İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gergerlioğlu ‘Yargı Paketi’ni eleştirdi: ‘Dünya kriterleri açısından Türkiye dünyanın dibine düştü’

Adalet Komisyonu’ndan sona Meclis Gneel Kurulu’nda görüşülecek olan “Yargı Paketi”ne eleştiriler sürüyor. HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Türkiye hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve yargıyla ilgili diğer tüm dünya kriterleri açısından dünyanın dibine düşmüş durumdadır” dedi.

 

ANKARA / Adalet Komisyonu’ndan sona Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek olan “Yargı Paketi”ni eleştiren HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Türkiye hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve yargıyla ilgili diğer tüm dünya kriterleri açısından dünyanın dibine düşmüş durumdadır” dedi.

OHAL döneminde yaşatılan hukuksuzlukların konuşulması gerekirken, “Yargı Reformu” adı altında getirilen düzenlemelerin konuşulmasını eleştiren Gergerlioğlu, “Türkiye’nin, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve yargıyla ilgili diğer tüm dünya kriterleri açısından dünyanın dibine düştüğünü, Afrika liginde” olduğunu söyledi.

‘ANAYASA MAHKEMESİ SINIFTA KALDI!’
OHAL döneminde Anayasa’yı ihlal eden yüzlerce uygulama yapıldığını, OHAL döneminde çıkarılan KHK’lerle Anayasa ihlalinin çok net olduğunu kaydeden Gergerlioğlu, “Anayasa Mahkemesi maalesef siyaseten bu konuda zayıf kalmıştır yani hukuksal değil siyasi açıdan bir karar vermiştir ve CHP’nin götürdüğü KHK’lerin iptali yönündeki isteği maalesef reddetmiştir” dedi.

Yeri, süresi ve konusu itibarıyla KHK’lerin OHAL’e aykırı olduğunu belirten Gergerlioğlu şöyle konuştu: “Konuşmamız gereken topyekûn bir KHK felaketidir, bir KHK kâbusudur. Bu ülkede zaten demokrasi ve hukuk anlamında son derece kötüye gidiş varken son üç yıllık OHAL uygulamalarında oldukça kötü uygulamalar yaşanmıştır ve KHK’yle ihraç edilen insanlar bir imhaya, kırıma tabi tutulmuştur, devlet sektöründen ihraç edilmiştir, özelde çalışmasının önüne geçilmiştir ve ardından da seyahat hürriyetleri engellenmiştir. Anayasal bir hürriyettir seyahat hürriyeti ama engellenmiştir ve kocaman bir Türkiye hapishanesinde kapana kısılmış bir şekilde kalmışlardır, aç susuz bir şekilde kalmışlardır ve en ufak toplumsal meselede bile yer almaları engellenmiştir.”

‘YÜZDE 83.9 BU ÜLKEDEN UZAKLAŞMAK İSTEDİ’
KHK’li vatandaşların herhangi bir özel kursta, İŞKUR kayıtlarında yer almalarının engellendiğini belirten Gergerlioğlu, “36” koduyla iş yerlerine girmelerinin, hatta KPSS sınavlarında KHK’li kişilerin çocuklarının elendiğini, yazılı sınavlarda 90-95 puan almalarına rağmen mülakatlarda elendiklerini de sözlerine ekledi. Yüzbinlerce kişinin ve çevreleriyle, yakınlarıyla beraber 1,5 milyonu bulan kişinin ülkeden kaçmak, uzaklaşmak istediğini de vurgulayan Gergerlioğlu, “Bir ankette yüz binlerce OHAL mağdurunun yüzde 83,9’u bu ülkeden uzaklaşmak istediğini söylemiştir” dedi.

18’i 0-6 yaş arasında 30 KHK’linin Ege ve Meriç’i geçmek isterken boğulduğunun da altını çizen Gergerlioğlu, “Yargı Reformu’nu eğer Adalet Bakanlığı buraya getiriyorsa konuşulması gereken en önemli husus KHK ile ihraç edilen, hayatları darmadağın edilen, kâbusa sokulan insanların durumları konuşulmalıydı” dedi.

‘3,5 YILDA YARGIYA BİLE ULAŞAMADILAR’
KHK’yle ihraç edilen on binlerce kişnin, aradan geçen 3,5 yıla rağmen herhangi bir yargı merciine ulaşamadıklarından, OHAL komisyonundaki dosyaların sonuçlanıp, yargıya ulaşamadığından söz eden Gergerlioğlu, Barış Akademisyenlerinin de üç buçuk yıldır büyük bir  kâbus yaşadıklarını, sadece “Savaşa karşı, çatışmaya karşı hayat istiyoruz” dedikleri için hayatlarının karartıldığını kaydeden Gergerlioğlu şunları da dile getirdi: “Bu görüşe katılmayabilirsiniz ama bu insanları bu kadar ağır bir şekilde cezalandırmak, bu bilim insanlarını hayatın dışına atmaya nasıl bir cüret gösterilebildi? Barış akademisyenleri ve diğer akademisyenlerle birlikte Türkiye’de 6 bin akademisyen kamudan ihraç edildi. Bu, Türkiye’nin belini büken bir sonuçtur ve bundan dolayı Türkiye’nin son üç yılda bilim üretiminde yüzde 30, büyük bir düşüş yaşanmıştır.

‘ÇOCUKLAR BİLE HAPİSTE’
Bu ülkede cezaevlerinde binlerce insan var, anne baba tutuklanmış insanlar var, adil olmayan yargılamalar sonucunda anne baba tutukluluklar var, 864 bebek ve çocuk şu anda Türkiye cezaevlerinde. En ağır sayılar da bunlar. Yine, bu anne baba tutukluluklardan dolayı dede veya nine yanında kalmak zorunda kalan, çok zor durumda olan, psikolojisi bozulmuş binlerce çocuk da var. Eğer insaf ve vicdan sahibi olsaydık biz bu konuları yargı reformunun içine koyarak burada tartışırdık.”

Yorumlar kapatıldı.