İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KHK buluşmasına valilik yasağı

5-6 Ekim’de Ankara’da gerçekleşmesi planlanan büyük KHK buluşması Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “hukuksuz bir yasaklama” sözleriyle tepki gösterdi.

 

ANKARA / Olağanüstü Hal sürecinde Kanun Hükmünde Kararnameler’le (KHK) ihraç edilenler 5-6 Ekim’de Ankara’da büyük bir buluşma gerçekleştirecekti. KHK’lıların, “Bizler, Türkiye’nin Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnameleri ile görevlerinden uzaklaştırılmış ve bir anlamda sivil ölüme terk edilmiş çoğul yüzleriyiz” diyerek, ilk kez Türkiye genelinde katılıma açık olarak düzenledikleri etkinlik Ankara Valiliği tarafından yasaklandı.

Etkinlik Ankara’da Yılmaz Güney Sahnesi’nde yapılacaktı. Etkinliğe bir gün kala Ankara Valiliği, Yılmaz Güney Sahnesi Müdürlüğü’ne etkinliğin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası kapsamında yasaklandığını bildirdi.

Yasak yazısında etkinliğin sosyal medya hesaplarından öğrenildiğinin belirtilmesi dikkat çekti. KHK’lılar, hafta sonunda yapılacak etkinlik için Ankara Valiliği’ne resmi başvuruda bulunmuştu. Resmi başvuruya herhangi bir yanıt verilmezken, etkinliğe saatler kala sosyal medya bildirimleri üzerinden etkinliğin yapılacağı salona yasak kararının iletildiği ortaya çıktı.

Etkinlik için Ankara Valiliği’ne başvuran HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu uygulamaya tepki gösterdi. TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Gergerlioğlu, Valiliğe, “Bize ileteceğiniz yazıda düzgün bir şekilde neyi yasakladığınızı söyleyin. Bu kadar üzücü bir şekilde tüm hukuku ayaklar altına alan bir tavra girmeyin” çağrısını yaptı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu

Gergerlioğlu, yasak kararı için “Bu nasıl bir kağıt? Bakın burada hangi başvuru yapılmış da o iptal edilmiş yazmıyor. Sadece yasaklanmıştır diyor. Ankara Valiliği ‘ben yasakladım oldu’ tavrında. Bu tavır bizim üç yıldır KHK zulmü konusunda söylediklerimizin ne kadar haklı olduğunu gösteriyor” dedi. Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Biz bu etkinlikte insanların sorgusuz sualsiz bir şekilde bir gecede işsiz bırakılmasını, seyahat özgürlüklerinin engellenmesini, yaşam haklarının engellenmesini konuşacaktık. Bunları konuşmamızı istemediler. Apaçık hukuksuzlukların konuşulmasını istemediler.  Bu etkinlikte taleplerimizi konuşacaktık, hukukçularımızın siyasetçilerimizin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizin katıldığı çalışmalarla tüm Türkiye’ye ne olduğunu ne yaşandığını anlatacaktık. Ama güneşin aydınlığından korkanlar bu etkinliği yasakladılar.

İDARE MAHKEMESİ’NE BAŞVURACAĞIZ
Güneşin aydınlığından korkanlar bizim karşımızda olamazlar. Biz mağdurların temsilcisiyiz. Hakkımızı hukukumuzu savunacağız KHK zulmü bitecek bunu yapanlar da tarihten silinecektir. Ne olduğu belli olmayan kağıtlarla bize tebliğ yapanlar hüsrana uğrayacaktır. Biz bu tebligatı kabul etmiyoruz. Yasaya uygun olmayan bu kararı idare mahkemesine götüreceğiz, hakkımızı arayacağız.

TOPLANTIDA MAĞDURLAR KONUŞACAKTI
Bu toplantıda mağdurlar konuşacaktı. Aramızda Sümeyye Yıldız var. 30 haftadır kaçırıldığını söylediğimiz ama hiçbir yanıt alamadığımız Mustafa Yıldız’ın eşi. Bu etkinlikte Van Belediye Başkanı Bedia Özgökçe olacaktı. Çünkü kayyımın KHK’dan farkı yoktur. Onun da konuşmasını engelliyorlar. Harbiyeli öğrencilerin aileleri olacaktı. Yıllardır feryat ediyorlar. Adil olmayan bir yargılama ile çocukları hayat boyunca mahpusluğa mahkum edildi. Harbiyeli öğrenci aileleri kaç gündür Ankara sokaklarında seslerini duyurmaya çalışıyorlar. 5-6 Ekim büyük Türkiye buluşması kamuoyuna çok önemli mesajlar vereceği için engellenmeye çalışıldı.  Farklı illerden bir sürü arkadaşımız gelecek. zulme uğrayanlar derdini anlatacaktı. Hiçbir karışıklığa mahal vermeden kapalı bir salon toplantısında hakkı ve hukuku isteyecektir.

21. yüzyılda 3 yıldır soykırıma uğrayan insanlar derdini anlatmak istiyor ama bir kapalı salon toplantısı bile onlara engelleniyor. Biz bu hali kesinlikle kabul etmiyoruz.”

Yorumlar kapatıldı.