İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Bir hekim günde 72 hasta bakamaz’

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından,  eğitim, araştırma hastanelerinde her hekimin günde 72 hasta bakmasına ilişkin yazısı Türk Tabipleri Birliği (TTB= Merkez Konseyi tarafından tepkiyle karşılandı.  Eğitim ve araştırma hastanelerinde bir hekimin 72 hasta bakmasının mümkün olmadığını belirten TTB’ye göre bu anlayış;  “ivedilikle çözülmesi gereken bir halk sağlığı sorunu.”

 

Neresinden tutsanız dökülen, Şehir Hastaneleri uygulaması ile içinden çıkılamaz duruma getirilen sağlık sorunu, çözülmesi bir yana yeni yeni kararlarla daha da içinden çıkılmaz hale getiriliyor. Bu kararlardan biri de Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından doktorlara “günde 72 hasta bakma zorunluluğu” olarak ortaya kondu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise sağlık sorununa rakamlarla bakan bu anlayışı, “ivedilikle çözülmesi gereken bir halk sağlığı sorunu” olarak nitelendirdi.

GÜNDE 72 RANDEVULU HASTA
Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tüm sağlık kurumlarına ve hekimlere tebliğ edilen yazıya göre, Kocaeli “Kamu Hastane Hizmetleri Başkanlığı” üyeleri Kasım ayından itibaren MHRS (Merkezi Hasta Randevu Sistemi) üzerinden Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde her hekim için 72 hastaya randevu verileceği kararı aldı.

Gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılmasının istendiği karara tepki ise TTB Merkez Konseyi’nden geldi. TTB ise hekimlerin günlük muayene edebileceği hasta sayısının idarecilerin keyfine ve politikacıların oy kaygısına göre belirlenemeyeceği uyarısı yaptı. “Hiçbir eğitim ve araştırma hastanesinde bir hekimin her gün 72 hasta bakması tıbben ve fennen doğru olmadığı gibi fiilen de mümkün değildir” diyen TT,

“anamnez, muayene, değerlendirme, tetkik, gerekiyorsa tıbbi girişim ve reçete düzenlenmesini” bir hekimin 72 hasta için yapmasını beklemenin, o hekimin hastaları muayene ve tedavi etmesini istemek değil, hastalara sadece “bakmasını” emretmek anlamına geldiğinin altını çizdi.

‘HASTA VE HEKİMLERİ KARŞI KARŞIYA GETİRİR’
TTB Merkez Konseyi, “Gerek hekimlere yönelik şiddetin katlanılamaz hale geldiği, gerekse sağlık hizmetinin niteliğine dair güvensizliğin üst boyutlara sıçradığı bu sağlık ortamında, MHRS üzerinden her hekim için 72 hastaya randevu vermek ve hastalarla hekimleri karşı karşıya getirmek sağlık yöneticiliği değildir” dedi. Bu kararı alan ve uygulamaya çalışanların, “çağdaş sağlık hizmetinin gereklerinden ve niteliklerinden bihaber” olduğunun altını çizen TTB, sadece bu ilde değil, bütün illerde randevusuz gelen hastalar olduğunu da hatırlattı. TTB, acil servislerde  hekim başına düşen hasta sayısının bu rakamların çok üzerinde olduğunu da vurguladı.

BİR HASTAYA 5-6 DAKİKA
TTB; bu kararın uygulanması halinde bir hastaya ortalama 5-6 dakika düşeceğine dikkat çekti. TTB; “Bu sürede hekim iyi bir öykü alamaz. Kapsamlı bir muayene yapamaz. Hekimliğin özü olan öykü ve muayeneyi yeterli düzeyde yapamadığını düşünen hekim tanıyı atlamamak için gereksiz tahlil istemek zorunda kalır. Tahlil sonuçlarını sağlıklı değerlendiremez. Hastalara ilaçlarını nasıl kullanacaklarını anlatamaz. Sonunda hekimler işlerine yabancılaşır,  hastalar hekimlerine ve sağlık sistemine güvenlerini yitirir. Etkili bir tanı ve tedavi sürecine izin vermeyen bu sistem hastaların hastane hastane dolaşmasına, hasta sayısının giderek çoğalmasına, şimdi 72 olan bu sayının yakın gelecekte daha da artmasına yol açar” uyarısı yaptı.

‘ÇÖZÜM 1. BASAMAK SAĞLIK SİSTEMİ’
TTB çözümün ise “etkili bir birinci basamak sağlık hizmeti ve düzgün işleyen bir sevk sistemi”nden geçtiğine dikkat çekti.

TTB Sağlık Bakanlığı’nı da uyararak, “Meslektaşlarımız hastalarının muayene ve tedavileri icin gerekli süreyi kullanabilmelidir. Sağlık Bakanlığı’nın yapması gereken, başta sevk zinciri ve altyapı düzenlemesi olmak üzere bunun icin gereken koşulları yaratmak olmalıdır. MHRS üzerinden hekimlere günde en az 72 hasta bakmalarını dayatan sağlık idarecileri de hastaların nitelikli  sağlık hakkına, hekimlerin özlük haklarına saygı göstererek bu kararlarını geri almalıdır” dedi.

TTB eleştirdiği bu uygulamaya karşı da itirazlarını Sağlık Bakanlığı’na bildirip, hukuki ve fiili mücadele edecek.

Yorumlar kapatıldı.