İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Sadece barış talebimiz oldu’

10 Ekim Katliamı’nın kınanması ve yaşamını yitirenlerin anılması etkinliklerinden biri de fotoğrafçı Emine Kart’ın fotoğraflarından oluşan sergi oldu. Sergide Kart’ın fotoğraflar ve röportajlardan oluşan kitabı da tanıtılırken, katılımcılar “barış” demekte ısrar edeceklerini ifade ettiler.

 

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılan sergiye konu fotoğraflar katliamda yakınlarını kaybedenler ve 10 Ekim anmalarının görüntülerinden oluşuyordu. Özellikle evlatlarını kaybeden annelerin, eşlerini kaybeden kadınların fotoğraflara yansıyan yüz ifadeleri, gözleri katliamın derin izlerini taşıyordu.

Kitap ve fotoğraf sergisi “Ardakalan” geniş bir katılımla açılırken, 10 EkimDer Başkanı ve katliamda eşini kaybeden Mehtap Sakinci Coşgun”un ifadesi ile sergide yer alan fotoğraflar, “her biri içinde yaşadıkları acıyı barındırıyor, dört yıldır yaşadıkları bütün duyguları anlatan birer hafıza” rolü oynuyordu.

Serginin açılışında konuşan Coşgun, bugüne kadar “adalet ve barış” dışında hiçbir talepleri olmadığını belirtip, “sadece barış talebimiz oldu” dedi. Elbette “dayanışma”, “dayanışmayı büyütmek” de talepleri arasındaydı Coşgun’un. Coşgun katılımcılara “Burada olmak, dayanışmayı büyütmek, hayatını kaybedenleri unutturmamak” dileğini ifade etti.

‘O MİTİNG OLSAYDI, BUGÜN TEZKERE OLMAZDI’
HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da “eğer 10 Ekim katliamı olmasaydı, insanlar o mitingi yapsaydı, bugün Meclis’te savaş tezkeresinin olmayacağını” söyledi. Kerestecioğlu, “Bu katliama yol açan İŞİD bugün yine o tezkere ile bizim kucağımıza ne yapılacağını bilmez bir şekilde bırakılmış olmayacaktı. ‘Vazgeçin barış istemekten’ diyorlar. Bizim isteyecek başka bir şeyimiz yok. Biz barış istemekten, daha demokratik bir ülke istemekten vazgeçmeyeceğiz. Çünkü biz böyle bir ülkede yaşamak istiyoruz. Hayatımız darbelerle, katliamlarla geçti, böyle bir ülke ve siyaset biçimiyle yönetildik. Biz bunu yaşamamak için yine mücadele edeceğiz” dedi.

‘BARIŞ DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
“Barış istemekten başta çarelerinin olmadığını” belirten Kerestecioğlu, “Barış diyeceğiz, barış için mücadele edeceğiz, sonunda kazanacağız. Başka bir dünya olacak. Buna inanıyorum, inanmak istiyorum. Çünkü kaybettiğimiz arkadaşlarımız buna inanıyordu” diye konuştu.

KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de Meclis’ten geçen tezkereye dikkat çekerek, “Ortadoğu halkaları savaş tehdidi altındayken bu etkinliği yapıyoruz. Biz emekçiler, savaştan hiçbir çıkarı olmayanlar olarak 10 Ekim gününde olduğu gibi barış diyeceğiz” diye seslendi. Ahmet Davutoğlu’nun, “7 Haziran ve 1 Kasım arasında olanları anlatırsam, kimse insan içine çıkamaz” sözlerine atıf yapan Bozgeyik, “Kasım ayında yapılacak davaya Davutoğlu’nu bildiklerini anlatmaya çağırıyoruz” dedi.

‘BU SAVAŞ BİZİM ÇIKARIMIZA DEĞİL’
Katliamda ağır yaralı olarak kurtulan, tedavisi halen süren Cihan Andıç’ın babası Ahmet Andıç da “Diyarbakır’dan Cihan’ın en sıcak selamlarını getirdiğini” söyledi. Burada gördüklerini, dayanışmayı Cihan ile paylaşacağını da vurgulayan Baba Andıç, “hukukun olmadığı bir ülkede yaşadıklarını” ifade ederek, “Tetiği çektirenlerin hiçbiri yargı önüne çıkarılmadı” dedi. Tezkereye atıf yapan Andıç, emek ve demokrasi güçlerinin “savaşa hayır” diyeceğini vurguladı. Andıç, “bu savaşın bizim çıkarımıza olmadığını, barış için mücadele edeceğimizi söylemek istiyorum” diye konuştu.

Oldukça duygulu anların paylaşıldığı serginin ardından “Ölüm Ne Yana Düşer Usta” adıyla 10 Ekim katliamına ilişkin belgesel gösterimi ve müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Yorumlar kapatıldı.