İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

10 Ekim anmasında ‘barış’ sesleri yükseldi

10 Ekim 2015; 103 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin yaralandığı Ankara Gar Katliamı, 4. yılında “barış” talebiyle kınandı, yaşamlarını yitirenler karanfillerle anıldı. Anmada aileler Ahmet Davutoğlu’na, “Benim çocuğumu kim öldürdü?” diye seslendiler.

 

10 Ekim katliamının 4. yılında, katliama ve katliama yol açanlara tepkiler yükseldi.  Katliamda yakınlarını kaybeden aileler, katliamdan yaralı kurtulanlar, parti temsilcileri, sendika, meslek örgütleri ve kitle örgütleri temsilcilerinin katıldığı anmada, Suriye’ye yönelik harekata karşı “barış” talebi yükseltildi.

10 Ekim 2015’te “Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi”nde “barış talebini yükseltmek için Ankara’ya gelenlere IŞİD tarafından bombalı saldırı düzenlenmiş, 103 kişi yaşamını yitirmişti. Katliamı 4. yılında kınayıp, kaybedilenleri anmak için 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, KESK, DİSK, TMMOB ve TBB’nin çağrısıyla gelenler Ulus Metro durağında buluştu. Polisin arka arkaya iki ayrı noktada kurduğu aramalar sırasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Sırt çantalarının küçük dahi olsa alınmadı, kurum kimliği taşıyan gazetecilerin kameralarıyla alana girmesine, çantalardaki çakmak, parfüm, makyaj malzemelerine izin verilmedi.

KATLEDİLENLERİN FOTOĞRALARI İLE YÜRÜNDÜ
Ellerinde katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan kitle, “10 Ekim’i unutma, unutturma”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları ve kaybedilenlerin isimlerinin, fotoğraflarının yer aldığı ayrı ayrı pankartların taşındığı yürüyüş sırasında polis operasyon karşıtı sloganlara müdahale etmek istedi. Polis, ‘yasa dışı slogan atıldığı’ iddiasıyla yürüyüşü durdurdu. Avukat ve örgüt temsilcilerinin araya girmeleri ile yürüyüşe devam edildi.

CHP’YE TEZKERE TEPKİSİ
Gar önünde, yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı yerde toplanan kitle, alkış ve sloganlarla katliamı kınadı, barış istediğini bir kez daha dile getirdi. Eyleme HDP ve CHP’den milletvekilleri de katılırken, kitle içerisinden CHP’lilere yönelik “tezkereye evet” dedikleri için tepkiler yükseldi, kısa süreli gerginlikler yaşandı.

İSİMLERİ TEK TEK OKUNDU
Katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04’te yaşamını yitiren 103 kişinin adları tek tek okunarak, hep bir ağızdan “burada” denildi. Saygı duruşunun ardından ortak açıklamayı TMMOB Başkanı Emin Koramaz yaptı. “Acımız, öfkemiz her geçen gün daha da büyüyor. 4 yıl sonra ülkemizde ve bölgemizde yine savaş çığırtkanlığı yapıldığı bir dönemde buradayız” diye seslenen Koramaz, eşitlikten, özgürlükten, barıştan yana taraf olmaya devam edeceklerini vurguladı. Koramaz, “Yaşasın halkların kardeşliği, kahrolsun faşizm demeye devam edeceğiz. Barış ve özgürlük içinde bir arada yaşama isteğinden vazgeçmeyeceğiz. Yitirdiğimiz tüm dostlarımıza boynumuzun borcudur bu” diye konuştu.

‘ADALET TECELLİ ETMEDİ’
Dava sürecine de atıf yaparak, gerçek sorumluların yargılanmadığını söyleyen Koramaz, adaletin vicdanlarda tecelli etmediğini belirtti. “Kaybettiklerimizin verdiği can eşitliğe, özgürlüğe, barışa can olacaktır” diyen Koramaz, siyasetçileri üzerlerine düşen görevi yapmaya, katliamın yaşandığı meydana bir anıt yapılması konusunda adım atmaya çağırdı. Koramaz, katliamın yaşandığı meydanın “Demokrasi Meydanı” olacağını ve yaşamını yitiren 103 insanı simgeleyen anıt için uluslararası yarışma düzenleyeceklerini  ve 2020 yılının Kasım ayında anıtı bitirmeyi planladıklarını söyledi. Gar meydanını kana bulayanları asla unutmayacaklarını belirten Koramaz, “Barışa, demokrasiye bomba sıkanları ve onlara yol verenleri de asla unutmayacağız” dedi.

‘OĞLUMU KİM ÖLDÜRDÜ DAVUTOĞLU?’
Anma sırasında bir baba Ahmet Davutoğlu’na seslenerek, “Benim oğlumu kim öldürdü, 103 insanı kim öldürdü açıkla Davutoğlu” dedi.

Duygusal anların yaşandığı anma etkinliği, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu anıta karanfillerin bırakılmasıyla sona erdi.

 

Yorumlar kapatıldı.