İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Açlık grevindekiler zorla müdahale ile tehdit ediliyor

34 yıldır “halk için sanat” anlayışıyla türkülerini söyleyen Grup Yorum’un tutuklu yargılanan 5 üyesi süresiz açlık grevinde bulunuyor. Silivri, Gebze ve Burhaniye hapishanelerinde kalan sanatçılar, zorla müdahale ile tehdit ediliyor. Grup Yorum üyelerinin aileleri, “Açlık grevini bitirecek olan zorla müdahale değil, taleplerinin kabul edilmesidir” derken, Grup Yorum üyeleri “yasaklar kalksın” istiyor.

 

Müziğini ‘devrimci müzik’ olarak adlandıran ve 34 yıldır türkülerini seslendiren Grup Yorum’un şu an 6 üyesi tutuklu ve açlık grevindeler. Süresiz açlık grevindeki Grup Yorum üyeleri Helin Bölek Gebze Kapalı Kadın Hapishanesi’nde, Bahar Kurt Burhaniye T Tipi Hapishane’de, Barış Yüksel, İbrahim Gökçek ve Ali Aracı Silivri 9 Nolu Hapishane’de kalıyor. Tutuklu üyelerden Emel Yeşilırmak da Silivri 9 Nolu Hapishane’de bulunuyor. “Yasakların kalkmasını isteyen sanatçılar, açlık grevinde 150’li günlere yaklaşırken, aileler ise zorla müdahalenin gündeme gelmesi nedeniyle endişeli…

Ahmet Gökçek ve Zuhal Yüksel

‘GEREKİRSE ZORLA MÜDAHALE EDERİZ’
Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek, oğlunu ve Barış Yüksel’i Perşembe günü açık görüşte gördüğünü söylüyor. İbrahim Gökçek ve Barış Yüksel’in görüşe kimseden yardım almadan, yürüyerek geldiklerini, bilinçlerinin açık olduğunu, açlık grevinin olağan etkileri dışında bir sağlık sorunlarının olmadığını söyleyen Gökçek, görüş sırasında yaşananları şöyle anlatıyor:

“Açık görüşün bitmesine yaklaşık 10 dakika kala başgardiyan, yanında birkaç gardiyan ve sağlık görevlileriyle birlikte geldi. İbrahim ve Barış’ı şeker ve tansiyonlarını ölçmek üzere revire götürmek istediklerini söylediler. ‘Neden götürüyorsunuz, zorla müdahale mi edeceksiniz?’ diye sorduğumuzda, ‘gerekirse evet’ dediler. Kısa bir tartışmanın ardından görevliler görüş salonundan çıktılar. Bu sırada görüş süresi de doldu. İbrahim ve Barış’ı götürdüler. Barış’ın annesi Zuhal Hanım ve ben de çocuklarımız hakkında bilgi alabilmek için avukatlara haber verdik ve hapishane önünde bekledik. Hapishane idaresiyle görüşen avukatlardan, herhangi bir müdahalenin olmadığını, İbrahim ve Barış’ın revire değil, hücrelerine götürüldüklerini öğrendik.”

Gökçek, Cuma günü de Silivri Adliyesi’ne giderek, zorla müdahaleyi kabul etmediklerine ve açlık grevindeki çocuklarının başlarına gelebilecek her şeyden hapishanenin sorumlu olacağına dair dilekçe verdiklerini belirtiyor.

Helin Bölek, Aygül Bilgi

‘ZORLA MÜDAHALE İNSANLIK SUÇUDUR’
Grup Yorum Üyesi Helin Bölek’in annesi Aygül Bilgi, kızının da hapishane doktoru tarafından muayene sırasında zorla müdahale ile tehdit edildiğini, bu nedenle Helin Bölek’in artık muayeneyi kabul etmediğini aktarıyor. Zorla müdahalenin hem açlık grevindeki sanatçılara hem de ailelerine tehdit olduğuna dikkat çeken Bilgi, “Onlar zorla müdahaleyi asla kabul etmiyor, biz de kabul etmiyoruz. Zorla müdahale, geri dönülmez sonuçlara neden olabilecek bir insanlık suçudur. Açlık grevini bitirecek olan zorla müdahale değil, taleplerinin kabul edilmesidir” diyor. Evlatlarının şu an bilinçlerinin açık ve sağlık açısından müdahaleyi gerektirecek bir durum olmadığına dikkat çeken Bilgi, zorla müdahale tehdidi ile ailelere gözdağı verilmek istendiğini söyledi. Bilgi, “Aileleri korkutarak, çocuklarımız üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Biz her zaman çocuklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

GRUP YORUM, ‘BASKILAR KALKSIN’ İSTİYOR
Bugün (28 Ekim) itibariyle; Grup Yorum üyeleri Bahar Kurt 138, Barış Yüksel 132, İbrahim Gökçek 131, Helin Bölek 129, Ali Aracı 62 gündür süresiz açlık grevinde bulunuyor.

Sanatçılar, “Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi basılmasın, Grup Yorum üyeleri terör listelerinden çıkarılsın, konser yasakları kaldırılsın, haklarında açılan davalar düşürülsün ve tutuklu sanatçılar serbest bırakılsın” talebiyle süresiz açlık grevindeler.

Aygül Bilgi, Ahmet Gökçek

NE OLMUŞTU?
Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi, son 2 yılda 9 kez basıldı. Baskınlarda Grup Yorum üyeleri gözaltına alındı, tutuklandı, İdil Kültür Merkezi’nin kapıları, duvarları kırıldı, elektronik cihazlara el konulurken, eşyalar kullanılamaz hale getirildi.

İbrahim Gökçek

Grup Yorum üyeleri Ali Aracı, İbrahim Gökçek, Emel Yeşilırmak, Selma Altın, İnan Altın ve İhsan Cibelek İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan, “Aranan Teröristler” listesine konuldu. Gri listede olmaları nedeniyle başlarında 300 bin TL ödül olan ve ‘Vur’ emri ile aranan Grup Yorum üyelerinden Ali Aracı, İbrahim Gökçek, Emel Yeşilırmak yakalanıp tutuklandı; Selma Altın, İnan Altın ve İhsan Cibelek ise yurt dışında bulunuyor.

Grup Yorum’un 3 yıla yakın süredir düzenlemek istediği neredeyse bütün konserler yasaklanıyor, konuk olarak yer alacağı festivaller iptal ediliyor.

Sanatçılar; Grup Yorum üyesi/İdil Kültür Merkezi çalışanı olmaları, katıldıkları cenazeler, basın açıklamaları nedeniyle ve gizli tanık beyanlarıyla onlarca yılı bulan hapis cezaları istemiyle yargılanıyorlar.

Helin Bölek

Yorumlar kapatıldı.