İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yargı Reformu “KHK’lıya Pasaport”ta kilitlendi

Yargı Reformu Taslağında KHK’lılara pasaport verilmesinin İçişleri Bakanlığı’nın keyfiyetine bağlanması, muhalefetin tepkisine neden oldu. Muhalefet, “Hakim kararı olmadan yurtdışına çıkmayı sınırlandıramazsınız” diye tepki gösterirken; AKP’liler düzenlemeyi “Belki yeni bir suç işlemişlerdir” diye savundu.

AKP’nin hazırladığı Yargı Reformu Taslağı görüşmeleri KHK’lılara pasaportlarının iade edilmesine ilişkin maddede kilitlendi. Muhalefet, KHK’lılara şartsız koşulsuz pasaportlarının iade edilmesini istedi.

Hafta başında TBMM Başkanlığı’na sunulan Yargı Reformu Taslağı, Adalet Komisyonu’na sevk edildi. Komisyondaki tartışmalar ise pasaport yasağına kilitlendi.

Taslakta, haklarında soruşturma açılmayan, beraat eden, hakkında hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verilen ya da cezası infaz edilen KHK’lılara pasaportlarının iade edilmesine ilişkin bir madde bulunuyor. Ancak iade işleminin kolluk kuvvetinin yapacağı araştırmanın ardından İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla gerçekleşmesi öngörülüyor. Pasaportların bu durumdaki KHK’lılara otomatikmen iade edilmemesi muhalefetin de tepkisine neden oldu.

TBMM Adalet Komisyonu toplantısında, muhalefet milletvekilleri, pasaportların İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla verilmesi şartının kaldırılmasını talep ettiler.

Muharrem Erkek

HAKİM KARARI OLMADAN SINIRLANDIRILAMAZ
CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Komisyon’daki toplantıda, Anayasa’nın 23. Maddesinde düzenlenen “Herkes yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir” hükmünü anımsattı. Erkek, şunları söyledi:

“Siz hâkim kararı olmadan bir vatandaşın yurt dışına çıkma özgürlüğünü sınırlayamazsınız. Anayasa’da yazıyor bu, bununla ilgili bir yasal düzenlemeye ihtiyaç yok. OHAL döneminde hak ve özgürlükleri askıya aldınız, OHAL kalktığı anda Anayasa’ya göre zaten bu pasaportların iade edilmesi lazım. İlk defa pasaport verilmesinden bahsetmiyoruz, alınan pasaportların iadesinden bahsediyoruz. Yani Anayasa’nın bu hükmü ortada dururken kanun düzenlemesine gerek bile yok, yani Anayasa’ya aykırı ve Anayasa’nın çok gerisinde bir metin reform olarak sunuluyor.”

Ayşe Acar Başaran

‘HERKESE PASAPORTUNU İADE EDİN’
HDP adına konuşan Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da “yurt dışına çıkma yasağına yönelik yetkinin idareye verilemeyeceğini” söyledi. “Zaten yargının elinde olan bu yetkiyi neden idareye veriyorsunuz?” diye soran Başaran, düzenlemeye tepki gösterdi:

“Niye idare birileriyle ilgili olarak böyle bir karar alabiliyor ya da araştırma yapabiliyor? Mahkemenin araştıramadığını ya da mahkemenin karar vermediği şeyi idare mi yapacak? Bu işi kişilerin vicdanına bırakıp yürüyoruz. Herkese pasaportunu iade edelim. Yurt dışı çıkış yasağı kararını Mahkeme versin.

‘İSTİHBARİ BİLGİLERLE HAREKET ETMEYİN’
“Yargılama dosyasında yurt dışı yasağı kararı yok ama biz pasaportunu elinden alıyoruz. Niye? Hakkında soruşturma olmuş diye… Biz bunun hangi istihbari bilgilere dayandığını da çok iyi biliyoruz. Binlerce insan istihbari bilgi denilen bilgilerle ihraç edildi ve şu anda hâlâ OHAL Komisyonundan bir karar bekliyorlar. Beş yıl sonra adaletin gelip gelmemesinin kime faydası olacak? İnsanlar ülkeden çıkmaya çalışırken sularda boğuldular. İnsanlar açlıktan intihar etti. Peki, hangimiz bu vicdanı, bu yarayı pansuman edebileceğiz?”

AKP’DEN SAVUNMA
AKP Afyon Milletvekili Ali Özkaya ise düzenlemeyi, “Belki yeni bir suç işlemişlerdir” diye savundu. Özkaya, Komisyon’da yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

Ali Özkaya

“Bunların sonucu olarak da bir kısım insanların pasaportlar iptal edildi. Yapılan soruşturmaların sonucunda bir kısmına kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlar verildi, bir kısmına beraat… Hukuk mantığı olarak eğer bir süreç sonuçlanmışsa ‘otomatik iade edilir’ diye düşünülebilir, ‘Neden kollukça yeniden bir araştırma yapılması gerekir’ diye düşünülebilir. Belki yeni bir yasaklama getirilmiştir, yeni bir suç işleme veya kusur sabit olmuştur; dolayısıyla kanuna ‘Otomatik olarak verilir’ dediğinizde idareye bir mükellefiyet yüklemek zorunda kalıyorsunuz. Bu da idarenin elini daraltan bir husus oluşturacağından burada idareye takdir hakkı tanınmıştır. Amaç, bu kişilerin mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde pasaportlarını iade etmektir.”

Yorumlar kapatıldı.