İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MHP ve AKP ‘AF’ta uzlaşamıyor

MHP ve AKP; af için karşı karşıya. MHP, af teklifinin kabul edilmesi için AKP’ye baskı yaparken; düğümü Erdoğan ve Bahçeli’nin görüşmesi çözecek.

 

Başkentin en önemli gündemi af. Af için gözler ikinci yargı paketine çevrildi. İkinci yargı paketi iktidarın iki ortağı AKP ve MHP arasında gerginliğe neden oldu. MHP, kendi hazırladığı af teklifi için baskı yapıyor; AKP ise kendi infaz düzenlemesini hazırlamaya çalışıyor. İktidar ortaklığını kaygan zemine sürükleyen af tartışmasında düğümü Erdoğan-Bahçeli çözecek.

İkinci yargı paketinin önümüzdeki günlerde TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunu’nda değişiklikler yapılması öngörülen ikinci paket, iktidar ortakları AKP ve MHP’nin de arasını açtı.

MHP’DEN ÖNERİ: 5 YILLIK CEZA İNDİRİMİ
MHP, 2018 yılında TBMM Başkanlığı’na şartlı indirim öngören bir yasa teklifi sunmuş, teklif AKP tarafından kabul görmeyince Adalet Komisyonu’nun raflarında kalmıştı. MHP, ikinci yargı paketinin konuşulduğu sırada o teklifi yeniden raftan indirdi.

MHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’ın, teklife ilişkin verdiği bilgiye göre, teklif devlete ilişkin suçlar, Anayasa’ya karşı suçlar ile cinsel istismar ve çocuklara yönelik cinsel istismar suçları dışındaki adli suçlulara yönelik ceza indirimi görüyor. Teklife göre, adli suçlular bir kereye mahsus olmak üzere 5 yıllık ceza indiriminden faydalanacak ve serbest bırakılacak. Feti Yıldız, söz konusu teklifin yasalaşması halinde 130 bine yakın mahkumun tahliye edileceğini söyledi. Cezaevlerinde şu an 260 bin mahkum bulunuyor.

UYUŞTURUCU TARTIŞMASI
Söz konusu teklif  AKP’den onay görmüyor. Özellikle uyuşturucu suçlarının af kapsamına alınmış olmasına AKP tepki gösteriyor. AKP böyle bir teklifin yasalaşmasını tabanına anlatamayacağını söylüyor.

AKP’NİN ÖNERİSİ İNFAZ SÜRESİ
AKP’nin hukukçu kurmayları tarafından hazırlanan teklif ise infaz hükümlerinde genel bir düzenleme öngörüyor. Buna göre adli suçlarda cezalar 4/3; bazılarında ise 3/2 oranında infaz ediliyordu. AKP’liler bu oranın yarı yarıya indirilmesine yönelik bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

LİDERLER BULUŞABİLİR
İktidarın iki ortağı infaz düzenlemesinde ortaklaşamadı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, geçen hafta sonu bir basın toplantısı düzenleyerek partisinin düzenlemesini kamuoyu ile paylaştı. MHP’nin bu adımı Ankara kulislerinde AKP’ye yönelik bir baskı olarak yorumlandı.

AKP ve MHP’nin ortaklaşamaması üzerine AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin önümüzdeki günlerde af düzenlemesi üzerinden bir araya gelmeleri planlanıyor. İki liderin uzlaşması halinde AKP ve MHP’nin hukukçu kurmayları dengeleri gözeterek, yeni bir teklif hazırlayabilir.

MHP’NİN TEKLİFİ KONTROLDEN ÇIKABİLİR
MHP’nin teklifine hukukçular da temkinli yaklaşıyor. MHP’nin hazırladığı teklif bazı suçları kapsama alırken; bazılarını almıyor. Kasten adam öldürme af kapsamına girerken; nitelikli kasten adam öldürme kapsam dışı bırakılıyor. Teklifin bu ve benzer hukuki kriterlerden uzak olması; MHP’nin teklifinin TBMM’ye gelmesi halinde bazı aksaklıklara da yol açabileceği ifade ediliyor.

2000 yılında Ecevit Hükümeti döneminde Şartla Salıverme Kanunu TBMM tarafından kabul edildikten sonra Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı. Anayasa Mahkemesi, Anayasa’nın eşitlik ilkesi uyarınca kapsamı genişletmiş ve genel affın kapısını açmıştı.

MHP’nin teklifinin de önümüzdeki dönemde hem MHP’nin hem de TBMM’nin kontrol edemeyeceği bir genel affın kapısını açabileceği de belirtiliyor.

HUKUKÇULAR: İNFAZ HÜKÜMLERİNİ EŞİTLEYİN
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yasa’nın uygulamaları Türkiye’de çok uzun zamandan beri tartışma konusu. TBMM’de yasa üzerinde çok sayıda düzenleme olmasına rağmen, bu düzenlemeler genelde cezaevlerini boşaltma amaçlı ya da af vaatlerine bağlı yapıldığı için sorunlara çare olmadı.

Hukukçular, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Yasa’da sorunları çözücü ve kalıcı değişiklikler yapılmasını savunuyor. Yasada adli ve siyasi suçlar için ayrı ayrı getirilen infaz hesaplarının son bulması, her iki suç için de aynı ceza infaz yönteminin getirilmesi birinci talep. Özellikle müebbet hapis cezalarına yönelik bir infaz hesabının yapılması da talepler arasında. Müebbet hapis cezalarında mahkumlar ne kadar sürede cezalarının infaz edileceğini bilmiyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de somut infaz sürelerine dikkat çeken kararları mevcut. Bu kapsamda Türkiye’nin bir infaz hesabının bulunması gerekiyor. İnfaz hesabında denetimli serbestlik, şartla salıverme ve benzeri uygulamalar için de eşit infaz hükümleri talep ediliyor.

Yorumlar kapatıldı.