İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hem şiddet hem ihmal: Konya’daki asansör sarı etiketliymiş!

Konya’da üniversite öğrencisi kadının, tartıştığı araştırma görevlisi erkek tarafından itildiği asansörün de sarı etiketli olduğu ortaya çıktı. Bir yandan erkek şiddeti bir kadının canına kast ederken bir yandan da ihmaller zinciri felaketi derinleştirdi. O asansörün haziran ayında “riskli” bulunduğu halde önlemlerin alınmadığı ortaya çıktı.

 

ANKARA/ Konya’da üniversite öğrencisi genç bir kadın tartıştığı araştırma görevlisi tarafından itildiği sırada asansör kapısının açılması sonucu boşluğa düşerek, ağır yaralandı. Hastanede tedavi altına alınan ve hala hayati tehlikesi süren genç kadının başına gelenler arasında erkek şiddetinin yanı sıra içinde bulunduğu ihlaller zinciri de dikkatleri çekiyor.

27 Eylül 2019’da Konya’da üniversite öğrencisi genç bir kadının tartıştığı araştırma görevlisi erkek tarafından uğradığı şiddet güvenlik kameralarına da yansımıştı. Erkek şiddetine maruz kalan genç kadının içine düştüğü “ihmaller” zincirini de Elektrik Mühendisleri Odası’nın yaptığı araştırma ortaya koydu.

Elektrik Mühendisleri Odası’nın yaptığı incelemeye göre, kazanın yaşandığı asansördeki periyodik denetim 21 Haziran 2019 tarihinde yapılmış ve çeşitli eksiklikler tespit edilerek “Sarı Etiket” yapıştırılmış. Sarı etiket, asansörün kabul edilebilir risk seviyesinde olduğunu belirtiyor ve bu aksaklıkların 120 gün içerisinde giderilmesini gerekiyor.

Kaza sonrası olay yerine giden Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nden bir heyet, “olay yeri incelemesinde asansör kapısının değiştirilmemiş olduğunu, kızaktan çıkan kapıya uygulanan küçük bir güç ile hala esnediğini” tespit etti.

Heyet tarafından yapılan açıklamada, “Bu tür olayların bir daha yaşanmaması, kaza risklerinin azaltılması için asansör teknik dosyasının incelenerek kazanın gerçekleştiği kapının teknik dosyaya konulan şartlara uygun olup olmadığının denetlenmesi gerekmektedir. Bu olayda ürün imalatçısı, asansör monte eden ve yetkili teknik servisin kusurları ayrı ayrı belirlenmelidir” denmelidir.

Teknik eksiklikleri ortaya çıkaran Elektrik Mühendisleri Odası heyeti, buna karşın olayın bir kadına şiddet davası olduğuna dikkat çekti.

“Bu olay başlı başına bir kadına şiddet davasıdır. Kadına yönelik şiddet suçun caydırıcılığı ilkesi gereği ağır yaptırımlarla cezalandırılmalıdır.Kadına yönelik şiddet toplumun her kesiminde günden güne artmakta, 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi’nin etkin şekilde uygulanmaması, kadınların kazanımlarını gasp eden yasalar, iyi hal indirimleri hukuki yaptırımlarla da failler korunmaktadır.”

Yorumlar kapatıldı.