP’nin olağanüstü itiraz başvurusunu kabul da edebilir.

8- YSK NASIL KARAR VERİYOR?

AKP’nin olağanüstü itiraz başvurusu Yüksek Seçim Kurulu’nun başkan ile birlikte 11 üyesi tarafından karara bağlanacak. İtiraz başvurularında toplantı üye tam sayısı ile yapılıyor. YSK’da karar salt çoğunlukla alınıyor. Ret veya kabul kararı için YSK’da 6 üyenin oyu yeterli olacak.

9- SEÇİMLER İPTAL EDİLİRSE SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

YSK, 27 Mart 2019 tarihinde yayımladığı 1683 sayılı genelgesinde, seçimlerin iptal edilmesi halinde yeni seçimlerin 2 Haziran günü yapılmasına hükmetmişti.

10- SEÇİMLER YENİLENİRSE NE OLACAK?

YSK seçimlerin yenilenmesine karar verirse, seçimler 2 Haziran’da; aynı adaylar ve aynı seçmen kütükleri üzerinden yapılacak.

Yorumlar kapatıldı.