İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emine Bulut Davasında neler oldu?

10 yaşındaki kızının gözleri önünde eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut davasında, Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği müebbet hapis cezası tartışılıyor. Bulut’un avukatları karara itiraz ederek, sanık eski eşin ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmasını isteyecek.

 

18 Ağustos’ta 10 yaşındaki kızının gözleri önünde boğazı kesilerek öldürülen Emine Bulut cinayeti davasında karar çıktı. Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi sadece iki celsede kararını verirken; sanığa kasten adam öldürme suçundan verilen müebbet hapis cezası kadın örgütlerini rahatsız etti. Kırıkkale Adliyesi önünde KADEM ve diğer kadın örgütleri arasında da tartışma çıktı.

Emine Bulut, 18 Ağustos’ta Kırıkkale’de bir lokantada 10 yaşındaki kızının gözleri önünde öldürüldü. Cinayet anı güvenlik kameraları tarafından kaydedildi ve sosyal medyada hızla yayıldı. O görüntülerde Emine Bulut’un “ölmek istemiyorum” haykırışları, hala kulaklarda çınlıyor.

Emine Bulut’u öldüren eski kocası Fedai Varan, olay günü gözaltına alınmış; Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı da olay gününden 5 gün sonra canavarca hisle adam öldürme suçundan iddianame hazırlamıştı. Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi, aynı gün iddianameyi kabul etmişti. Davanın ilk duruşması 9 Ekim’de gerçekleşirken; Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi 21 Ekim’deki ikinci duruşmada kararını açıkladı.

Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında, sanık avukatlarının usule ilişkin itirazları ve cezaya yönelik indirim talepleri mahkeme tarafından dikkate alınmadı.

USULE İLİŞKİN İTİRAZLAR

Sanık Fedai Varan’ın avukatı Ersoy Aytaç, karar duruşmasında, davada tanık olarak dinlenen 10 yaşındaki kız çocuğunun ifadesinin usule aykırı alındığını öne sürdü. Aytaç, kız çocuğunun ifadesinin mahkeme tarafından alındığını, ancak Adalet Bakanlığı genelgelerine göre ifadenin özel bir yerde uzmanlar eşliğinde alınması gerektiğini belirterek, yeniden ifadesinin alınmasını istedi. Mahkeme heyeti, bu talebi kız çocuğunun yeniden etkilenmemesi için reddetti.

İNDİRİM TALEP ETTİLER

Sanık Fedai Varan’ın avukatı Ersoy Aytaç, Emine Bulut’un 10 yaşındaki kızını babasına göstermeyerek, velayet hakkını kötüye kullandığını öne sürdü. Bu kapsamda tahrik indirimi talep eden avukat, ayrıca cinayet anını gösteren videoları işaret ederek burada Emine Bulut’un sanığa bir şeyler söylediğini ve hakaret etmiş olabileceğini öne sürdü. Avukat Aytaç, sanık Fedai Varan’ın daha önce suç işlememiş olmasının da indirim nedeni olarak dikkate alınmasını talep etti.

İNDİRİMSİZ CEZA

Mahkeme heyeti avukatların indirim taleplerini reddederken, sanığın kasten adam öldürme suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Sanık Fedai Varan, “Adil yargılanmıyorum” diyerek, tepkisini dile getirdi.

KARARA İTİRAZ EDECEKLER

Mahkeme kasten adam öldürme suçundan müebbet hapis cezası verirken, karar kadın örgütleri ve Emine Bulut’un avukatlarının tepkisine neden oldu.

Avukatlar ve kadın örgütleri sanığa canavarca adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep ediyorlardı. Mahkeme heyetinin bu kararı vermesi üzerine kadın örgütleri, karara itiraz edeceklerini söylediler.

ARADA NE FARK VAR?

Avukatlar, canavarca adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası üzerinden karar kurulması halinde, hem sanığın cezasının infazının daha ağır olacağına hem de ileride indirimlerden yararlanamayacağına dikkat çekiyorlar.

GEREKÇELİ KARARDA AÇIKLANACAK

Emine Bulut cinayeti hakkında Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Fedai Varan’ın canavarca hisle adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması istenmişti. Ancak Mahkeme, müebbet hapis cezası üzerinden hüküm kurdu. Avukatlar, Mahkeme’nin gerekçeli kararını bekleyeceklerini söylediler.

KADIN ÖRGÜTLERİ ARASINDA TARTIŞMA  

Bugünkü karar duruşmasını çok sayıda kadın örgütü de izledi. Kadın Savunma Ağı ve Ankara Kadın Platformu, duruşma öncesinde Adliye bahçesine “Emine Bulut isyanımızdır. Yaşamak istiyoruz” pankartı açarken, Adliye bahçesinin yerlerine de öldürülen kadınların isimlerinin yazılı olduğu pankartları koydular. Sabah duruşmaya ayrıca KADEM örgütü de geldi.

Duruşma çıkışında KADEM ile diğer kadın örgütleri arasında tartışma yaşandı. Kadın örgütleri, KADEM’e, “Kadın cinayetleri politiktir” sözleriyle tepki gösterirken, KADEM temsilcilerinden Pınar Hacıbektaşoğlu, kadın örgütlerini “şov yapmakla” suçladı. Polis, KADEM dışındaki kadın örgütlerine müdahale etti. KADEM’li kadınlar kadın örgütlerinin sesine kulak veren basın mensuplarına da tepki gösterdi. KADEM’in basın açıklaması yapıp, Kırıkkale Adliyesi’nden ayrılmasıyla tartışma son buldu.

ŞİMDİ NE OLACAK

Emine Bulut’un avukatları, karara itiraz edecekler. Kasten adam öldürme suçundan verilen müebbet hapis cezasının bozulması ve canavarca hisle adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasından hüküm kurulması talebinde bulunacaklar.

Yorumlar kapatıldı.