İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meslek örgütleri basın kartı vermeye hazırlanıyor

‘Gazetecilerin Gücü’ sloganıyla toplanan Türkiye Gazeteciler Sendikası 22. Olağan Genel Kurulu, basın kartlarının meslek örgütlerince verilmesi için ortak komisyon kurulması kararı aldı.

 

İSTANBUL / Türkiye Gazeteciler Sendikası, “basın kartı yönetmeliğinin değiştirilmesi, Basın Kartı Komisyonunda Cumhurbaşkanlığı’nın ağırlığının arttırılması, kart başvurularının değerlendirilmesindeki keyfî ve hatta partizanca tutumlar nedeniyle, basın kartlarının meslek örgütlerince verilmesini acilen gündemine aldı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası 22. Olağan Genel Kurulu, hafta sonu İstanbul’da gerçekleşti. Genel Kurul’un ilk günü örgütlenme çalışmaları, basın özgürlüğü mücadelesi, önergeler ve tüzük üzerine yapılan tartışmalara ayrıldı.

TUTUKLU TÜM GAZETECİLER SERBEST KALANA KADAR MÜCADELE 
Genel Kurul’da, “Tutuklu tüm gazeteciler serbest kalana kadar hem ulusal hem de uluslararası kampanyaların sürdürülmesi, yargılanan gazetecilere verilen ücretsiz hukuki desteğin arttırılması” kararlaştırıldı. Kurul’da, işsiz gazetecilerin desteklenmesi, gazeteci kadınların medyada ve sendikal organlarda yönetici pozisyonlara gelmesinin teşvik edilmesi, medyadaki cinsiyetçi dili değiştirmek için kadın ve LGBTİ odaklı habercilik atölyeleri düzenlenmesine yönelik önergeler de kabul edildi. Sendika’nın önümüzdeki dönem çalışmaları arasında, internet haber sitelerinde çalışanların sendikalı olması için özel bir faaliyet yürütülmesi ve medya binalarına deprem kontrolü yapılarak riskli yapıların tahliye edilmesi konuları da yer alacak.

YÖNETİMDE YÜZDE 50 KADIN TEMSİLİ
Genel Kurulun ikinci gününde de seçimler yapıldı. Gazeteciler Sendikası’nı önümüzdeki dört yıl boyunca yönetecek kadrolar oluşturuldu. 1450 üyeyi temsilen 82 delegenin oy kullandığı seçimde Genel Başkanlığa Gökhan Durmuş (71 oy), Genel Sekreterliğe İlkay Akkaya (53 oy), Genel Başkan Yardımcılığına Ozan Alper Yurtoğlu (58 oy), Genel Mali Sekreterliğe Demet Çulha (62 oy), Genel Örgütlenme Sekreterliğine Mustafa Kuleli (62 oy), Genel Eğitim Sekreterliğine İpek Yezdani (63 oy) seçildi.

Yaptığı teşekkür konuşmasında medya üzerindeki hükümet baskısıyla mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, iş kolundaki tüm çalışanları “daha iyi bir yaşam için” sendikalı olmaya çağırdı.

KONGREYE ULUSLARARASI İLGİ
Delegelerin yanı sıra kongreye çok sayıda konuk da katıldı. TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri ve TEKSİF Başkanı Nazmi Irgat, delegelerin oy birliği ile Divan Kurulu Başkanı seçildi. Basın-İş Başkanı Savaş Nigar, Kıbrıs Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir, TOLEYİS Başkanı Cemail Bakındı, Kristal-İş Başkanı Bilal Çetintaş, DİSK Gıda-İş Başkanı Seyit Aslan, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Genel Merkez Yöneticisi Hakkı Zariç, Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, TEKSİF Danışmanı Faruk Büyükkucak salona gelerek TGS ile dayanışma duygularını seslendirdi.

Gönderdiği video ile kongreyi selamlayan Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkanı Mogens B. Bjerregard ise “Türkiye’deki zorlu şartlara rağmen büyük başarılara imza atabilmenizi takdirle karşılıyoruz. Avrupa Gazeteciler Federasyonu olarak sizi desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı. Almanya, İspanya, Yunanistan, İsveç, Polonya, Hırvatistan, Kıbrıs ve Sırbistan’dan medya sendikaları da gönderdikleri mesajlarla Türkiye’deki gazetecilerin yanında olduklarını deklare etti.

Yorumlar kapatıldı.