İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hangi cumhurbaşkanı kaç hakaret davası açtı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle bir yılda 26 bin 115 kişiye dava açıldı; bu sayı 1980’den bu yana Cumhurbaşkanlığı yapan 4 isme hakaret davalarının toplamının 30 katına denk geliyor. Evren döneminde 340, Özal döneminde 207, Sezer döneminde 168, Gül döneminde 248 kişiye Cumhurbaşkanına hakaret suçundan dava açılmıştı.

 

ANKARA / Cumhurbaşkanına hakaret davaları gün geçtikçe artıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde sadece geçen sene 26 bin 115 kişiye dava açıldı. Bu, Erdoğan’dan önceki 30 yıl boyunca görev yapan 4 Cumhurbaşkanı döneminde açılan davaların yaklaşık 30 katına denk geliyor.

Cumhurbaşkanına hakaret davaları yargı reformu paketiyle beraber Parlamento’nun yeniden gündeminde. Adalet Komisyonu’ndaki yargı paketi tartışmalarına da damgasını vuran Cumhurbaşkanına hakaret davalarında, önceki Cumhurbaşkanları döneminde açılan hakaret davaları ile Erdoğan döneminde açılan davalar arasındaki uçurum dikkatleri çekti.

Karşılaştırmayı yapan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün, Adalet Komisyonu’nda  verdiği rakamlara göre, 1980 sonrasında Cumhurbaşkanına hakaret kapsamında açılan soruşturma sayıları şöyle:

1982-1989 yılları arasında 7 yıl Cumhurbaşkanlığı yapan Kenan Evren döneminde bu suçtan 340 kişi;

1989-1993 yılları arasında 4 yıl Cumhurbaşkanlığı yapan Turgut Özal döneminde bu suçtan 207 kişi;

1993-2000 yılları arasında 7 yıl Cumhurbaşkanlığı yapan Süleyman Demirel döneminde bu suçtan 158 kişi;

2000-2007 yılları arasında 7 yıl Cumhurbaşkanlığı yapan Ahmet Necdet Sezer döneminde bu suçtan 168 kişi;

2007-2014 yılları arasında 7 yıl Cumhurbaşkanlığı yapan Abdullah Gül döneminde bu suçtan 248 kişi hakkında soruşturma açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece 1 yıllık Cumhurbaşkanlığı süresinde, 2018 yılında ise 26 bin 115 kişiye aynı suçtan dava açıldı.

Bu rakam, Erdoğan’ın öncesinde Cumhurbaşkanlığı yapan 5 isim döneminde açılan davaların tam 27 katı.

‘299’U KALDIRIN’
CHP’li Süleyman Bülbül, rakamların büyüklüğüne dikkat çekerek, Cumhurbaşkanlığına hakaret suçunu düzenleyen 299. Maddenin kaldırılmasını istedi.

Bülbül; “Eski dönemlerde yapılan değişikliklerde cumhurbaşkanı partili cumhurbaşkanı olmadı, partili devlet başkanı olmaz, bu konuda sıkıntılar baş gösteriyor. 2017’nin ikinci ayından itibaren 9 bin 723 hâkim ve savcı aldınız, ‘bu aldığınız hâkim ve savcıların kaçı AKP üyesi, kaçı başka partilere üye olmuş kişiler’ diye sormuştum. Bu arkadaşlardan çıkıp da tarafsız olmasını, bağımsız olmasını bekleyebilir misiniz? İki yılda yapılan soruşturmalarda, Cumhurbaşkanına hakaret soruşturmalarında, bu arkadaşların önüne gelen dosyalarda bağımsız ve tarafsız karar verebileceğini düşünebilir misiniz?

‘HAKİMLİK SINAVINDA MÜLAKAT KALDIRILSIN’
Mülakatlarda yüzde 70 olan oranı yüzde 40’a indirdikten sonra bu süreçte alınan hâkim ve savcılardan daha sonra ne bekleyebilirsiniz ki? ‘Mülakatları kaldırmıyorsanız, mülakat yapılan anı video çekimiyle çekin ve bu konuda yargı yollarını açın, görüntülemeye imkân verin’ dedik. Ne olacak? Bu durumda, tek tip durumunda -hâkim, savcı arkadaşlarımı, demokrasi ve özgürlüklere inanmış, hukukun üstünlüğüne inanmış, yasaları ve insan hakları sözleşmelerini, Anayasa’yı uygulayan hâkim, savcı arkadaşlarımı bir kenara koyuyorum – ne olacak? Bu çerçeveden gelen hâkim, savcı arkadaşlar tek tip olacak ve yürütme ne derse onun kararını verecek.

‘SAVCILAR KORKUYOR’
Cumhurbaşkanına hakaret ya da bir kamu görevlisine hakaret olduğu yönünde, önüne gelen dosyada ‘Ben bu davayı açmazsam, soruşturma kovuşturma olarak iddianameyi hazırlamazsam…’ diye korkabilecek savcıların olduğu bir durumda böyle yargı bağımsızlığı, böyle yargı tarafsızlığı olmaz.”

Yorumlar kapatıldı.