İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Down sendromlu Cem üniversitede okusun diye kampanya

25 yaşında, lise mezunu Down sendromlu Robert Cem Osborn’un üniversitede okuyabilmesinin olanaklarının yaratılması için imza kampanyasına destek büyüyor. Change.org tarafından başlatılan ve Down Sendromu Derneği’nin de desteklediği kampanyada hedef 75 bin imza.

 

Change.Org tarafından, “Down Sendromlu Robert Cem Osborn üniversiteye gidebilsin” diye başlatılan imza kampanyasında toplanan imzalar 50 bini geçti. 75 bin imzanın hedeflendiği, Down Sendromu Derneği’nin de desteklediği kampanyada “Cem gerekli düzenlemeler yapılmadığı için üniversiteye gidemiyor” deniliyor.

Kampanyanın duyurusunda Robert Cem Osborn’un “Üniversiteye Gidersem Hayatım Bambaşka Olacak. Ben Yapabilirim, Becerebilirim, Biliyorum” sözlerine atıf yapılıyor.

‘BEN ÜNİVERSİTEYE GİDERSEM…’
Kampanyada Robert Cem Osborn’un şu sözlerine yer veriliyor:

“Ben üniversiteye gidersem…
Hayatım bambaşka olacak. Mutlu olacağım. Arkadaşlarımla eğleneceğim. Derslere gireceğim, hepsini öğreneceğim. Çünkü derslerde iyi hissediyorum. Testleri yapıp, başarılı oluyorum. Çabalıyorum ve beceriyorum. Ben yapabilirim, becerebilirim, biliyorum. Ben hallederim. Bütün sınavlarımı çalışır yaparım. O kadar…

Ben üniversiteye gitmek istiyorum”.
25 yaşında, Down sendromlu olduğunu belirten Robet Cem Osborn, “Enka Lisesi mezunuyum, fotoğrafçılık okumak istiyorum, 5 fotoğraf sergim var” diyor.
Down Sendromu Derneği de “Robert Cem’in ve aynı hayale sahip gençlerin hak arayışlarında tüm desteğimizle yanlarındayız” çağrısı yapıyor.

‘ENGELLİ BİREYLERİN HAKLARINA ERİŞMELERİ İÇİN…’
İmza çağı metninde şunlar ifade ediliyor;

“EĞİTİM dahil her alanda ENGELLİ bireylerin haklarına erişebilmeleri için devletin gerekli düzenlemeleri yapma zorunluluğuna ve Anayasa’nın eşitlik ilkesine rağmen…

Gerekli düzenlemeler yapılmadığı için ZİHİNSEL ENGELLİ GENÇLERİN üniversiteye giremediğini ve EĞİTİMDE EŞİTLİK Haklarının ihlal edildiğini biliyor musun?

Bu gençlerin üniversiteye girme çabasının hala bir hayalmiş gibi göründüğünü biliyor musun?

Gel, Cem gibi istekli ve yetenekli gençler için üniversite bir hayal olarak kalmasın, gerekli düzenlemeler yapılsın, senin de desteğinle sesleri duyulsun”.

ÇÖZÜM İÇİN ÜÇ ALTERNATİF YOL
Down Sendromu Derneği çözüm olarak şunları dile getiriyor;

“Zihinsel engelli öğrenciler için üç alternatif yol uygulaması olmalı:

Sadece yetenek sınavı: Yetenek sınavıyla alınan bölümlere girişte YGS aranmamalı, sadece yetenek sınavı ile alınmalı. Bu yetenek sınavı zihinsel engelli öğrenciler için ayrı bir sınav ve kontenjan şeklinde olmalı.

Zihinsel engelli bireyler için ayrı YGS sınavı: Burada basitleştirilmiş sorular sorulmalı. 12 Yıl boyunca hiç karşılaşmadıkları bir müfredata ait soruları çözmeleri beklenmemeli. Sınavda ek süre, okutman ve işaretleyici olarak özel eğitim öğretmeni atanması, yanlışların doğruları götürmemesi şeklinde sınav düzenlemeleri yapılmalı. Bu sınav sonucunda belli bölümlere kontenjan dahilinde yerleştirme yapılmalı.

Klasik YGS sınavı: Sınavda ek süre, okutman ve işaretleyici olarak özel eğitim öğretmeni atanması, yanlışların doğruları götürmemesi şeklinde sınav düzenlemeleri burada da yapılmalı.

Üniversite sınavına girme hakkı vermeyen (yarım!) diploma uygulaması kaldırılmalı. Zihinsel engelli bireyler de kendi müfredatlarını hakkıyla çalışıp, sınavlarını verdikleri unutulmamalı.”

Yorumlar kapatıldı.