İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP 3 gün parlamento çalışmalarına katılmayacak

Yerine kayyım atanan Diyarbakır’ın seçilmiş belediye başkanı Selçuk Mızraklı’nın gözaltına alınmasını protesto eden HDP milletvekilleri, 3 gün Parlamento çalışmalarına katılmayacak. Vekiller Diyarbakır’a gidiyor.

 

ANKARA / Yerine kayyım atanan Diyarbakır’ın seçilmiş belediye başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Savcılığa çıkarıldı. Savcılık tarafından tutuklanma istemiyle Nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Mızraklı ve diğer belediye başkanlarına yönelik gözaltılar nedeniyle HDP Parlamento’yu protesto kararı aldı.

Protesto kararını HDP Eş Başkanı Sezai Temelli açıkladı. TBMM’deki grup toplantısında konuşan Temelli, belediye başkanlarına yönelik gözaltı operasyonlarını, “İktidar, Kürtlerin demokratik kazanımlarına karşı adeta bir savaş başlatmış durumdadır” diye değerlendirdi. Temelli, şunları söyledi:

ANAYASA SUÇU: Hakkari, Gever, Nusaybin… Eş başkanlarımız gözaltına alınıyor, ardından yerlerine kayyım atanıyor. Ortada hiçbir haklı gerekçe yokken bu icraat bir Anayasa suçu oluşturuyor. Anayasaya göre belediye eş başkanlarımızın faaliyetlerinden dolayı ortaya eğer bir suç çıkıyorsa görevlerinden alınırlar, yerlerine belediye meclisinden biri vekalet eder. Bu iki aylık bir süredir. Her iki ayda bir durum yeniden gözden geçirilir. Oysa bugün yapılan bu bile değildir. Doğrudan kayyım atanarak bir anayasa suçu işlenmektedir.

MECLİS HUKUKUNU ÇALIŞTIRIN: Halkın iradesine hep beraber sahip çıkacağız. Bugün maalesef üzülerek görüyoruz ki bu Meclis çatısı altında bu iradeye sahip çıkmak yerine tezkerelere sahip çıkılıyor. Yine üzülerek görüyoruz ki bu Meclis çatısı altında halkın iradesine sahip çıkmak yerine kayyımlara sahip çıkılıyor. O yüzden de diyoruz ki gelin Meclis hukukunu çalıştırın, gelin halkın iradesine sahip çıkın, gelin tezkerelere değil barışın sesine kulak verin, barışa sahip çıkın, gelin kayyıma vesayete değil yerel demokrasiye parlamenter demokrasiye sahip çıkın. Biz bunu söyledikçe duymazdan gelenler, bizi görmezden gelenler bize rağmen bu sistemi dayatanlar Türkiye’ye büyük bir kötülük yapıyorlar. Halklarımızın geleceğine büyük bir kötülük yapıyorlar Kürt düşmanlığını beslemeye ayrımcılığı nefreti beslemeye devam ediyorlar.

3 GÜNLÜK PROTESTO: Uyarıyoruz: Meclis’teki tüm vekilleri uyarıyoruz. Hangi partiden olursanız olun, unutmayın bu halkın temsilcilerisiniz. Öncelikle halkların iradesine sahip çıkacaksınız. Nerede bir mağdur, bir mazlum varsa önce onun hakkını savunacaksınız. Bunu yapmadığınız sürece ne halkı temsil edebilirsiniz, ne de milletvekili olabilirsiniz. O yüzden de 3 gün boyunca Meclis çalışmalarına katılmayacağız. Bu tavrı protesto edeceğiz. Bütün milletvekillerini uyaracağız. Yüzleşmeye davet edeceğiz. 3 gün boyunca orada olmayacağız ama dönüp o sıralara baktığınızda, HDP sıralarına baktığınızda biz olmasak da orada halkın iradesini göreceksiniz. Orada Kürt halkının demokrasi ve barış mücadelesini göreceksiniz. Orada kayyımlara karşı, savaşa karşı çıkan iradeyi göreceksiniz.

HDP’LİLER DİYARBAKIR’A GİDİYOR: Bizler Amed’de olacağız. Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk ve Bedia Özgökçe olacağız. Hep beraber bu halkın iradesine sahip çıkacağız. O kayyımlar belediye binalarında kendilerini tutsak etsinler biz halkımızla birlikte sokaklarda olacağız.

TÜM VEKİLLERE ÇAĞRI: Buradan tüm seçilmişlere çağrı yapıyorum, onları da Diyarbakır’a davet ediyorum. Çünkü bu kayyım size de atanmıştır. Sizin sessizliğiniz kayyımı onaylamaktır. O yüzden sessiz kalmayın. Halkınızla, halklarınızla beraber onların iradesine sahip çıkın kayyıma karşı sesinizi yükseltin. Buyurun kalkın Diyarbakır’a gelin o özgürlük halayında, o özgürlük mücadelesinde faşizme karşı omuz omuza verelim. Hep beraber şimdi Diyarbakır’da bu mücadeleyi yükselteceğiz. Hep birlikte Diyarbakır’a geçiyoruz. 3 gün boyunca Meclis çalışmalarına katılmıyoruz. Hem Meclis’e hem Türkiye’ye bu uyarıyı yapmayı bir sorumluluk olarak düşünüyoruz ve bunu hep birlikte ortaya koyuyoruz.

Yorumlar kapatıldı.