İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Basın kartı iptalleri Meclis’te tartışıldı

CHP’li Sertel, 4 bine yakın sarı basın kartını iptal eden Basın Kartı Komisyonunun bir üyesinin iki kez Fethullah Gülen’i ziyaret ettiğini söyledi: Sertel “Siz kimsiniz basın kartını iptal ediyorsunuz” diye tepki gösterdi. AKP Milletvekilleri ise basın kartı iptalinin söz konusu olmadığını öne sürdü. Sertel’in verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

 

Binlerce gazetecinin “FETÖ’cü” ya da terörle bağlantılı olduğu gerekçesiyle basın kartını iptal eden Basın Kartı Komisyonunun bir üyesinin iki kez Pensilvanya’ya giderek Fethullah Gülen’i ziyaret ettiği ortaya çıktı. CHP’li Atila Sertel, “Siz kimsiniz basın kartını iptal ediyorsunuz” diyerek, tepkisini gösterdi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 3 bin 804 gazetecinin basın kartının iptal edildiğini açıkladı. Basın kartı iptali yeni Basın Komisyonu tarafından gerçekleştirildi. Basın kartlarının iptal edilmesine yönelik tartışmayı CHP Milletvekili Atila Sertel, TBMM Genel Kurulu’nun gündemine taşıdı.
Sertel,  binlerce gazetecinin basın kartlarının neden iptal edildiğinin araştırılması için Meclis’e Araştırma Önergesi sundu. Genel Kurul’da konuşan Sertel, son beş yılda 3 bin 804 gazetecinin basın kartı alamamasına, “Siz kimsiniz de gazetecilerin basın kartını iptal edebiliyorsunuz?” sözleriyle tepki gösterdi.

FETÖ’CÜ ÜYE!
Sertel, İzmir’de “FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle” bir gazetenin çalışanlarının tamamının basın kartlarının iptal edildiğini belirtti. Sertel, iptal kararı veren komisyonun başındaki isimlerden birinin Fethullah Gülen’i Pensilvanya’da iki kez ziyaret ettiğini iddia etti.
Sertel, “Bu kişi şimdi o komisyonda, SETA’cılarla birlikte, kimin gazeteci olup olmadığına, kimin FETÖ’cü olup olmadığına karar veriyor. Kardeşim, sen gidip ‘Hocam, biz seni çok geç tanımışız ya, sen büyük bir insanmışsın. Verin, elinizi öpeyim’ diyecek kadar FETÖ’nün önünde alçalmış bir insan; bu nasıl oluyor da ‘Sen FETÖ’cüsün’ diye basın kartını iptal ediyor. Sonra, soruyorum AKP Grubuna: Siz Fetullah Gülen’le flört mü ediyorsunuz, mücadele mi ediyorsunuz? Bu kişiler ne arıyor bu kurumlarda?” diye sordu.

AKP: 15 BİNİN ÜZERİNDE SARI BASIN KARTI VAR
Sertel’e yanıt AKP grubu adına Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey’den geldi. Canbey, tüm Türkiye’de 15 binin üzerinde gazetecinin sarı basın kartı taşıdığı bilgisini verirken, “Gazetecilere basın kartı verilmesi konusunda ambargo olmadığını” savundu.
Sertel, Canbey’e, “Evrensel’den tut, Birgün’den, Yeşil Banaz gazetesinden Ege Telgraf gazetesine, Dokuz Eylül’den Ticaret gazetesine kadar o kadar çok insan müracaat etmesine rağmen kartını alamadı ki. Bu noktada da bir insan bir insanı yargılarken kendi geçmişine bakar. ‘FETÖ’nün gazetesinde çalıştın’ diye, yerel bir gazetede çalışanı FETÖ’nün huzurunda el pençe divan duran biri yargılayıp ona kart vermiyorsa bu sizin sorununuz aslında. Buna bir bakın” dedi.

BASIN KARTI KOMİSYONUNDA KİMLER VAR
Meclis Genel Kurulu’nda yeni Basın Komisyonunun yapısı da tartışma konusu oldu. AKP’li Canbey, Basın Kartı Komisyonunda “çeşitli dernek, sendika gibi medya kuruluşlarının temsilcileri ve basın kartı sahipleri arasından seçilen 9 üyenin yer aldığını” söyledi. Sertel ise “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası gibi basın meslek örgütlerinin kurduğu bir Basın Kartları Komisyonuna ihbarcıları, muhbirleri, geçmişte FETÖ’ye yardakçılık yapanları aldınız, kuruluş yaptınız. Bu sizin ayıbınız” yanıtını verdi.
CHP’li Atila Sertel’in verdiği Araştırma Önergesi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Yorumlar kapatıldı.