İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

10 Ekim katliamı 4. yılında, kaybedilenler anılıyor

10 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleştirilmek istenen “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi”ne yönelik iki canlı bombalı saldırının ardından yaşamlarını yitiren 103 kişi, katliamın dördüncü yılında anılıyor. 10 Ekim’de patlamanın olduğu 10.04’te yapılacak eylemde de katliam lanetlenip, yaşamlarını kaybedenlerin unutulmadığı dile getirilecek.

 

ANKARA / 10 Ekim 2015’te yapılacak “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” için toplananlara yönelik Ankara Garı önünde yapılan bombalı saldırıda hayatlarını kaybedenler, katliamın dördüncü yılında çeşitli illerde anılmaya devam ediliyor. 10 Ekim’de de yine Ankara Garı önünde yapılacak anma için, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB çağrıda bulundu.

10 Ekim 2015’te, saat 10:04’te Ankara Garı önünde toplanıp, Sıhhiye Meydanı’nda barış talebini dile getirmek isteyen binlerce kişinin arasında iki canlı bomba patlatılmış, 101 kişi, sonrasında da yaralı iki kişinin eklenmesiyle; Gar katliamında 103 kişi yaşamını yitirmişti.
Mitingin çağrıcıları KESK, DİSK, TMMOB ve TTB ise aradan geçen dört yıla rağmen katliamda yaşamlarını kaybedenleri anmayı sürdürüyor.

Katliamın ardından kurulan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ve dört örgüt çağrıda bulunarak, 10 Ekim günü gar önünde toplanılmasını istedi.

‘BİRARADA OLMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK’
İŞİD’in bombalı saldırısı sonucu yaşamını yitirenlerin aileleri tarafından kurulan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim- Der) ile İŞİD tarafından hedef alınan mitingin düzenleyici örgütleri Türk Mühendisler ve Mimarlar Odalar Birliği (TMMOB), Kamu Emekçiler Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)  anmaya çağrı yaptı.

10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci, 10 Ekim’de herkesi Ankara Gar Meydanı’na davet etti. Sakinci, “4 yıl geçti acılarımız geçmedi, bırakın acılarımızı katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve yaralananlar doğrudan mağdur edildi. Açtığımız davalarla halen bedel ödemenin hedefi halindeyiz. 4’üncü yılda bir arada olmaktan başka çaremiz yok.  48 ay boyunca her ayın 10’unda Gar’ın önünde anmalarımızı gerçekleştirdik. 10 Ekim’de katledilenler, bedenen, kalben ve ruhen yaralananlara adalet gelmeyecekse bu ülkede kimseye adalet gelmez” dedi.

BASKI SÜRECİ VURGUSU
KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de Türkiye’nin 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinin ardından başlatılan baskılara işaret ederek, “Emekçilere ve bütün muhalif kesimlere yönelik bir baskı süreci başlatıldı. Diyarbakır’da başlayan patlamalar silsilesi Gar katliamına kadar devam etti. 103 arkadaşımızı kaybettik, bunlardan 24’ü sendikamızın üyeleriydi. Bir kez daha bu katliam silsilesinde katledilen arkadaşlarımızı anıyoruz” diye konuştu. Bozgeyik, 10 Ekim katliamını unutmadıklarını belirterek, 10’Ekim günü Gar meydanında yapılacak anmaya katılım çağrısı yaptı.

‘DAVUTOĞLU SORGULANMALI’
DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca da 4 yıldır daha da derinleşen acılarına dikkat çekti. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, “Ben konuşursam yer yerinden oynar, bir çok siyasetçi sokağa çıkamaz” sözlerine atıf yapan Konca, “Davutoğlu sorgulansın” çağrısı yaptı. Konca, katliamın gerçek failleri ortaya çıkarılana kadar sürecin takipçisi olacaklarını da dile getirdi.

‘BU İNSANLIK SUÇUNU ASLA UNUTMAYACAĞIZ’
TMMOB Başkanı Emin Korkmaz da, “Biz bu katliamları Sivas’ta, Madımak’ta, Maraş’ta gördük. Bu etkinlikleri kana bulayanlar, o eylemlerde kendilerini patlatanlardan daha fazla suçludur. 10 Ekim’e giden süreci hepimiz biliyoruz” diyerek katliamın yaşandığı sürece işaret etti. Bu insanlık suçunu asla unutmayacaklarını da belirten Koramaz,  “Meydanlar bu toplumun hafızadır. Bu hafızayı unutmamak için bu beleğin silinmemesi için herkesi barışa sahip çıkmaya çağırıyoruz”  dedi.

‘GERÇEK SUÇLULAR AÇIĞA ÇIKARILANA KADAR’
TTB Başkanı Sinan Adıyaman ise, demokrasi ve barış şöleni haline gelen meydanın katliam meydanı haline geldiğini söyledi.  “Gerçek suçlular açığa çıkana kadar mücadele etmeyi sürdüreceklerini” belirten Adıyaman da herkesi 10 Ekim günü Gar önüne çağırdı.

10 EKİMDE GAR ÖNÜNDE
10 Ekim 2015 Gar Katliamı’nı kınamak, yaşamlarını yitiren 103 kişiyi anmak için 10 Ekim günü saat 09.00’da Ulus Metro çıkışında toplanma çağrısı yapıldı. Burada toplanılmasının ardından Gar önüne yürünecek ve katliamın saati olan 10.04’te bir basın açıklaması yapılacak.

Yorumlar kapatıldı.